Bebek Yatağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Çocuklar İçin Yatak Nasıl Olmalı?

Bebek Yatağı

Bebek Yatağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Bebek Yatağı Nasıl Olmalı?

Bebekler günlerinin çoğunu yataklarında geçirdiği için yatak seçimi onların gelişimi ve huzuru açısından oldukça önemlidir. Sağlıklı uyku için doğru yatağı seçerken yatağın malzemesi, ölçüsü, sertliği gibi detaylara dikkat etmek gerekir. Bebek yatağı nasıl olmalı? Çocuğuma hangi yatağı almalıyım? Gelin, birlikte inceleyelim. 

 

Beşik için Yatak Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler;

 

Su Geçirmez Yatak Kılıfı 

 

Bebeklerde yaygın olan sıvı dökülmeleri ve kazalara karşı bebek yatağı sıvı geçirmez olmalıdır. Yatak veya yatak kılıfı sıvı geçirmez değilse, tutulan nemden dolayı küf oluşumu olasılığı artar.  Küf sağlık sorunlarına sebep olabilir, özellikle bebeğinizin astımı veya alerjisi bulunuyorsa. Yatağınız neme dayanıklı olsa bile kokusunu ve görüntüsünü aralıklarla kontrol ediniz.

 

Doğru Ölçüde Yatak Seçmek İçin “İki-Parmak Testini” Kullanın

 

Yatak kullanımındaki güvenlik risklerini azaltmak ve yatağın beşiğe ölçü olarak tam olduğunu kontrol etmek için “iki parmak testi” olarak geçen testi kullanabilirsiniz. Yatağı beşiğe yerleştirdiğinizde, yatak ile beşik arasında en fazla iki parmak olmalıdır. Parmaklarınızı yatak ile beşik arasına koyduğunuzda iki parmaktan fazlası sığıyorsa, bebeğinizin kol veya bacağının o boşluğa sıkışma riski vardır. 

 

Ayrıca yatağın yüksekliğine de dikkat etmelisiniz. Eğer çok yüksek olursa bebeğiniz büyüdükçe beşikten dışarıya tırmanması kolaylaşabilir. 

 

Genelde beşik yatakları 60x120 cm ölçülerinde 15 cm yüksekliğinde olur. 

 

Doğru Sertlik Derecesini Bulun

 

Yenidoğan bebeklerin yatacağı yataklar bebeğinizin güvenliği ve gelişimi için sıkı ve sert olmalıdır.  Yumuşak yataklar bebeğin vücudunun etrafını kaplayabilir ve boğulma riskini arttırır. Ayrıca bebeklerin vücuduna sağlıklı kemik gelişimi için daha fazla destek gerekir. Yatak satın alırken bir nesneyi yatağın üzerine yerleştirerek test edebilirsiniz. Nesne yatağın üzerinde göçük yaratıp, baskı izi bırakmıyorsa yatağın bebeğiniz için güvenli sertlikte olduğunu anlayabilirsiniz.

 

Yatak Malzemelerinin İçeriğine Dikkat Edin

 

Bebeğinizin sağlığı ve güvenliği için yatağın materyallerini dikkate almak oldukça önemlidir. 

 

Bebekler yatakta yaygın olarak kullanılan malzemelere karşı oldukça hassastır. Malzemelerin doğal olduklarına ve gaz salınımı yapmayacak içerikte olduğuna dikkat etmelisiniz. Organik yataklar bütçenize uygun değil ise aldığınız yatağın dışına bariyer olarak yatağı kaplayacak şilte veya ped kullanabilirsiniz. 

 

Farklı Bebek Yatağı Çeşitlerini Keşfedelim

 

Sünger Yatak

Sünger yataklar sünger plakalardan oluşur. Bu yataklarda önemli olan süngerin yoğunluğudur, bu yatağın sertliğini ve dayanıklılığını belirler. Yenidoğan bebekler için uygun değildir. Beş yaşından önce kullanılmaması öneriliyor çünkü sünger yataklar bebeğinizin vücudunu sarıp küçük çocuklarda boğulma riski oluşturabilir. Sünger yataklar bütçe dostu olduğu için tercih edilebilir. Uzun süreli kullanmayı düşünmüyorsanız tercih edilebilir. 

