Bebekler Ne Zaman Emekler?

emekleyen-bebek

Bebeğinin emeklediğini görmek için sabırsızlanıyor musun? Bebeklerin hangi yaşta emekleme kilometer taşına ulaştığını ve fiziksel gelişimleri için ne anlama geldiğini öğrenin. 

 

Bebeğinizi ister bebek arabasında gezdiriyor, bir taşıyıcıda taşıyor ya da kucağınızda tutuyor olun şimdiye kadar tek ulaşım aracı sizsiniz. Ancak yakında, nasıl emekleyeceğini öğrenecek ve A noktasından B noktasına kendi başına gidebilecektir. Emekleme bebekler için büyük bir dönüm noktasıdır çünkü bağımsız hareketliliğe doğru ilk adımdır. 

 

Bu yazıda, bebek emeklemesi hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız. Bebeğinizin ne zaman emeklemesini bekleyebileceğinizi size söyleyeceğiz ve küçük çocuğunuzun bu dönüm noktasına ulaşmasına yardımcı olmanız için size 9 basit yol vereceğiz!

 

Gelişim Türleri: Kaba Motor Becerileri, Görsel-Uzamsal Beceriler, ve Bilişsel Yetenekler

 

Emekleme zor bir süreçtir. Bebeğin hem zihnini hem de vücudunu kullanmasını gerektirir. İlk olarak, sırtındaki, boynundaki, omuzlarındaki, kollarındaki ve karnındaki kaslar kilosunu destekleyecek ve dengesini korumaya yardımcı olacak kadar güçlü olmalıdır. 

 

Görsel becerileri de önemli bir rol oynamaktadır. Bebekler emeklerken, binoküler görme olarak bilinen iki gözü birlikte kullanarak bir hedefe odaklanırlar. Derinlik algısılarını geliştirmek için yürürken bir hedefe bir ellerine bakarlar. Böylece bebeğin zihinsel kasları da egzersiz yapar. Emekleyen bebeklerin navigasyon ve öğrenme becerileride gelişir. Örneğin, oyuncak sepetine ulaşmak için sehpanın etrafından geçmeleri gerektiğini öğreneceklerdir. 

 

Erken emekleyen bebeklerin yaşamlarının devamında daha akıllı, daha güçlü veya daha sağlıklı olduklarına dair kesin bir kanıt olmadığını da belirtmek önemlidir. Bazı araştırmalar erken emeklemeye başlayan bebeklerin çocukken daha güçlü motor ve duyusal beceriler geliştirebileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, diğer araştırmalara göre çocuklardaki erken gelişimsel kilometre taşları ile 6-11 yaşları arasındaki çocuklardaki bilişsel yetenekler arasında bir bağlantı yoktur. 

 

Sonuç olarak bebeğiniz erken emeklemedi diye endişelenmenize gerek yok! Okumaya devam edin ve aşağıdaki 10 ipucuyu takip edin. 

 

Emeklemenin Ne Zaman Başlaması Beklenir? 

 

Bebekler genellikle 6 ila 10 ay arasında emeklemeye başlar. Ancak bazıları emeklemeyi direk atlayıp doğruca ayağa kalkmaya ve yürümeye geçebilir. 

 

Birçok anne-baba bebeklerinin emeklemeye başlaması konusunda endişeli. Öncelikle tüm bebeklerin farklı olduğunu ve farklı bir gelişim yolunu takip ettiklerini hatırlamak önemlidir. Bazı bebekler erken dönmeye başlayabilir ancak emekleyeme başlaması uzun zaman alabilir veya tam tersi bir durum gözlenebilir. Her çocuk kendine özgüdür. 

 

Bebeğinizi Emeklemeye Teşvik Etmek İçin 9 İpucu

 

Bebeğiniz ister yeni doğmuş olsun ister 6 aylık olsun muhtemelen emeklemeye başladığı günü hayal ediyorsunuz! İşte o güne ulaşma konusunda yardımcı olmak için 10 harika yol. 

 

 1. 1. Bebeğinize Bol Karın Zamanı Verin 


 2.  

