Bebekler Ne Zaman Oturur?

bebek-oturuyor

Bebekler kaç aylıkken oturur? Bebeklerin oturma aşamasına ne zaman ulaştığı ve fiziksel gelişimlerini nasıl tamamladıkları hakkında daha fazla bilgi edinin. 

 

Hepimiz yatarak geçirilen zamandan keyif alırız. Ama fazlası herkes için çok sıkıcı, bebekler için bile! Oturmak bebeklerin daha bağımsız olmalarını ve çevrelerini heyecan verici bir şekilde keşfetmelerini sağlıyor. 

 

Ayrıca bazı çocuk doktorlarına göre desteksiz oturabilmek bebeğin anne sütü veya sıvı ek mamalardan katı gıdalara geçebileceğinin bir göstergesidir. Bebekler başını ve boynunu dik tutamadıkça boğulma tehlikesinden dolayı katı gıdalara geçemez. Oturmak devamında gelecek emekleme, ayakta durma ve yürüme gibi diğer önemli kilometre taşlarına giden yolun başıdır. 

 

Gelişim Türü – Kaba ve İnce Motor Becerileri 

 

Aylarca sırt üstü ve karın üstü geçirilen zamanlardan sonra bebeğiniz görüş açısını yukarı taşımaya hazır olabilir. 3 – 4 aylıkken başlayarak bebeğinizi destekleyerek oturmaya teşvik etmek, etrafındaki dünyayı keşfedeceği yeni bir bakış açısı sağlayacaktır. 

 

Bebeğinizin kaba motor becerileri oturma söz konusu olduğunda en önemli oyunculardan biridir. Bebeklerin boyun, omuz, mide, sırt ve kalçalarda güçlü kaslara sahip olmaları gerekiyor. Sonrasında bebeğiniz otururken çevresindeki objelere dokunarak, tutarak, ellerini kullanma konusunda verimli hale gelir ve ince motor becerileri gelişir. 

 

Bebekler Kaç Aylıkken Oturur?

Genellikle bebekler 4 – 7 aylık arasında desteksiz oturmaya başlarlar. Bebek sırtüstü yatarken, 3 – 5 aylıkken, onu kollarından tutarak yavaşça oturma pozisyonuna çekilerek oturtabilirsiniz. Oturttuktan sonra onu ileri geri hareket ettirerek ve eğlenceli sesler çıkararak oyun haline getirebilirsiniz. 

 

Bebeğiniz 6 aylıkken muhtemelen desteksiz oturabilmesi için gerekli boyun, üst vücut ve sırt kasları gelişmiş olacaktır. 7 aylıkken bazı bebekler karnını ve ellerini iterek kendi başına oturma pozisyonuna geçebilirler. Ancak bazı bebekler 9 aylık olana kadar oturma pozisyonuna geçmek için desteğe ihtiyaç duyarlar. Her iki durumda da bebek oturma pozisyonuna getirildikten sonra 7 aylıkken desteksiz oturabilmelidir. 

 

Bebeğimin Oturmasını Nasıl Sağlarım?

 

Bebekler desteksiz oturabilmek için iyi bir kafa kontrolüne ihtiyaç duyar. Bunu bebeğinize karın üstü zamanı vererek geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Karnının üstündeyken bebeğinizle iletişim kurun, konuşun ve sevdiği oyuncakların erişemeyeceği yerlere koymayı deneyin. Böylece o oyuncağa bakmak için kafa hareketlerini ve daha sonrasında da o oyuncağa ulaşmak için vücut hareketlerini geliştiriyor. 

 

Başını sabit tutabildiğini ve kendini elleriyle yukarı itmeye çalıştığını farkettiğinizde, günde birkaç kez 5-10 dakika boyunca oturmasına yardım edin. Başını ve sırtını size yaslayacak şekilde kucağınıza yerleştirip altına yastık koyabilirsiniz. Karın üstü zamanı arttırdıkça kasları güçlenecek ve sonunda kendini yerden itip desteksiz oturabilecek! 

 

Başını dik ve sabit tutabildiği zaman onu bebek koltuğunda, bebek arabasında ya da kucağınızda oturmuş bir pozisyonda oturmasına teşvik edebilirsiniz. Bebekleri oturmuş bir şekilde bebek arabasında dışarda gezdirmek oturmaktan sıkılmamasının bir yoludur. O otururken etrafında olan tüm insanları, köpekleri ve arabaları gösterip otururken gezmeyi ilgi çekici hale getirin. 

 

Bebeğinizi oturmasına ne kadar teşvik eder ve destekle oturtmaya çalışırsanız, kendi de zamanla oturmayı deneyecektir. Otururken olan titrek denge hissini geliştirmek için ikinizde oturun ve birbirinize top yuvarlayın. 

 

Bebeğiniz otururken önüne bir oyuncak koyun ve böylece onu alıp koyarken dengesini geliştirecektir. Otururken oyuncağa ulaşacaktır ve elinde oyuncakla oynarken kendi başına oturabilir. 

 

Bebeğinizin Oturmaya Hazır Olduğunu Nasıl Anlarsınız? 

 

Bebeğinize oturma becerilerini geliştirecek yukarıda da bahsettiğimiz gibi etkinlikleri uygulamak için bolca fırsat verdiğiniz sürece oturmaya hazır olduğunda size belli edecektir. 

 

4 aylıkken bebeğiniz siz onu tutarken başını sabit tutabilecektir. Ancak oturma pozisyonundayken çoğu bebeğin başı ileri veya geri doğru düşecektir.  

