Bebeklerde Diş Çıkarma

bebeklerde-dis-cikarma

Diş çıkarma hem ebeveynler hem de bebekler için acı verici bir süreçtir. Bebeklerde diş çıkarma belirtileri, diş çıkarma sırası, diş çıkarma tablosu, diş çıkarma döneminde yapmanız gerekenler,  diş çıkarma ne kadar sürer hakkında daha fazla bilgi edinin. 

 

Diş çıkarma süreci, bebekte biraz rahatsızlığa neden olabilir. Diş gelmeden hemen önce şişlik ve ağrıya neden olabilir. Diş çıkarma belirtilerini tanımak oldukça önemlidir, böylece bebeğiniz diş çıkarma belirtileri göstermeye başladığında ne bekleyeceğinizi bilirsiniz. 

 

Bebeğin İlk Dişi: Ebevenylerin Bilmesi Gereken Gerçekler 

 

 1. 1. Çoğu Bebek İlk 6 ve 12 Ay Arasında Diş Çıkarır
 

İlk dişin ne zaman çıkacağı konusunda büyük bir değişkenlik vardır. Bazı bebeklerin ilk doğum günlerinde bile dişleri olmayabilir. 

 

Yaklaşık 3 aylık bebekler etraflarını ağızlarıyla keşfetmeye başlayacaklardır. Tükürükleri artacak ve ellerini ağızlarına sokmaya başlayacaklardır. Birçok ebeveyn , bunun bebeklerinin diş çıkardığı anlamına geldiğini düşünür ancak ilk diş genellikle 6. ayda çıkar. 

 

Tipik olarak, gelen ilk dişler çoğu zaman alt ön dişlerdir (alt merkezi kesici dişler). Çoğu bebek dişlerinin hepsini yani 20 dişinin tamamını 3 yaşına kadar tamamlayacaktır. Her çocuk farklı olduğu için diğer bebeklerle aynı zamanda diş çıkarmıyorlarsa endişelenmeyin. 

 

Çocukların biberon ile uykuya dalmasına izin vemeyin. Bu durum diş çürümesine ve dişler arasında boşluklar oluşmasına neden olabilir. 

 

 1. 2. 6 Aylıkken Bebeğinizin Rutinine Florür Eklenmelidir 
 

Florür, diş minesini sertleştirerek diş çürümelerini önlemeye ve diş sağlığını korumaya yardımcı olan bir mineraldir. Ağızda oluşabilecek aside karşı dişin dirençli olmasında rol oynar. İyi haber şu ki, florür sularda ve yediğimiz gıdalarda bulunur. Bebeğinize katı yiyeceklere geçtiğiniz zaman (yaklaşık 6 aylıkken) birkaç yudum su verin. 

 

Çocuğunuzun dişlerini günde iki kez florürlü diş macunu ile fırçalamalısınız. Çocuk diş macunlarını seçerken içinde 1000 ppm’i geçmeyecek oranda florür bulunmasına dikkat edin. 

 

Çocuğunuzun dişini fırçalarken 2 yaşına gelene kadar pirinç tanesi büyüklüğünde sonrasında ise bezelye tanesi büyüklüğünde diş macunu kullanmalısınız. 

 

Çocuğunuza diş macununu tükürmesini, yutmaması gerektiğini öğretin. Diş macununu çocuğunuz 6 yaşına gelene kadar sizin diş fırçasına yerleştirmeniz en iyisidir. Fazla miktarda florür alımıda her kimyasalda olduğu gibi zararlıdır. Çok fazla florür gelen dişlerde kahverengi veya beyaz lekeler oluşabilir. Ebevenyler çocukları dişlerini fırçalarken 8 yaşına gelen kadar izlemeli ve yardım etmelidir. 

 

Ayrıca, çocuk doktorunuza bebeğinizin dişlerine uzman bir diş hekimi tarafından florür uygulaması uygulatmayı sorun. Avrupa’da ve Amerika’da florür uygulaması bebeklerin dişleri çıktıktan sonra yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır. Çocuğunuz florür uygulamasını ne kadar erken alırsa, diş çürümesini önlemeye yardımcı olmak açısından o kadar etkilidir. 

 

 1. 3. İlk Diş Göründüğünde İlk Diş Randevusu 

 2.  

İlk dişin çıkmasından çok uzun süre geçmeden ilk diş randevusunu almaya çalışın. Amerikan Pediatrik Diş Hekimliği Akademisi (APD) ve Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), bebeklerin en geç bir yaşında bir diş doktoru tarafından dişlerinin takibe alınması gerektiğini vurguluyor. Diş hekiminiz tüm dişlerin normal şekilde geliştiğinden ve herhangi bir diş problemi olmadığından emin olacaktır. 