 

Hafızalı sünger yatak ya da memory foam olarak da geçen sünger yataklar son dönemlerde popüler olmaya başladı. 1960’lı yıllarda NASA (Amerikan Uzay Araştırma Merkezi) tarafından astronotların uzay yolculukları sırasında omurgalarına binen basıncı azaltmak için geliştirilmiştir. Vücudun şeklini çok iyi aldığı söylenen bu yataklar özellikle yan yatan çocuklar için oldukça konforludur. Vücut ağırlığınızı eşit bir şekilde yayar ve daha iyi bir kan dolaşımı sağlamanıza yardımcı olarak uyku kalitesini arttırır. Ancak tekrar hatırlatmak isterim ki küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. 

 

Yaylı Yatak 

Yaylı yataklar içindeki metal yaylar sayesinde oldukça sağlam ve dayanıklıdır. Yenidoğan bebek güvenliği için olması gereken sertliği sağlaması için minimum 150 bobin yay içeren bir yaylı yatak olmalıdır. İçeriğinden dolayı yaylı yataklar sünger yataklara göre daha pahalıdır. Ancak yaylı yataklar daha iyi bir destek sağlarken aynı zamanda daha uzun süre kullanıma uygundur. Genelde 5 – 10 sene kadar kullanıma dayanıklıdır.  

 

İki tarafı farklı özellikte olan yatakları da tercih edebilirsiniz. Genelde bir tarafı yaylı yatak diğer yüzü de sünger yatak olan yataklar mevcuttur. Yaylı tarafını çocuğunuz büyüyene kadar, belli bir yaşa geldiğinde de diğer tarafı yani sünger yatağı deneyimleyebilirsiniz. 

 

Lateks Yatak 

Kauçuk ağacı bitkisinin özütünden üretilen lateks doğal bir içeriğe sahiptir. Doğal malzemelerden yapıldığı için bebeklerde terleme ya da alerjik reaksiyonlar yaratmaz. Bu malzemelerin birleşiminde kimyasal maddeler kullanılmadığı için bakteri barındırmaz ve bebeğinizin sağlığını kötü yönde etkilemez. Aynı zamanda doğal yapısı sayesinde çevre dosturdur. 

 

Yaysız yatak teknolojisi üretilir ve ne yumuşak ne de sert yatak kategorisine giren lateks yataklar vücuda uygulanan basıncın hafiflemesini sağladıkları için rahat bir uyku sağlar. 

 

Delikli yapısıyla fazla hava alır, rahatlık ve ısı açısından kaliteli bir uyku uyunmasına yardımcı olur. Yaylı yataklar gibi uzun ömürlü kullanıma sahiptir. 

 

Visco Yatak

Visco yatakların en önemli farkları vücudun şeklini almalarıdır. Bu şekilde uyurken daha az hareket etmenizi sağlar. 

 

Visco yataklar bebekler ve çocuklar için kesinlikle uygun değildir. Omuriliğe baskı yaptığı için henüz gelişim çağında olan çocuklarda kullanılmamalıdır. Bebek ve çocukların kas ve eklem gelişimleri tamamlanmadığı için visconun destekleyici özelliği bebek ve çocuklarda doğru desteği sağlayamaz aksine daha çok yük bindirir. 

 

Sonuç olarak, bebeğinize ya da çocuğunuza yatak seçerken ölçü, malzeme özellikleri, sertlik gibi detayların yanında hangi yatak türünü alacağınızı da bütçe ve ihtiyaçlarınıza göre belirlemelisiniz. 

 

Yenidoğanlarda yaylı yatak ya da lateks yatak tercih edebilir. Daha büyük çocuklarda bunlara ek olarak sert ve yoğun bir sünger yatak da alabilirsiniz. 

 

Organik yataklar her zaman en iyi yatak demek değildir. Yatakların malzemelerini tek tek incelemeyi unutmayın!

 

Etiketler: Çocuk Odası
Mart 26, 2020
Listeye dön