Beşiğiniz Dünya Güvenlik Standartlarına Uygun mu?

Beşikte Bebek

 

Bebek Beşikleri Güvenlik Standartları

                      

Yenidoğan bebeğiniz zamanın çoğunu beşiğinde harcayacaktır. Bu nedenle ona güvenli bir uyku ortamı sağlamanız gerekir. Bebek karyolanızın 2020 Dünya güvenlik standartlarına uyup uymadığını yazımızın devamında kontrol edebilirsiniz. Standartlara ek olarak dikkat edebileceğiniz güvenlik önerileri de paylaşacağız. 

 

Bebek mobilyaları güvenlik standartlarında öncü olarak Amerika Standartları geldiği için yazımızın çoğu Amerika’daki beşik güvenlik standartlarına göre düzenlenmiştir. Amerika’da yasaklanan ancak Türkiye’de hala üretilmeye devam edilen beşikler, onların güvenli olduğu anlamına gelmediğinden burda bahsedeceğim Amerika ve Avrupa güvenlik standartlarına uygun beşik almaya özen göstermeliyiz. 

 

The Floa olarak beşik ve karyolalarımızı en katı Avrupa ve Amerika standartlarına uygun olarak tasarlıyor ve üretiyoruz. Bu sayede The Floa ürünler sağlık, çevre dostu olması ve güvenlik konularında en güvenilir markalardan biridir. 

 

Yeni bir beşik kullanmak genellikle güvenli bir seçimdir. Ancak bu her yeni beşiğin güvenli olduğu ve her eski beşiğinde tehlikeli olduğu anlamına gelmez. Eski beşiğiniz güncel tüm güvenlik standartlarını karşılıyorsa rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

 

2020 AVRUPA VE AMERİKA BEBEK BEŞİK GÜVENLİK STANDARTLARI

 

Bebek ürünleri kullanımlarında, bir üründe tehlikeli veya ölümcül bir deneyim yaşandığında Amerika ve Avrupa bu konuda çok hızlı aksiyon alıp sorunun derinine iniyor. Öncelikle üretici beşikleri derhal müşterilerden ve piyasadan geri toplamalıdır. Sonrasında ise yaşanan olaylara göre standartlar her sene tekrar güncelleniyor.

 
 1. Ön Korkuluğun Asansörlü Olması Yasaklandı!
 

Amerika Tüketici Ürünleri Güveliği Komisyonu asansörlü yan korkuluk olan beşiklerin satışını yasakladı. Bunun nedeni çok sayıda yaralanma ve ölümün gerçekleşemesidir. Asansörlü mekanizma kırılabilir ya da deforme olabilir ve korkuluk kısmının beşikten ayrılmasına neden olabilir. Böyle bir durumda bebek bu alana sıkışabilir.

 

Yeni Beşikler Aşağıdaki Özellikte Olmalıdır:

 • Asansörlü veya hareketli olmayan sabit kenarlar

 • Sağlam ayaklar

 • Sağlam ve güvenilir yatak yerleştirme tablası 


 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

The Floa beşik yukarıda yazılan tüm özelliklere sahiptir. Sabit korkuluklar ve oynamayan sabit ayaklara sahip Chelsea Beşiği incelemeyi unutmayın. 

 
 1. Korkuluklardaki Çıtaların Aralarındaki Boşluk 6 cmden Fazla Olmamalıdır! 
 

Önelikle korkuluktaki çıtalar güçlü bir ahşaptan yapılmalıdır. Çocuklar tarafından kırılması mümkün olmayan kalitede çıtaların aralarında 6 cmden fazla aralık olmamalıdır. Aralarındaki kısa mesafe bebeğin sıkışmasını ve düşmesini engeller. Bebeğinizin kafası veya gövdesi aradaki boşluğa sığmıyor olmalıdır!

 

The Floa beşikte korkulukların arası 6 cmdir. Ayrıca korkuluklar genelde tercih edilen çıtadan yapılmamıştır. Daha dayanıklı ve sağlam bir yapı olması amacıyla beşiğin yan korkuluklarına çizim ile boşluklar açılmıştır. Korkuluklar sonradan eklenmediği için iskeletle beraber sağlam bir bütün oluşturur. 