Bebeğinize çok sayıda karın üstü kalmasına izin vererek emeklemesine yardımcı olun. Karın üstü geçirdiği zaman boynuna, omuzlarına, kollarına ve gövdesinde güç oluşturmaya yardımcı olurken kafasını kaldırıp etrafa bakmasını sağlar. Karın üstüyken ayaklarını tekmelediğinde, kalçası ve bacakları güçlenir. Bazı bebekler karın üstü olmaktan hoşlanmaz böyle durumlarda en sevdiği oyuncağı dikkatını çekmek için kullanın ya da siz de onunla aynı şekilde yan yana yatın ve onunla oynayın. 

 

Bebeğiniz karın üstüyken elleriyle yeri iterek kendini yukarı kaldırmaya başladığında onun neredeyse emeklemeye hazır olduğunu anlayacaksınız. Bu aşamadan sonra hem kollarla hem de dizleriyle kendini kaldırmayı öğrenecektir. Sonra ileri ve geri sallanmaya başlayacaktır. En sonunda da dizlerini ileri iterse kendi başına hareket edebileceğini anlayacak! 

 

 1. 2. Bebeğinizi Ellerini Kaldırarak Oynamaya Teşvik Edin 


 2.  

Bebeğinizin kaslarının gelişmesine yardımcı olmanın bir başka yolu, ellerini yukarı kaldırmış olarak oynamalarını sağlamaktır. 

 

Karın üstü geçirdikleri zamanlarda kollarını bir yastığın veya oyuncağın üzerine koymayı deneyin. Otururken de ellerini yükseltilmiş nesnelere (mobilya veya oyuncak) koymaları için teşvik edebilirsiniz. 

 

 1. 3. Bebeğinizi Yerden Kaldırın 


 2.  

Kollarından tutarak yerden biraz yukarı kaldırarak bacak egzersizi yapmalarına yardımcı olun. Bebeğinizin vücut ağırlıklarını destekleyecek kadar kollarından veya koltuk altlarından kaldırabilirsiniz ancak ayakları yerden kalkacak kadar değil. Bu, bebeğinizin yürüme hareketini uygulamasına izin verir ve bacaklarını güçlendirmeye yardımcı olur. 

 

 1. 4. Bebeğiniz Aynanın Önünde Oynasın


 2.  

Bebeğinizin doğal gelen merakından yararlanın ve aynanın önünde oynamasına izin verin. Kendilerini tutmaya ve aynaya doğru uzanmaya çalışacaklardır. Bu hareketler bebeğinizin kısa sürede emeklemesine yardımcı olacaktır.

 

 1. 5. Emeklemeyi Teşvik Edecek Oyuncaklar Kullanın 


 2.  

Hiçbir şey insanları küçük bir ödül gibi motive edemez! Aynı şey bebekler için de geçerlidir sadece doğru teşvike ihtiyaçları vardır. Karın üstü vaktinde bebeğinizin en sevdiği oyuncakları veya yeni bir oyuncak koyun. 

 

Oyun zamanlarında oyuncakları erişemeyeceği bir yere koyabilirsiniz. Böylece oyuncağa ulaşmak için hareket etmeye çalışacaktır. 

 

 1. 6. Bebeğinizi Destekleyici Ürünlerde Tutmayın


 2.  

Bebek arabaları, mama sandalyeleri, araba koltukları ve yürüteçler bebeğiniz için vazgeçilmez unsurlardır. Bununla birlikte, aslında bebeğinizin kas gelişimini engelleyebilir. 

 

Bu gereçler çok fazla destek sağladığı için küçük çocuğunuz kilolarını desteklemek için kendi kaslarını kullanmak zorunda kalmaz. Bu durum gelişimde gecikmelere yol açabilir. Bu nedenle destekleyici gereçlerde zamanı sınırlandırdığınıza emin olun. 

 

 1. 7. Bebeğinizin Farklı Pozisyonlarda Durduğuna Emin Olun 


 2.  

Oyun süresi boyunca bebeğinizi farklı pozisyonlara hareket ettirmeyi ve her taraflarının üzerinde durduklarına emin olun. Sağ taraf, sol taraf, sırt ve karnın eşit bir karışımı bebeğinizin vücudunun güçlü ve sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. 

 

 1. 8. Bebeğinizle Birlikte Emekleyin


 2.  

Bebeğinizin emeklemeyi öğrenmesi için pratik yapmasına izin verin!

 

Bunu yapmanın en iyi yolu bebeğinizin yanında uzanmak ve bebek dört 

 

ayak üzerindeyken karnını desteklemektir. Ellerinin ve ayaklarının yere 

 

değmesine izin verirken bebeğinizin vücut ağırlığının çoğunu nazikçe tutun.

