Bebekler Ne Zaman Yürür?

yürüyen-bebek

Bebeğiniz yürümeye başlama yaşına mı geldi? Bebekler kaç aylıkken yürür? Geç yürüme ve nedenlerini öğrenin. Bebeğinizin bağımsız yürümesine nasıl yardımcı olacağınızı öğrenin. 


Evde o küçük ayakların pıtırtısını duymaya hazır mısınız? Bebeklerde en çok beklenen dönüm noktalarından biri yürümeleridir ve çoğu ebeveyn gibi muhtemelen bebeğinizin ne zaman yürümeye başladığını merak ediyorsunuz? 


Bebeklerin ilk adımlarını atmasını beklerken yürüyüşün aslında ne kadar karmaşık olduğunu unutuyoruz. Bebeğin bacak kaslarının sadece vücut ağırlığını taşımak için güç kazanması yeterli değildir, aynı zamanda güçlü ayak bilekleri, kalçalar, karın ve denge gelişimi tamamlanınca yürümeye başlayabilir. Bazı bebekler bu beceri kombinasyonunu diğerlerinden daha hızlı kazanacaklardır. 


Peki, bebekler ne zaman yürümeli? Bazı erkenci bebeklerin 6 aylıkken yürüdüğü hikayelerini duymuş olsanız da çoğu bebek genellikle 9 ve 18 aylık arasında yürümeye başlarlar. Bebeğin yakında yürüyeceğini gösteren işaretleri ve bebeği yürümeye nasıl teşvik edeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin. 


Bebeğinizin Yakında Yürüyeceğini Gösteren İpuçları


Bebekler bir gecede yürümeye başlamaz. Gerekli becerileri geliştirmek için bebeklerin geçmeleri gereken bir dizi kilometre taşı vardır. Yürümeye giden gelişim bebeğin yüz üstü karın zamanı geçirmesinden itibaren yani çok erken başlar. Bebek baş ve boyun kontrolünü güçlendirir. Karın üstü geçirdiği zaman ayrıca bebeğe nasıl döneceğini ve kendi başına nasıl oturacağını öğretir. 


Çoğu bebek genellikle 7 aylıkken emeklemeye ve 9-12 aylıkken de destek alarak ayakta durmaya ve eşyalara tutunarak gezinmeye başlar. 9-12 ay arasında gerçekleşen bu seyir, bebeğin bağımsız yürüyüşünü test etme yoludur. Bebeğinizin bir yerlere tutunarak kalkıp yürümesi yakında yürüyeceğine dair en büyük işaretlerden biridir. Destek için mobilya veya herhangi bir objeyi tutarken ilk adımlarını atmayı deneyecektir. Bu nedenle güvenli ve sağlam mobilyalara tutunduğuna emin olun.


Sonunda bebek bağımsız olarak yürümeye başlayacaktır. Bebeğin bir sonraki adıma geçmeden önce her yeni beceriye hakim olmak için birkaç hafta geçirmesi normaldir. Ancak her çocuk aynı ilerlemeyi takip etmez. Bazı bebekler hiç emeklemeden yürümeye bile geçebilirler. 


Çoğunlukla bebeklerin objelere tutunarak dolaşmaları yakında yürüyeceklerini gösteren en büyük ipucudur. Bebeklerin yürümesinde kişilik özellikleri de etkilidir. Bebek yürüme becerilerini geliştirmiş olsa bile, bunu yapma cesaretini kazanması uzun sürebilir. 


Bebeklerin Yürümesine Nasıl Yardım Edilir?


İyi haber şu ki bebeğinizin yürümeye başlaması için temel becerilerini geliştirmesine kolaylıkla yardımcı olabilirsiniz. Emeklemeyle ilgili olan “Bebekler Ne Zaman Emekler?”yazımızda bahsettiğimiz gibi her şey karın üstü geçirilen zaman ile başlar. Sonrasında ise becerilerin kazanılma süresi bebekten bebeğe değişir. Çoğu bebek için karın üstü zamanı oturmaya, sürünmeye ve ayağa kalkmaya doğru gelişimini ilerletir. Bebeğinizi yürümeye nasıl teşvik edeceğinize dair birkaç ipucu: 


  • - Bebeğinizi Daha Az Taşıyın

Sarılmayı ve kucağınıda taşımayı sevdiğinizi biliyoruz. Ancak bebeği çok fazla kucakta tutmak çocuklarda yürümenin gecikmesinin nedenlerinden biridir. Eğer fırsatı olmazsa bebek asla kendi başına hareket etmeye motive olmayacaktır. Bebeğe yürümeyi öğretirken, her gün becerilerini kendi başına keşfetmesi ve geliştirmesi için ona bolca zaman tanıyın, böylece zamanla daha fazla denemeye başlayacağını göreceksiniz. 


  • - Yürüteç Kullanmayın 

Ebeveynler arasında popüler olsa da bebek yürüteçleri aslında bebeğin yürümeyi öğrenme sürecini yavaşlatırlar. Yürüteçler çocuğu oturmuş pozisyonda yani kalçaları esnek bir şekilde tutarlar. Çocuklar yürüteçlerin içinde yürümek için alt bacaklarını kullanırlar ve aslında bu doğal bir yürüyüş pozisyonu değildir. Ayrıca, Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) güvenlik açısından yetersiz olduğu için yürüteçlerden kesinlikle kaçınmayı öneriyor. 


  • - Oyun Parkı veya Yürüteçde Geçirdiği Zamanı Kısıtlayın! 

