Bebekler Gece Uykusundan Niye Uyanır?

gece-uyanan-bebek

Bebeğiniz doğduğundan itibaren en büyük sorulardan biri “Gece boyunca uyumaya ne zaman başlayacak?” olacaktır. Bu soru yeni doğmuş bir bebekle gelen uykusuzluk deneyimlemeden önce sizin için çok şey ifade etmemiş olabilir. Ancak bebeğiniz birkaç aylık olduğunda çok takıntılı olmasanız bile bu soruyu merak etmeye başlayabilirsiniz. 

 

Bir bebeğin hangi yaşta fiziksel olarak gece boyunca uyuyabileceği hakkında farklı görüşler vardır. Hatta “gece boyunca uyumak” teriminin ne demek olduğunu bile tanımlayan sayısız tanım vardır. Bu yazıda bebeklerde gece uyanmasını, sebeplerini, ne zaman biteceğini ve ebeveynlerin ne yapmaları gerektiği hakkında konuşacağız. Bebeğinizin gece uyanmasının sayısız potansiyel nedeni olsa da en olası nedenleri sıralayacağız.

 

Bebeğinizin Gece Uyanmasının 7 Nedeni

 

  1. 1. Bebeğiniz “Aşırı” Yorgun Olabilir
 

Aşırı yorgunluk, bebeklerde ve çocuklarda birçok uyku bozukluğuna neden olabilir. Aşırı yorgun veya uykusuz bir bebeği uyutmaya çalışmak normalden bir bebeğin uyumasından çok daha zordur. Uyku ihtiyacı ne kadar acil olursa ve artarsa, bebek onunla o kadar çok savaşır ve ebeveynlerin çoğu ne yapılacağı konusunda kaybolur. 

 

Bebeklerin gün boyunca öğrendiklerini gelişimlerine eklemek için çok düzenli uykulara ihtiyaçları vardır. Bu nedenle özellikle yeni doğmuş bebeklerin sık sık ve düzenli şekerleme yapmaları gerekir. Aşırı yorgun durumuna geçmemesi için yeni doğmuş bir bebek 2 saatlik pencerelerle uyanık kalmayla baş edebilirken, 1 yaşındaki bir çocuk 4 ila 5 saat arasında aktif olarak uyanık kalmayla başa çıkabilir. Bu süreler sona erdiğinde bebek veya çocuk uykulu ve uyumaya hazır hale gelir. Bu zamanlarla rutin oluşturursanız çocuğunuz kolaylıkla uykuya dalacaktır. 

 

Ancak bebeğinizi bu süreleri geçtikleri halde uyanık tutarsanız, uyanıklığı arttırmak için hormonlar devreye girer ve böylece bebeğinizde adrenalin ve kortizol salgılanır. Bu stress hormonları bebeğinizin uyku ile savaşmalarının nedenidir. 

 

Çözüm: Bu sorunun giderilmesi için doğru uyku saatleri ve rutine geçmek son derece önemlidir. Ayrıca, rutini ayarlarken gece uykusunu erken bir saate almak fazlasıyla etkilidir. 

 

  1. 2. Bebeğinizin Yeterince Yorgun Olmayabilir
 

Daha az yaygın olmakla birlikte bebeğinizin hiç yorgun olmaması da gece uyanıp geri uyuyamamasına neden olabilir. Çocukların her zaman daha fazla uykuya ihtiyacı olduğunu varsayabiliriz ve yorgun olmadıklarını farketmek biraz zor olabilir. Burada yine rutinlerimizin faydasını göreceğiz. 

 

Bebeğin gün içindeki şekerlemesini uzun süreli yaptıysa, bu daha geç uyumasına neden olabilir. Ya da gece uykusuna yakın bir saatte şekerleme yapıyorsa, gece uykusuna yattıktan birkaç saat sonra uykusunu almış bir şekilde uyanabilir. 

 

Çözüm: Sonuç olarak, bebeğin yeterince yorulması ancak çok yorgun olmaması için uyku rutinlerine katı bir şekilde uymalısınız. Bu rutinler ve uyku saatlerinin yaşa göre değişmesi gerekir. Bebeğiniz büyüdükçe rutinlerinin saatlerini ve sayılarını değiştirmeyi unutmayın.  