 

Bu onu emekleme hissine ve hareketlerine alıştırır. 

 

 1. 9. Bebeğinizi Çok Zorlamayın 


 2.  

Sabırlı olmayı ve bu süreci eğlenceli hale getirmeyi unutmayın. Yukarıda bahsettiğimiz maddeleri yaparken bebeğiniz huysuzlanıp ağlamaya başlarsa, o günlük daha fazla denemeyin. Bebeğinizi rahatlatan şeyleri yapmaya geçin. 

 

Bebeğinizin karın zamanı ve emekleme uygulamaları ile pozitif ilişkileri olması önemlidir! Bu nedenle bebeğinizi zevk almadığı zamanlarda bunu yapmaya zorlamayın ve emekleme egzersizleri bittikten sonra her zaman sevgi gösterisinde bulunun.  

 

Ebeveynler Emekleme Sürecinde Nelerle Karşılaşacak?

 

Kendi başına dolaşabilmek, bebeğinize büyük bir güç ve başarı hissi verir. Bu da benlik saygısı için büyük bir destektir. Ayrıca dünyası sayısız yeni keşfe açılır ve devamında ayağa kalkmak, yürümek ve sonunda da koşmak gibi daha karmaşık hareketleri keşfeder. 

 

Bebeğiniz emeklemeye başladığında, etrafında ulaşabileceği her şeyi keşfedecektir. Tehlikeli ve sivri yerlere bebek koruma tamponlarını yerleştirmiş olsanız bile, bebek harekete geçmeden önce ikinci kapsamlı kontrol yapmak önemlidir. Halınız yoksa kaymayan halılar veya paspaslar satın alın yoksa bebeklerinizin dizleri sert yüzeylerden zarar görebilir. Evinizde ahşap zeminler varsa bebeğinize zarar verebilecek açıkta kalan çiviler ve gevşek parçalar olmadığından emin olun. 

 

Çocuğunuzun emekleme stili ilk başta garip görünebilir, bu çok normaldir. 

 

Bazı emekleme stilleri şunlardır: 

 

         Klasik Emekleme – çapraz kol ve bacağı aynı anda hareket ettirmek

 

 

         Kayarak Emekleme – dizlerini kaldırmadan sürükleyerek ilerleme 

 

         Yengeç Emeklemesi – tek diz bükülmüş, diğeri öne veya yana doğru uzatılmış halde hareket ederek

 

         Komando Emeklemesi – karnın üzerinde uzanmak ve ilerlemek için kolları kullanmak

 

         Geriye Doğru Emekleme – yukarıdaki stillerden birini geriye doğru hareket ederek emekleme

 

Neyse ki, bu garip emekleme yöntemleri bir şeyin yanlış olduğu anlamına gelmez. Önemli olan bebeğin kendi kendine hareket etmesiyle uğraşmasıdır. Klasik emekleme stilini öğrenmesi için siz de onunla emekleyerek nasıl olduğunu göstermeyi deneyebilirsiniz. 

 

Bebeğiniz emekleyerek evde dolaşırken bir dizi duygu yaşamasını beklemelisiniz. Bir şey keşfettiğinde heyecan, onu alırsanız hayal kırıklığı veya bir engel yoluna çıktığında karışıklık gibi. Zamanla daha fazla emekleme pratiği sonunda hızını alamayacak ve kanepe gibi şeylere tırmanmaya başlayacaktır. 

 

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

 

Bazı bebeklerin emeklemeyi atlayıp direk yürümeye geçtiğinden bahsetmiştik. Ancak bebeğiniz 12 aylık olana kadar kendi kendine hareket etme konusunda herhangi bir ilerleme göstermediyse veya vücudunun bir tarafını sürükleme eğilimi gösteriyorsa çocuk doktoruna danışmak en doğrusudur. 

 

Önce Güvenlik!

 

Her zaman güvenliği ilk sıraya koyun! Evinizi bebeklere korumalı hale getirerek ve zeminlerinizi temiz tutarak başlayabilirsiniz. Kirli bir zemin emekleyen bebeklerde tahriş olmuş cilde veya döküntülere yol açabilir. 

 

Son olarak, bebeğinizi bir dakika bile olsa asla gözetimsiz bırakmayın! 

Etiketler: Çocuk Sağlığı
Mayıs 28, 2020
Listeye dön