Yürüteç kullanılmamasını önersek de yine de kullanacak ebeveynler olacaktır. Böyle bir durumda yürüteç de geçirdiği zamanı en aza indirmelisiniz. 


Bebeklerin hareket özgürlüğünü kısıtlayan sadece oturup oynamasına teşvik eden oyun parkları bazı özelliklerin gelişmesine yardımcı olurken, hareket becerilerine yardımcı olmuyor.


Eğer bir bebek oyun parkı veya yatak parkta fazla zaman geçirirse bebeğin emeklemesi, gerilmesi, yuvarlanması veya ayağa kalkması için yeterli zaman yoktur. Bu da geç yürümeye yol açabilir. 


Bu kritik becerileri geliştirmeye gelince bebeğinizin güvenliği için tabiki gerektiğinde oyun parkı ve yürüteç kullanmalısınız. Keskin köşelerden, bebeğinizin düşebileceği yerlerden uzakta ve güvende tutmak için zaman zaman tercih edebilirsiniz. Unutmayın ki bebeğinizin güvenliğinden daha önemli bir şey yoktur! 


  • - İtme Oyuncağı (İtmeli Yürüteç) Kullanın 

Çocuk ayağa kalkıp dik durabildiğinde ve objelere tutunarak gezebildiğinde tekerlekli bir itme oyuncağı ileri doğru yürümeyi öğrenmesine yardımcı olabilir. Bu oyuncaklardan bazılarının tekerlekleri bile ayarlanabilir böylece çocuk ilk öğrenirken daha yavaş hareket eder ve düşme riski azalır. Ama bebeğe yürümeyi öğretirken yeni bir oyuncağa para harcamanıza gerek yok. Bebeğin önüne bebek bezi kutusunu bırakarak onu itmesine izin verebilirsiniz, etkili ve düşük maliyetli bir itme oyuncağı!


  • - Yalınayak Dolaşmasına İzin Verin 

Ayağa kalkmaya başladığı andan itibaren bebeğe sevimli ayakkabılar giydirmek isteyebilirsiniz. Ancak çoğu uzman bebeğin ilk başta çıplak ayakla gezmesini öneriyor, çünkü ayak parmakları dengede durmayasın yardımcı oluyor. Bebek ayakkabısı seçiminde de yeni yürüyen bebeğiniz için takılma tehlikesinden kaçınmak ve bebeğin ayaklarındaki kasların ve kemiklerin düzgün bir şekilde gelişmesini sağlamak için esnek, hafif tabanlı olanları seçin. 


Yürüyüş Becerilerinde Uzmanlaşma: Bebekler Ne Zaman Bağımsız Yürümeye Başlar? 


Bebeklerin ne zaman yürüyeceğini düşünürken çoğunlukla olan zaman tablosundan bahsedelim: Bebeğin ilk adımları bir kez gerçekleştiğinde, kendi kendine daha güvenli, istikrarlı adımlar atmaya başlaması bir kaç hafta sürer. Bundan sonra, ortalama altı ay içinde koşmaya başlarlar! 


Merak ediyor olabilirsiniz, bebeğim ne zaman merdivenlerden yukarı ve asağı yürüyebilir? Tahmin edebileceğiniz gibi merdivenlerden yukarı ve aşağı çıkmak bebek için yürümekten daha zor bir beceridir, ancak bebek muhtemelen geliştirmeye hevesli olacaktır. Bebeğin istikrarlı bir şekilde yürümeye başlamasından kısa bir süre sonra, korkulukları ve elinizi tutarak merdivenleri tırmanmaya çalışmasına izin verin. Burada başarı pratik yapmaktan geçer. Çoğu çocuk 2 yaşına geldiğinde merdivenleri kendi başlarına inip çıkabilir. 


Geç Yürüme: Bazı Bebekler Neden Geç Yürür?


Birçok anne-baba bebeğin ilk doğum gününe kadar yürümemesi durumunda endişelenmeye başlar. 18 aylık olduğunda ve hala ilk adımları gerçekleşmediğinde daha da fazla endişelenmeye başlar. Ancak bazı bebeklerin geç yürümesinde bir sorun olmadığını bilmelisiniz. 


Gecikmiş yürümenin birçok nedeni vardır ve bunların çoğu ciddi bir sorun teşkil etmez. Daha çok bebeğin kişiliği ile ilgilidir. Bebeklerde becerilerin gerilemesi veya becerilerini geliştirmeyi denememesi konusunda dikkatli olmalısınız. Örneğin, 12 aylık olup emeklemeyi veya ayağa kalkmayı denemeyen bir bebek, 15 aylık olup henüz yürümeyen ama aktif olarak emekleyen ve yürümeye çalışan bir bebekten daha endişe vericidir. Bu çocukların her ikisinin de göreceli bir motor becerisi gecikmesi olmasına rağmen asıl endişe veren 12 aylık bebekte ilerleme olmamasıdır. 


Tabii ki, bebeklerde yürüme sorunlarıyla ilgili herhangi bir endişe çocuk doktoruna bildirilmelidir. Böylece daha fazla test yapılması gerekip gerekmediğini öğrenebilirsiniz. Bebeğinizin diğer gelişimleri olumlu yönde ilerlediği sürece muhtemelen bir sorun yoktur. Şimdi tadını çıkarmaya bakın çünkü bebek kendi başına yürümeye başladığında 7/24 peşinden koşmadığınız günleri özleyeceksiniz!


Etiketler: Çocuk Sağlığı
Haziran 01, 2020
Listeye dön