 

 1. 4. Diş Çıkarma Belirtileri 
 

Cleveland Klinik Vakfı’nda yapılan bir çalışmada araştırmacılar 125 çocuğu 3-12 ay arasında takip etti. Diş çıkarma sırasınra aşağıdaki belirgin semptomların yaygın olduğu sonucuna ulaşmışlardır: 

 

 • Çiğneme, ısırma ve emme: Diş çıkarma sırasında çocuğunuzun diş etlerinde hissettikleri baskıyı hafifletmek için oyuncak, beşik kenarları hatta ellerini bile kemirdiğini görebilirsiniz.
 

 • Diş Etini Kaşıması: Bebek diş etlerindeki baskıyı azaltmak için diş etleriyle oynarken yakalayabilirsiniz.
 

 • Salya Akıtma: Diş çıkarma döneminde ağızdaki kas hareketlerinin artması tükürük bezlerini aktive eder ve salya üretimi artar. 
 
 • Ağız Bölgesinde Yaralar: Ağız içi ve etrafındaki sürekli ıslaklık ve salya ağız bölgesinde döküntü ve yaralara neden olabilir. Bu nedenle salyaları çok sık olmadan ve tahriş etmeden silmeye dikkat edin. 
 

 • Sinirlilik ve Huysuzluk: Beklenen bir şekilde, diş çıkarma birçok bebeği huzursuz ettiği için sinirli ve huysuz olmalarına neden olabilir. 
 

 • İştah Kaybı: Bazı çocuklar bir süre iştahlarını kaybeder ve ağızları acıdığı için yemek yemeyi reddederler. 
 

 • Düşük Dereceli Ateş: Diş eti iltihabından kaynaklı 38 dereceyi geçmeyecek şekilde diş çıkarmada ateş görülebilir. Her yüksek ateşi diş çıkarmaya bağlamamaya dikkat edin.  
 

 • Kulak Çekme: Bu alışılmadık belirti bazı bebeklerde diş etlerine bağlı ağrıyı hafiftletmek için kulaklarını çekmeleridir. 
 

 • Uyku Güçlüğü: Şişlik ve ağrıdan duydukları rahatsızlık nedeniyle bebeğinizin uyuması zorlaşabilir. 
 

 1. 5. Diş Çıkarma Ağrısını Azaltmaya Yardımcı Olun
 

Bebeklerde diş çıkarma başladığında acıyı hafifletmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

 

Diş Çıkarmaya Başlamadan Önce  

 

Emzirme ve biberonla beslemede mümkün olduğunca hijyeni yüksek seviyede tutmalısınız. Bebeğinizin ağzında kalan sütü temiz bir bezle temizleyin.

 

Buna diş çıkarma aşamasında da devam etmelisiniz. Temiz bezle yaptığınız bu hafif masaj basıncı diş çıkarma işlemini biraz daha az acı verici hale getirmektedir.

 

Diş Çıkarma Döneminde 

 

 • Soğuk Şeyler: Ağrı ve iltihaplanmayı uyuşturmak ve hafifletmek için dondurulmuş nemli bezler (bir ucuna düğüm atın böylece daha kolay kemirir) kullanmayı deneyin. Katı donmuş diş çıkarma halkalarından kaçının, bunlar çocukların ağızları için zorlayıcıdır. 

 • Masaj: Hafif bir ovma veya masaj bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilir. Masajdan önce ellerinizi yıkamayı unutmayın. Bebeğinizin ağzındaki diş çıkan bölgelere parmağınızla masaj yapın.

 • Çiğneme Oyuncakları: Plastik ve kauçuk oyuncaklar, ağrıyan diş etlerini yatıştırmak için mükemmeldir. Not: Diş çıkarma kolye ve bileziklerinde boğulma tehlikesi vardır, Amerika Gıda ve İlaç Dairesi( FDA) onlara karşı uyarıyor. 

 • İlaç Tedavisi: Bebeğin diş etlerine sürülmesi amaçlanan ağrı kesiciler çok faydalı değildir çünkü diş çıkarma nedeniyle bebeğin salyası o kadar çok artar ki ilaç hızla diş etlerinden kaybolur. Ayrıca, çocuk doktorları bu tür ilaçların boğazın arkasını uyuşturabileceği ve bebeğinizin yutma yeteneğine müdahale edebileceği konusunda uyarırlar. Eğer yukarıda bahsettiğimiz çözümleri uyguladığınız halde bebeğiniz acı çekiyorsa ilaç verilmesi konusunda doktorunuza danışın. Kesinlikle yetişkin ilaçlarından herhangi bir doz vermeyin! 
 

