Bebek Maması ile Beslenme Hakkında Tüm Bilgiler

Bebek Maması ile Beslenme Hakkında Tüm Bilgiler

Bebeğiniz için en uygun beslenme sağlama planları yaparken aklınıza takılan sorular mı var? 

 

Piyasada farklı çeşitlerde bir çok bebek mama markaları olduğundan hangisini kullanmayı seçeceğiniz konusunda kafanızda soru işaretleri olması çok doğaldır. 

 

İster bebeğinizi sadece formül mamayla besliyor olun ya da anne sütü ile destekli ekstra mama kullanıyor olun, bebek mamaları hakkında olabilecek tüm sorularınızın cevaplarını içeren bir kılavuz hazırladık. 

 

Bu yazıda şunlardan bahsedeceğiz:

Bebek Maması Neden Kullanılır? 

Anne Sütü mü Bebek Maması mı? 

Bebek Maması Türleri 

Bebek Maması Seçerken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Bebek Masası Alırken Hangi İçeriklerden Kaçınmalıyım?

Organik Bebek Mamaları Daha mı İyi? 

Doğru Organik Mamayı Alırken Bakmanız Gerekenler

Bebeğiniz İçin En İyi Bebek Mamasını Bulmak

Bebek Maması Markaları 

 

Bebek Maması Neden Kullanılır? 

 

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) ilk altı ay boyunca sadece emzirmeyi öneriyor. 6 aydan sonra katı gıdaya kademeli olarak geçilmeye başlanabilir ve bebekler mamalarla tanıştırılabilir. Ancak bir yıla kadar mama ve gıdaların yanında anne sütüne de devam edilmesi önerilir. 

 

Ancak annelerin ilk 6 ay boyunca süt üretmeleri ve emzirmeleri çeşitli nedenlerden dolayı her zaman mümkün olmayabilir.  Doktorunuzun yönlendirmesiyle böyle zamanlarda yüksek kaliteli, organik bir formül mama seçtiğinizde bebeğiniz için gereken sağlıklı beslenme çözümünü sağlamış olursunuz. 

 

Doktorunuzua danışmadan ilk 6 ayda kesinlikle bebek maması kullanılmamalıdır. 

 

Anne Sütü mü Bebek Maması mı? 

 

Her durumda bebekler için en besleyici gıda anne sütüdür.  Bu nedenle elinizden geldiğince bebeğinizi anne sütüyle beslemelisiniz. Bebek mamaları anne sütünün sağladığı yararlarla yarışamayacak olmasına rağmen sadece bebek formül mamayla beslenen çocuklar da oldukça sağlıklı bir şekilde yetişmektedir. Ayrıca, yıllar boyunca bebek beslenmesi ve bağırsak sağlığı hakkında araştırmalar yapıldığı için bunların izinde bebek mamaları gittikçe daha sağlıklı hale geldi. 

 

Bebek Maması Türleri 

 1. 1. Formül Mama (Devam Sütü)
 

Devam sütü olarak da bilinen bu mamalar, anne sütüne en yakın mamalardır. Anne sütünde bulunan çeşitli vitamin, minarel ve proteinleri içermektedir. Bu mamalar genellikle tüm markalarda 1’den 5’e kadar numaralarla temsil edilir. Bebeğinizin hangi ayda hangi sütü alması gerektiğini gösterir. 

 

1.1. Formül Mama Ne zaman Kullanılır? 

 

Anne sütünün eksikliği durumunda doktorun tavsiyesiyle formül mama kullanılır. 

 

1.2. Formül Mama Ne Zaman Bırakılmalı? 

 

Formül mama anne sütü yerine kullanıldığı için anne sütü gibi kullanılmalı ve bırakılmalıdır. Bebeğin ilk 6 ayında kullanıyorsanız her acıktığında verebilirsiniz. Ancak ek gıdaya geçtikten sonra sayısını düşürebilirsiniz. Çünkü bebeğin alacağı besin miktarı artacağı için fazla formül mamaya ihtiyacı olmaz. Zamanla formül mama sayısı azaltılarak en geç 3 yaşına gelince formül mama kullanımı sonlandırılmalıdır. 

 

 1. 2. Kaşık Maması
 

Kaşık mamalar bebeğin gelişimi için gerekli vitamin, minarel ve protein gibi bileşenleri içeren kaşıkla yedirilen muhallebi gibi bir mamadır. 