 

  1. 3. Bebeğiniz Akşam Çok Yiyor Olabilir
 

Bu sorun özellikle küçük bebeklerde en sık görülen sorunlardan biridir. Yeni annelerin bebeklerini talep üzerine beslemeleri söylenir. Bu da emmeyi seven bebekler için tüm gece açık bir büfeye dönüşür. Bunun sonucunda bebeğin sindiriminin asla mola vermez, metabolizmalar asla yavaşlamaz ve uyku problemlerine neden olur. Aşırı gaz, şişkinlik ve bebek bezlerinin kirlenmesi gibi etkenlerle de gece boyunca uyanmaya devam ederler. Devamında da gece uyanan bebeği ebeveynler aç olduğu için uyandığını varsayabilir ve sorunu çözmek için tekrar beslerler. 

 

Çözüm: Beslenme düzenini de rutine sokun. Beslenme rutinindeki sayı ve miktarlar da yaşa göre değişir. Yaşına ve durumlara uygun beslemeye çalışın. Fazla yedirmek her zaman iyi değildir!

 

  1. 4. Bebeğiniz Aç Olabilir
 

Elbette, çoğu ebeveynin ilk aklından geçen varsayım olan bebeklerinin aç olduğu için uyandığı durumlar tamamen mümkündür. Bebeğiniz 1 yaşının altındaysa geceleri gerçekten aç olabilirler. Bebeğiniz gerçekten açlıktan uyanıyorsa bile onu beslerken ölçüyü kaçırmamalısınız. 

 

Çözüm: Gece acıkmaması için yaşına ve kilosuna bağlı olarak gündüz aldıkları kalorileri arttırıp gece acıkmaması için bir dengeli bir besin listesi oluşturmalısınız.  

 

  1. 5. Bebeğiniz Üşüyor Olabilir
 

Çocuğunuz uyumadan önce sıcak olsa bile vücut sıcaklığımız hormonlar ve biyolojik ritimler nedeniyle doğal bir şekilde gece 3 ve 4 arası en düşük noktaya düşer. Yaygın olmamakla beraber bebeğiniz gece üşüdüğü için uyanabilir. Çok sıcak ortam da bebekleri rahatsız edip uyanmalarına neden olabilir.

 

Çözüm: Yeterli kalınlıkta pijama ve yorganı olduğuna emin olun. 

 

  1. 6. Bebeğiniz Uyku Döngülerini Nasıl Bağlayacağını Bilmiyor Olabilir
 

Her bebek iyi bir uykucu olmayabilir. Bazı bebek kendiliğinden kesintisiz ve zamanında uyurken bazı bebeklere bunu öğretmeniz gerekir. Bu bebekleri uyutmak için saatlerce sallamak ve uğraşmak gerekebilir. Uyuduktan sonra da gecenin geri kalanında 45 dakikada veya 1-2 saatte bir uyanabilirler. Bu durum hem ebevenyler için hem de bebekler için oldukça zordur. 

 

Çözüm: Çocuğunuza sizin çabanız olmadan kendi uyumasını öğretmelisiniz. Nasıl yapılacağını kitaplardan ya da uyku uzmanlarından öğrenebilirsiniz. 

 

  1. 7. Gece Uyanma Alışkanlığı Olabilir
 

Yukarıdaki bahsettiğimiz 6 sorunu çözmenize rağmen bebeğinizin gece uyanmaları hala devam mı ediyor? Bunun nedeni eskiden kalma alışkanlığı olabilir. 

 

Çözüm: Yukarıda bahsettiğimiz tüm şartları sağladığınız hal de bebeğiniz bu yeni düzene zamanla alışacaktır. Önemli olan rutinleri bozmamak unutmayın. Bebeğinize zaman verin. 

 

Bebeklerde gece uyanma sebepleri ile ilgili yukarıda bahsettiğimiz bazı sorunlardan kendi bebeğinizde tespit ettikleriniz varsa çözümleri uygulamak için hiç zaman kaybetmeyin. Çünkü dinlenmiş bir aile mutlu bir ailedir! 

 

Etiketler: Çocuk Uyku
Mayıs 10, 2020
Listeye dön