 

Bebeğinizin oturmasına yardımcı olmak için çeşitli oyunlar geliştirerek boyun ve baş kontrolünü geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Bebek sırt üstü uzanırken ellerini tutun ve nazikçe yukarı çekerek oturmasına yardım edin. Bunları yaparken komik yüzler ve seslerle bebeğinizi de eğlendirmiş olursunuz. 

 

Beklentileriniz Çok Olmamalı! 

 

Bebeğiniz desteksiz oturabildikten sonra bile çok uzun süre oturur pozisyonda dayanmasını beklemeyin. Çok sayıda devrilme yaşayabilir, bu yüzden onu yakalamak için yakınında olduğundan emin olmalısınız. İlk zamanlarda yeni oturmaya başlayan bebek sadece birkaç saniye oturma pozisyonunda düzgün ve dik kalabilir. Zamanla kas gücü arttıkça, daha uzun oturmaya başlar. Bu seferde heyecanlanıp bacaklarını ve ellerini çok hareket ettirip muhtemelen dengesini kaybedip tekrar düşecektir. 

 

Bebeğiniz otururken dengesini kaybetmemek için ellerini önündeki yere koyarak kendini destekleyecektir. Bu hareket beklenen bir gelişimdir ve devrilme - oturma arasındaki süreç olarak görülebilir. 

 

Çocuğunuz otururken rahat olmaya başladıktan sonra bu seviyeyi daha da ileri taşıyarak ileri geri sallanmaya ve sonrasında dizleri ve ellerinin üzerinde durarak ileri geri sallanacaktır. Bundan sonraki önemli adım ise emeklemedir! 

 

Oturma Güvenliği 

 

Bebeğiniz desteksiz oturmayı öğrenirken başlarda onları bacaklarınızın arasında oturtmak isteyebilirsiniz, böylece onları her taraftan desteklemiş olursunuz. Yastıkları da destek olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizi oturma pozisyonunda yanlız bırakmamalısınız. 

 

Bebeğiniz henüz etrafta dolaşamıyor olsa da oturmaya başladığında evi baby-proof hale getirmeye başlasanız iyi olur! 

 

  • Bebeğinizin bulunduğu odalardaki tüm objeleri uygun şekilde sabitleyin. 

  • Dolap kilitler, tuvalet kilitleri, bebek kapıları gibi tüm koruma malzemelerini alıp evinize yerleştirin. 

  • Boğulma ve zehirlenme tehlikesi yaratabilecek maddeleri bebeğin erişemeyeceği yerlerde tutun. 

  • Bebek desteksiz oturduktan sonra beşiğinin yüksekliğini daha düşük ayara getirin. Kendini yukarı çekip, beşikten dışarı çıkabilir. 

  • Mama sandalyeleri ve diğer oturma aletlerinin emniyet kemerlerini sabitleyin. Bunları yükseltilmiş zeminlere veya suya yakın yerlere yerleştirmeyin. 

Desteksiz oturmak çok fazla güç gerektirir. Bebeğiniz uzun süre kemerlerden ve oturma gereçlerinden ekstra desteğe ihtiyaç duyabilir.  

 

Bebeğim Oturmuyorsa Endişelenmeli Miyim?

 

Bebekler kaç aylıkken oturur, sorusunun cevabını yukarıda verdik. Bebeğiniz beklenen gibi 6 aylıkken oturmuyorsa hemen endişelenmeyin. Her zaman dediğimiz gibi her bebek farklı gelişim gösteriyor ve bu konularda tek bir normal yok. Bebeğiniz 6 – 7 aylıkken hala oturmuyorsa biraz daha zaman ve sabır gerekiyor olabilir. Ancak 9 aylıkken hala rahat oturamıyorsa, bu endişenizi çocuk doktoruyla paylaşma zamanı gelmiş demektir. 

 

Oturduktan Sonra Bebek Gelişiminde Hangi Kilometre Taşı Geliyor? 

 

Bebeğim desteksiz oturabiliyor. Peki, sırada ne olacak? Bebek desteksiz bir şekilde oturmayı öğrendikten sonra evinizi bebek için güvenli hale getirmeye başlayın. Çünkü sırada emekleme ve yürüme geliyor! 

 

Bebekten bebeğe sırası değişse de beklemeniz gereken adımlar aşağıdakiler;

 
  • - Ayakta Durmak

  • - Yerde Sürünmek

  • - Emeklemek 

  • - Objelere Tutunarak Yürüyüş 

  • - Bağımsız Yürüme 

Genelde 6 – 10 aylıkken emekleme ve ardından ayağa kalkma zamanı geldi. Bu aynı zamanda bebeğin meraklı ellerinin erişebileceği her şeyi yakalayacağı, karıştıracağı ve ağzına koyacağı anlamanıa gelir. 

 

Hem emekleme hem de ayağa kalkıp yürüme gövde gücü ve iyi bir koordinasyon gerektirir. Bu nedenle bebeğin desteksiz oturma konusunda kendine güvenmesi ve gelişmesi bu becerilerin temelini oluşturur. 

 

Yukarıda bahsettiğimiz çok sayıda uygulama (özellikle karın üstü zamanı!), bebeğinizin üst vücut gelişimini arttırarak önce oturmasına sonrasında da emeklemesine ve sonunda yürümesini sağlayacaktır!  

Etiketler: Çocuk Sağlığı
Haziran 06, 2020
Listeye dön