 

Formül mamaya göre içerik olarak daha zengindir. Tahıllı, pirinçli gibi değişik çeşitleri vardır. 

 

2.1. Kaşık Maması Ne Zaman Kullanılır?

 

Bu ürünler bebeklerin 6. ayından sonra ek gıda olarak kullanılabilir. Ek gıdaya geçiş döneminde meyve ve sebzelere ek olarak günde 1 2 kez kaşık maması verebilirsiniz. 

 

2.2. Kaşık Mamaları Sağlıklı mı?

 

Kaşık mamaları sağlıksız değildir. İçerisinde birçok vitamin ve minarel bulunur. Ancak çok kullanılması bebeğin sağlıksız kilo almasına neden olabilir. Bu yüzden bu mamaları uzun süreli ve çok miktarda kullanmamalısınız. 

 

2.3. Kaşık Maması Kilo Aldırırm Mı?

 

Kaşık mamaları kilo aldırabilecek alternatiflerden birisidir. Ancak bebeğinizin kilo alması için bu mamadan kullanmaya kendiniz karar vermemelisiniz. Doktorunuzun önerdiği miktarda kullanmalısınız. Doğru şekilde kullanılmazsa bebeğiniz bu mamalarla kilo alabilir ancak yararlı besin değerlerinden almadığı için gelişimine yarardan çok zararı olur. 

 

2.4. Kaşık Maması Ne Zaman Bırakılmalı? 

 

Kaşık mamaları 3 yaşına kadar kullanılabilir. Genelde 1 yaşına gelen bebekler tüm gıdaları yiyebiliyor. Bu nedenle gerçek gıdalar varken kaşık mamaları tercih edilmemelidir. Yine de kendi bebeğiniz için en doğru kararı doktorunuza danışarak vermelisiniz. 

 

 1. 3. Hazır Mama (Kavanoz Maması)
 

Sebze ve meyve pürelerinden oluşur. Bu mamaların avantajları sağladıkları kolaylıktır. 

 

3.1. Kaşık Maması Ne Zaman Kullanılır?

 

Kavanoz mamaları da kaşık mamalar gibi 6. ayda ek gıdaya başlandıktan itibaren verilebilir. 

 

3.2. Kavanoz Mamaları Sağlıklı mı?

 

Bebeklerin tadlarını sevdikleri ve pratik ürünler olmalarına rağmen koruyucu madde ve şeker içerdikleri için en sağlıklı tercih değillerdir. Bunlar yerine gerçek sebze ve meyveleri bebeğinize direk veya püre haline getirip vermenizi öneririz. 

 

3.3. Kaşık Maması Ne Zaman Bırakılmalı? 

 

Kaşık mamalarıda diğer mamalar gibi en geç 3 yaşına kadar devam edilmelidir. 

 

Bebek Maması Seçerken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

 

Bebek maması seçerken organik olmasına ve içerisinde GDO, palm yağı, işlenmiş şeker gibi zararlı içerikler olmamasına dikkat etmelisiniz.  

 

Bebek Masası Alırken Hangi İçeriklerden Kaçınmalıyım?

 

Bebek mamalarının sağlıklı ya da en azından toksik madde içermeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz ancak maalesef bu her zaman doğru değil. Bazı mamalarda kullanılan bazı bileşenler insan vücüdu için toksiktir ve bebeklere zarar verir. 

 

     GDO’lu İçerikler

Birçok bebek maması GDO’lu bileşik içeren mısır şurubu veya şekerle tatlandırılır. İnek sütü bazlı bebek formülleri ineklerin GDO’lu yem yemesi nedeniyle ekstra GDO içerir.  GDO’lar kanser ve hormonel hastalıklarla bağlantılıdır, bu nedenle GDO içermediği sertifikalanmış ürünleri tercih etmelisiniz. 

     Sentetik İçerikler

Bazen bebek mamalarında askorbik palmitate ve beta karoten gibi sentetik koruyucular kullanılır. Bunlar bir yenidoğanın midesi ve karaciğeri için zorlayıcı olabilir. 

     Soya Bileşenleri

Soya yetişkinler için yaygın bir süt alternatifi olarak kullanılsa da bebekler için hormon problemleri yaratabilir. Soya içerisinde fitoöstrojenler içerir ve bunlar vücutta östrojen benzeri etkiler yaratır. Bu hormon seviyelerinde dengesizliğe neden olabilir. Soya organik olmasına rağmen bebeğiniz için zararlı olabilir. 