 
 1. Güçlü ve Güvenilir Montaj!
 

Beşik montaj parçalarını gevşemeyen, paslanmayan ve kırılmayan kaliteli parçalar olmalıdırlar. Beşiğin iskeletinde çatlak veya yarıklar olmamalıdır. Beşiğin hiç bir yüzeyi keskin ve pürüzlü alanlar içermemelidir.  

 

Beşik monte edilirken vidaları sıkıca sabitlemelisiniz. Bebeğin vidaları kendi açamaması ve bebeği yaralamaması açısından önemlidir. 

 

Beşik montajı bittiğinde stabilitesini kontrol edin. Sallamaya çalıştığınızda parçalar ayrı ayrı sallanıyorsa doğru montaj yapıp yapmadığınızı tekrar kontrol edin. 

 

The Floa beşik ve karyolalar vidasız, yapıştırıcısız kurulduğu için gevşeme ve paslanma sorunları olmamaktadır. Ürünlerimiz, güçlü parçaların direk birbirine geçirilmesiyle kurulduğu için oldukça dayanıklı ve güvenli bir ürün ortaya çıkmaktadır. 

 
 1. Yatağı Konulan Yer Sağlam Olmalıdır
 

2020 bebek beşiği güvenlik standartına göre bebek yatağını beşikte yerleştirdiğiniz yerin çok sağlam olması gerekmektedir. Yatağı koyduğunuz yüzeyin yatağa tam ve her tarafından eşit bir destek sağlaması gerekmektedir. 

 

Çoğu beşik ayarlanabilir yatak yüksekliği özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde bebeğiniz büyüdükçe yatak yüksekliğini alt seviyelere getirerek bebeğinizin beşikten dışarı tırmanmasını ve düşmesini engellemiş olursunuz. Beşiğin kenarlarıyla yatak arasında en az 66 cm yükseklik olmalıdır. Bu yükseklik farkı bebeğiniz büyüdükçe daha çok olmalıdır. 

 

The Floa Chelsea Beşik 3 kademeli yükseklik seviyesine sahiptir. Ayrıca içine konulan yatağı tam desteklemesi için yatağın konulduğu tablada başka parçalarla desteklenmektedir. 

 
 1. Toksik İçermeyen Boya ve Kaplama
 

Beşiklerin kenarlarını ısırmak ve kemirmek bebeklerin yaptığı yaygın bir davranıştır. Bu nedenle toksik içeriği olmayan bir beşik seçmek çok önemlidir. Amerika’da beşik standartlarına göre toksik madde içeren beşik üretmek ve satmak yasak olmasına rağmen ülkemizde böyle bir yasaklama olmadığı için ekstra dikkatlı olmalıyız. 

 

Beşiklerin su bazlı boya veya cilayla boyandığından emin olmalısınız. Su bazlı boya ile boyanan ürünler çocuklarınızın sağlığı için en güvenli olanlardır. 

 

The Floa’nın tüm ürünleri de su bazlı boya ile boyanmaktadır. Çevre dostu ve bebek dostu boyalar en dikkat ettiğimiz konulardan biridir. 

 

EKSTRA BEŞİK GÜVENLİĞİ ÖNERİLERİ

 

Sağlam ve Sıkı Bir Yatak! 

 

Bebek yatağı satın alma rehberi yazımızda da bahsettiğimiz gibi yatağın belli bir sertlikte olması ve beşiğe tam oturması gerekir. Yatağın uygunluğunu kontrol etmek için yatağa 5-10 kg arası bir nesne yerleştirin ve kaldırdığınızda yatak hızlı bir şekilde geri yaylanırsa sorun yok demektir. Ayrıca yatağı beşiğe yerleştirdikten sonra da yatak ve beşik kenarları arasında iki parmaktan fazla boşluk olmadığına emin olun. 

 

Beşiklerde Kenar Koruyucu Minder Kullanmayın!

 

Beşiklerin etrafına konulan tekstil ürünlerinin kullanılması Amerika’da ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde yasaklanmıştır. Bunun nedeni çocukların içerde uyurken kenarların kapalı olması nedeniyle hava sirkülasyonu azalacağı ve daha küçük yaştaki çocuklara ise boğulma riski yaratmasıdır. Beşikleri olduğu gibi kullanmalı ve kenarlardaki boşlukları kapamamalısınız.

 

Etiketler: Çocuk Odası
Mart 26, 2020
Listeye dön