 1. 6. Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası 
 

Tipik olarak bir bebek diş etlerinde “tomurcuklar” ile doğar. Bunlar, çıkacak 20 dişin gelişeceği alanlardır. Ancak, bu sürecin planlandığı gibi gitmediği bazı durumlar vardır. Bebeğinizin dişlerinin doğru sırada çıkmaması ya da önemli bir gecikme olduğunu fark etmeniz mümkündür. 

 

Diş çıkarma tablosundan ne arayacağınızı öğrendikten sonra, herhangi bir endişeniz varsa çocuk doktorunuzla veya çocuk diş hekiminizle iletişime geçmeniz önemlidir. 

 

Bebeklerde Diş Çıkarma Tablosu 

 

Bebeğinizin ilk üç yıl içinde geliştireceği beş farklı diş türü vardır. Bebeklerde diş çıkarma sırası aşağıdaki gibidir: 

 

 1. 1. Merkezi Kesici Dişler (Ön Dişler)

 2. 2. Yan Kesici Dişler (Merkezi Kesici Dişler ve Köpek Dişleri Arasında) 

 3. 3. İlk Azı Dişleri

 4. 4. Köpek Dişleri (Ön Azı Dişlerinin Yanında) 

 5. 5. İkinci Azı Dişleri 
 6.  
 7.  
 8.  
 9.  
 10.  
 11.  
 12.  

Genellikle bebekler önce alt ön dişlerini (merkezi kesici dişler) çıkarırlar. Bazen dişler biraz bozuk olabilir. Amerikan Pediatri Akademisi’ne (AAP), bu genellikle bir sorun teşkil etmez endişe etmeye gerek yoktur. 

 

Diş Çıkarma Zamanlaması 

 

Yukarıda da altını çizdiğimiz gibi diş çıkarma söz konusu olduğunda her bebek farklıdır. Bazı bebekler 4-7 ay gibi erken yaşlarda dişlerini çıkarabilirken, bazı bebeklerin ilk dişlerinin çıkması 9. Ayı veya bazen 1 yaşını bulabilir. 

 

Bazen bebek bir veya daha fazla dişle doğabilir. Bu konuda genetik büyük rol oynar. Sizin veya eşinizin dişleri erken çıktıysa, çocuğunuzun da erken diş çıkarma ihtimali yüksektir. 

 

Diş çıkarma zamanlamasındaki farklılıklara rağmen akılda tutulması gereken genel bir zaman çizelgesi vardır. 

 

Bebeğiniz her diş kategorisinde önce alt dişi çıkaracak sonra o kategorinin üst dişini çıkaracaktır. Aşağıdaki zaman çizelgesi yaklaşık olarak çoğu bebeğin birincil dişlerini ne zaman çıkardığını gösterir. 


 

Diş Çıkarma Tablosu 


6-10 Aylık           Alt Merkezi Kesici Dişler

8-12 Aylık           Üst Merkezi Kesici Dişler

9-13 Aylık           Üst Yan Kesici Dişler

10-16 Aylık          Alt Yan Kesici Dişler

13-19 Aylık          İlk Üst Azı Dişler

14-18 Aylık          İlk Alt Azı Dişler

16-22 Aylık          Üst Köpek Dişler

17-23 Aylık          Alt Köpek Dişler

23-31 Aylık         İkinci Alt Azı Dişler

25-33 Aylık          İkinci Üst Azı Dişler


Diş çıkarmalarını takip etmenin bir yolu da bebeğinizin ilk dişinden sonra dört ayda bir yeni bir diş aramaktır. Örneğin alt merkezi kesici dişler 6 aylıkken gelirse, üst kesici dişlerin yaklaşık dört ay sonra yani 10 aylıkken gelmesini beklemelisiniz. 


Genel Sonuç 


Bebekler nihayetinde diş çıkaracak ve sonrasında bu dişler kalıcı olan yetişkin dişlerle değiştirilecektir. Ancak bu bebek dişlerinin durumunu ve sağlığını göz ardı etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Çocuğunuzun dişlerinin doğru bir şekilde çıktığından ve sağlıklı geliştiğinden emin olmak, gelecekte iyi bir ağız sağlığının yatırımıdır. 


Yukarıda bahsettiğimiz konularla uyuşmayan bir şey görüyorsanız, bir çocuk diş hekimine başvurmanız en doğrusudur. 

Etiketler: Çocuk Sağlığı
Mayıs 21, 2020
Listeye dön