     Dioksin

Dioksin çevremizde hemen hemen her yerde bulunan bir endokrin yıkıcı ve kanserojendir. Bu nedenle bebek formülünde bile bu maddeden kaçınmak zordur. Dioksini et, balık ve süt ürünleri gibi çoğu gıda zincirinden alıyoruz. Dioksin alımı kalp hastalıkları, kanseri, diyabet ile bağlantılıdır. Gelişimsel sorun risklerini azaltmak için bebeklerin dioksin seviyelerini mümkün olduğunca düşük olmalıdır. Organik formül seçerek daha güvenli organik tarım uygulamaları sayesinde daha az dioksin alımı mümkündür. 

     Palm Yağı 

Ürümlerde kullanılan trans yağları azaltmak için genellikle onun yerine palm yağı kullanılmaktadır. Bebek mamalarına palm yağı eklenmesi istenmeyen bir durumdur çünkü kalsiyumun emilimini engeller. Kalsiyum güçlü kemikler ve dişleri desteklemek yerine bu yağ ile birlikte çözünmeden dışarı atılır. 

     İşlenmiş Şeker 

İşlenmiş şekerler yeni doğmuş bir bebeğin gelişen sindirim sistemi için iyi değildir. İçeriğinde maltodekstrin, şeker, mısır şurubu, glikoz şurubu ve pirinç şurubu gibi işlenmiş şeker içeren mamalardan kaçınmalısınız. 

 

Organik Bebek Mamaları Daha mı İyi? 

 

Organik bebek mamaları sadece bir pazarlama taktiği mi yoksa gerçekten daha mı yararlı? Diğer mamalardan ne farkları var? Organik bebek mamaları daha pahalılardır ancak içerikleri ve kalitesiyle bu fiyat farkına değerler. 

 

Organik bebek mamalarında bebek sağlığını etkileyen en büyük fark; geleneksel bebek mamalarında pestisitlerin ve GDO’lar bulunurken organik olanlarda yoktur. 

 

Organik bebek maması firmaları, en doğal ürünleri kullanan ebeveynlere en iyi ürünleri sunmak için sürekli rekabet etmektedirler. Organik standart sertifikalarını almak için en güvenli, en temiz malzemeleri kullanırlar. Çoğu zaman organik formüller daha besleyicidir çünkü eklenen besinler doğal kaynaklıdır. 

 

Doğru Organik Mamayı Alırken Bakmanız Gerekenler: 

 

Ortalama bir bebek mamasını çok iyi bir bebek mamasından ayıran özellikler nelerdir? Organik bebek mamaları satın alırken tercih etmeniz gereken özellikler şunlardır: 

 

     Doğal İçerikli Bileşikler

Organik bebek mamaları söz konusu olunca çoğunlukla içerikleri doğal ürünlerden oluşur. Yine de bir ürün organik sertifikalı olsa bile içeriklerini okumalısınız. İçerisindeki besinlerin sentetik kaynaklar yerine doğal kaynaklardan geldiğine emin olun. 

     Minimal Koruyucular

Bebek formülünün içindeki koruyucuların çok olmaması gerekir. Yine de mamanın hemen bozulmasını istemeyiz. Minimum seviyesde koruyucu içerebilir. 

     Yapay Arolmalar Yok

Organik bebek mamanızda doğal şeker olsa bile yapay bir tatlandırıcı veya aroma içermemelidir. 

     Probiyotik ve Canlı Enzimler

Probiyotikler ve enzimler bebeğinizin sindirim sisteminin bebek mamasından daha fazla besin maddesini emmesine yardımcı olur. Anne sütünü bu kadar besleyici yapan şeylerden biri probiyotik ve enzim içermesidir. Bunları içeren organik bebek formülleride en iyileridir. 

     BPA İçermeyen Kavanoz

Bebek formülünüzün plastive BPA içermeyen bir kapta olmasını tercih etmelisiniz. Aksi taktirde BPA formüle karışabilir. 

