Bebek Beşiği Nasıl Seçilir? Beşik Satın Alma Rehberi: Beşik Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 9 Madde

Bebek Beşiği Seçme Rehberi

Bebek Beşiği Nasıl Seçilir? Beşik Satın Alma Rehberi: Beşik Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 9 Madde

Bebek beşiğinizi satın alırken güvenlik, kurulum, ölçü ve kullanım kolaylığı gibi dikkat etmeniz gereken özellikleri biraraya getirdik. 

Bebeğiniz hayatının ilk üç yılında çoğu zamanını beşikte geçireceği için doğru beşiği seçmek oldukça önemlidir. Bunu bir yatırım olarak düşünüp en kullanışlı, sağlam ve güvenli beşiği almaya çalışmalısınız. 

Bazı aileler yeni doğmuş bebeklerini anne yanı ve küçük beşiklerde yatırmayı tercih ediyor. Ancak bu seçeneği tercih etmek zorunda değilsiniz, direk uzun yıllar kullanacağınız beşiği alıp tasarruf yapabilirsiniz.  

Uzmanlar en güvenli beşiklerin en basit ve yalın modeller olduğunu savunuyor. Bu tavsiyeye uymak size daha güvenli bir beşik kazandırırken tasarruf etmenizi de sağlayacaktır. 

BEBEK BEŞİĞİNDE ARANACAK ÖZELLİKLER

  1. 1. Beşiklerin yan çıtaları ya da boşlukları 8 cm’den daha geniş olmamalıdır. Bu bebeğinizin kafasının ya da gövdesinin aradan geçemeyeceğini garantilemektedir. Diğer bir açıdan, 5 cm’den az genişlikte de olmamalıdır. Böylece kol ve bacak gibi uzuvların sıkışması durumu önlenmiş olur. 

The Floa beşikte bu aralık 6 cm’dir.

 
  1. 2. Beşiğin içine konulacak yatakların yoğun, sıkı ve bebeğinizin ağırlığı altında ezilmeyecek sertlikte olması gerekir. Ayrıca, kenarlarında boşluk kalmadan beşiğin her köşesine ulaşması gerekir. Yatak beşiğin içinde ortalandığında hiçbir tarafta 2 cm’den fazla boşluk olmadığından emin olun. 

En doğru yatağı satın aldığınızdan emin olmak için beşik ve karyola yatağı satın alma rehberimizi incelemeyi unutmayın. 

  1. 3. Kademeli yükseklik ayarı olan beşik modeli seçmeye çalışın. Bazı bebekler çocuk yatağına geçme yaşına gelmeden hızlı bir şekilde büyüyebiliyor. Böyle durumlarda çocuğunuz büyüdükçe yatağın seviyesini periyodik olarak düşürmeniz gerekiyor. Çocuğunuzun güvenliği için beşikten tırmanamayacak uzunlukta olduğuna emin olmanızı öneririz.

The Floa beşikte ayarlanabilir 3 farklı yükseklik seviyesi mevcuttur. 

  1. 4. Beşikte dekoratif sivri kenarlar veya süslemeler olmadığına emin olun. Bütün kenarların yuvarlanmış olması güvenlik açısından önemlidir. Genelde beşik kenarları görsellik amacıyla dışardan yuvarlanmış olup, bebeğin yattığı iç taraftan yuvarlanmamıştır. Herhangi bir kaza yaşamamak adına bu detaya dikkat etmenizi öneririz.

Tüm ürünlerimizin tüm kenarları üstte bahsedilen şekilde iç ve dış olmak üzere iki taraflı yuvarlamıştır. 

  1. 5. Bebek mobilyası seçerken en fark yaratıcı özelliklerden biri boyadır. Amerika ve Avrupa standartlarına göre güvenlik standartlarını sağlaması için boyanın zararlı maddeler içermediğini belirten testlerden geçmesi gerekir. Türkiye pazarında maliyetleri düşürmek adına çoğunlukla solvent bazlı boyalar kullanılır. Bu boyalar toksik bir çok madde içerir. Sağlıksız boyalar bebeklerin boya kokusundan zehirlenmesi gibi bir çok sağlık sorununa sebebiyet verebilir. Çocuk odanızı kurarken tüm boyaların EN71-3 Avrupa Birliği standartı sertifkasına sahip olduğuna emin olun. Bu sertifika genellikle su bazlı boyalarda olduğu için bebek odanızı dekore ederken su bazlı boya tercih edebilirsiniz.

The Floa çocuk beşik ve karyolaları da EN71-3 sertifikalı su bazlı boya ile boyanmıştır. 

 
  1. 6. Beşiğin montajı da güvenlik açısından oldukça önemlidir. Beşiğin vidalarının sıkı ve doğru bir şekilde birleştirildiğine emin olmalısınız. Kurulduktan sonra eğer biraz güç kullanmanızla sallanıyorsa, yanlış bir şekilde bir araya getirilmiş olabilir. Ayrıca, vidaların çocuklar tarafından gevşetilmeyecek zorlukta tasarlanmış olduğunu kontrol ediniz.

 

The Floa ürünler herhangi bir montaj malzemesi gerekmeden, parçaları birbirine geçirerek kurulduğu için parçaları geçirdiğiniz anda sağlamlık ve dayanıklılık otomatik olarak sağlanır. 

  1. 7. Asansörlü ön korkuluklu olan beşiklerin güvenlik sebebiyle Amerika’da üretilmesi ve satılması yasaklandı. Bu nedenle ön korkuluğu hareketli olan beşikleri tercih etmemelisiniz.
 
  1. 8. Beşiklerin görünen veya bebeklerin ulaşabileceği kısımlarında herhangi bir vida, çivi ve tutkal kalıntısı olmamalıdır.

The Floa ürünlerde hiçbir vida, çivi ya da tutkal kullanılmamaktadır. 

 
  1. 9. Beşik satın alırken iskeletinin ana hammaddesini sormayı unutmamalısınız. Beşiğin kalite ve sağlamlığına büyük ölçüde etkileri olan bu materyaller belli bir kalınlıkta ve özellikte olmalıdırlar. Doğal ağaç ya da mdf’den yapılmış beşikleri tercih edebilirsiniz. Bunları tercih ederken en az 18 mm kalınlığında olmasına dikkat edilmelidir. Daha az kalınlıkta olan materyaller sağlamlığını kötü yönde etkilemektedir. Hafif veya dayanıksız olan beşikler devrilebilir ya da kırılabilir. 

The Floa ürünler 22 mm kalınlığında yüksek kalide MDF’den yapılmıştır. 

Özetle, bebeğinizin iyi bir uyku alması ve gelişimi için doğru beşik seçmeniz oldukça önemlidir. Yukarıdaki önerileri göz önüne alarak en yalın ve kullanışlı olanını almanız bebeğiniz için en sağlıklı olacaktır.

Etiketler: Çocuk Odası
Mart 19, 2020
Listeye dön