 

Bebeğiniz İçin En İyi Bebek Mamasını Bulmak

 

Umarız bu yazı bebek mamaları hakkındaki bilgi denizinde kısayol rehberiniz olmuştur. Günün sonunda, önemli olan güvendiğiniz, sağlıklı, kaliteli ve bütçenize uygun bir bebek mamasını ya da bebek formülünü bulup, denemenizdir. Bundan sonrası bebeğinizin nasıl tepki verdiğine bağlıdır. Her bebek birbirinden farklıdır bu nedenle gaz yapabilir, öyle bir durumda başka bir mama deneyebilirsiniz. 

 

Bebek Maması Markaları 

 1. 1. Aptamil 
 

Birçok ailenin tercihi olan ve piyasada kolay bulunan Aptamil devam sütünün en belirgin özelliği patentli içeriğinde prebiyotikler ve postbiyotikler gibi bağışıklığı güçlendiren bileşenler bulundurmasıdır. İçerdiği prebiyotikler anne sütündeki prebiyotik özellik gösteren maddelere oldukça yakındır, bu iddiasını klinik çalışmalar sonucunda kanıtlamıştır.  

 

Balık yağı ve taurin de içeren Aptamil, ilave şeker, nişasta ve maltodekstrin de içermiyor. Anne sütüne benzer formülü sayesinde bebeğin gelişimine katkı sağladığı gibi tat olarak da çoğu bebek severek içiyor. Anne sütünde olduğu gibi bu ürünlerde de laktoz bulunmaktadır. 

 

 1. 2. Bebelac
 

Bebelac mamaları içerisinde omega-3, omega-6, demir, folik asit, kalsiyum, prebiyotik lif, balık yağı, vitaminler ve minareller içerir. Bu formülde anne sütüne oldukça benzeyen mama markalarındandır. İlave şeker içermez. 

 

Bebelac Gold diye geçen mama serisi fermente edilmiş yoğurtla benzer bir mayalanma sürecinden geçer. Sindirime yardımcı olur. Gaz ve kabızlık sorunu olan bebeklerde tercih edilebilir. 

 

 1. 3. Similac
 

Taurin, DHA ve nükleotid, B12, D, K, E, C vitaminleri ve prebiyotik içermektedir. Palm yağı içermemesi önemli bir detaydır. 

 

 1. 4. Hero Baby 
 

Hero Baby içeriğinde kullanılan besinler doğal tarımla üretilir yani organiktir.  BRC gıda yani İngiliz Perakendeciler Konsorsiyumu gıda güvenliği sertifikalıdır.  Diğer mamalarda bulunan vitamin, minarel ve prebiyotikleri içerir.

 

Birçok çeşiti de bulunan Hero Baby mama seçiminizde tercih edilebilir. 

 

 1. 5. Humana
 

Almanya’da üretilen Humana bir çok standartı Almanya’da üretildiği için sağlamaktadır. İçerisinde GDO bulunmaz. Omega-3, d vitamini  ve GOS bulunur. Güvenebileceğiniz bir mama markasıdır. 

 

 1. 6. Hipp
 

Bu marka organik seçeneği de olan yaygın bir mama markasıdır. Bebeğinizin gelişimi için anne sütünün eksikliğini iyi bir oranda tamamlar. Avrupa Birliiği Organik Direktifi Standartlarına uygun olan organik süt ve sentetik kimyasallar kullanılmadan üretilen organik malzemelerden oluşur. İlave şeker ve gluten içermez. 

 

 1. 7. Golden Goat 
 

Golden Goat mamaları tam yağlı keçi sütünden üretilmiştir. Bebekler için gerekli vitamin minarel, laktoz ve önemli yağ asitlerini içermektedir. Özellikle inek sütünün gaz ya da alerji yaptığı çocuklarda tercih edilebilir. 

 

 1. 8. Holle 
 

Sonuncu inceleyeciğimiz marka Holle ama kesinlikle tercih sırarsında sonuncu değildir. Tüm ürünleri Avrupa Birliği Organik Yönetmeliğine uygundur. GDO, ilave şeker, renklendirici, yapay koruyucu içermez. Birçok sertifikaya sahiptir. 

 

İçeriğinde yağsız süt, peynir altı suyu tozu, bitkisel yağlar(palm yağı, ayçiçek yağı), maltodekstrin, kalsiyum, karbonat, potasyum klorür, C, E, A, B1, B6, K,D vitaminleri bulunur. 

 

Bu sitedeki bilgiler profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavinin yerine geçecek şekilde tasarlanmamıştır.   

Etiketler: Çocuk Beslenme
Nisan 08, 2020
Listeye dön