Bebeklerde Uyku Güvenliği

Güvenli Bebek Uykusu

Bebeklerde Uyku Güvenliği 

 

Bebeğinizin gece uykusunu nasıl güvenli hale getirirsiniz? Bebeklerinizin uyku güvenliğini sağlamak için yapmanız gerekenleri bu yazıda anlatacağız. 

 

Bebeğiniz uyurken uygulamanız gereken güvenli uyku kurallarını birçoğunuz biliyorsunuz ancak bu kuralları eksiksiz takip etmek bazen zor olabiliyor. Amerikan Pediatri Akademisi’nin (AAP) güncellenmiş politika bildirisi ve teknik raporuna göre ani bebek ölümleri riskini azaltmak için güvenli bir uyku ortamının nasıl oluşturulacağına dair önerilerinden bahsedeceğiz. Bu kurallar bebeğinizin ilk 1 yılı için geçerlidir. 

 

  1. 1. Bebek Daima Sert Bir Yüzeyde Uyumalıdır
 

Bebekler, en yeni güvenlik standartlarına uyan bir beşikte (“Beşiğiniz Dünya Güvenlik Standartlarına Uygun mu?” yazımızı incelemek için tıklayın) sağlam bir yatak üzerinde uyumaya bırakılmalıdır. Bu demek oluyor ki bebeğinizi koltuk, yastık ve sert bir yatak dışındaki herhangi bir yüzey üzerinde uykuya bırakmamalısınız. 

 

Çok yumuşak olan yataklar bebeğiniz yatakta dönerken girinti ve derinlik oluşturabilir bu da nefes alma veya boğulma riski yaratabilir. Yuvarlanma ve dönme eylemi bebeğinizin ilk altı ayının motor gelişiminin bir parçası olduğundan nefes alabilen bir yatak almanız bebeğinize gereken desteği vermede yardımcı olabilir. Ancak unutmayın yatağın sert olması önceliğiniz olmalıdır. Yumuşak yüzeylerde bebeğin kafasının ağırlığı ile yatak yüzeyinde girinti oluşabilir ve bu durum bebeğinin solunumunu riske atabilir. 

 

Peki, Bu Kurallara Niye Uymuyoruz?

 

Bazen fark etmeden bu kurallardan dışarı çıkılır. Annenin bebeği emzirirken kanepede bebekle uyuya kalması gibi zamanlarda bu kurallara uyulmamış olur. Diğer zamanlarda, ebeveynler çocuklarının daha yumuşak bir yüzeyde daha rahat olacağını düşünürler ve bunun güvensiz olduğunu fark etmezler. 

 

Ne Yapmalıyız ve Nasıl Uymalıyız? 

 

Bebeğinizin uyuduğu yatağın sertifikalı ve güvenli olduğunu iyice araştırın. Bebeğinizi emzirirken uyanık kaldığınızdan emin olun. Bebeğin güvenli olmayan bir yüzdeyde uyuduğunu fark ettiğiniz anda bebeği güvenli bir uyku alanına aktarın. 

 

  1. 2. Bebek Daima Düz (Yatay) Bir Yüzeyde Uyumalıdır
 

Ayrıca bebekler düz olmayan, eğimli bebek ürünlerinde uyumamalıdır. Bu tür sallanan ve eğimli ürünlerin promosyonu çok yapıldığı için gerekli ve faydalı bir ürün algısı yaratıyor. Ancak son güvenlik kurallarına göre Amerika’daki bir çok eğimli ürün yasaklanmış ve geri toplatılmıştır. Bu ürünler kesinlikle uyku için uygun değildir. Eğer bu ürünleri kullanacaksanız bebeğiniz bu ürünleri kullanırken her zaman gözetim altında tutulmalıdır. 

 

Dik pozisyonda uyuyan bir bebeğin başının ileri eğilme riski vardır ve bu hava yolunu kesip, nefes almasını engeller. Ayrıca, küçük bir ihtimalde olsa bebeğin yassı bir kafa geliştirmesine (pozisyonel plajiyosepali) neden olabilir. 

 

Peki, Bu Kurallara Niye Uymuyoruz?

 

Genelde yatay yerde uyutmama nedeni olarak bebek başka yerde uyumuyor, dikey durmak istiyor ya da yukarı doğru eğilmek istiyor cevaplarını alıyoruz. Veya, bebek araba koltuğunda uykuya dalması ve uyanmaması için orda uyumaya bırakılması olabiliyor. 

 

Bir diğer yaygın neden ise bebeğinizin reflü olmasıdır. Bu durum daha sıkıntılı bir durum çünkü sırtlarına yaslandıklarında bebekler gerçekten rahatsız görünüyorlar. Ayrıca, yemek yedikten sonra uyanık tutulmaları gerekir. Bu da aşırı yorgunluğa neden olabilir ve uykuyu daha da zorlaştırabilir. 

 

Ne Yapmalıyız ve Nasıl Uymalıyız? 

 

Bebeğinizin uyku saatlerini takip edin ve böylece fazla yorgunluğun düz uyumamasına katkıda bulunmadığından emin olun. Ayrıca, araba koltuğu veya başka bir yerde uyuya kalan bebeği kollarınızdan beşiğe aktarırken, önce ayaklarının yatağa değdiğinden sonra omuzlarının ve başının temas ettiğine emin olun. Tam tersini yaptığınız durumda bebekler düşüyormuş gibi hissedebilir ve korkarak uyanma refleksini tetikleyebilir. 

 

Tanısı konulmuş reflü nedeniyle bebeğinizin güvenli ve doğru uykuyu almakta zorlanıyorsa çocuk doktorunuzla çözümler hakkında konuşun. Yemekten sonra bebeği dik tutmaya devam edin ama sonra sırt üstü koyun. Eğimli veya dik bir pozisyonda uyumanın reflüyü hafiflettiğine dair hiçbir kanıt yoktur. 

 

  1. 3. Bebek Her Zaman Sırt Üstü Yatağa Yerleştirilmelidir 
 

Amerikan Pediatri Akademisi, yüz üstü veya yan pozisyon yerine uyku için sırt üstünü tavsiye etmeye başladığından beri Amerika’da ani bebek ölümlerinde 2 yıl içinde %40 azalma gerçekleşti. Bu çok iyi bir sonuç.  

 

Araştırmalar yüz üstü yatmanın neden daha tehlikeli olduğunu tam olarak açıklayamıyor. Yüz üstü yatan bebekler yatakta oluşan küçük girintiye verdikleri nefesi yani kendi karbon dioksitlerini tekrar soludukları için riskli olabileceğini vurguluyorlar. Ancak kesin olan şey verilere göre sırt üstü yatmak ani bebek ölümleri riskini büyük ölçüde azaltıyor. 

 

Peki, Bu Kurallara Niye Uymuyoruz?

 

Ancak bebeklerin çoğu yüz üstü uyumayı seviyor ve bunu fark eden ebeveynler bebeklerinin uyumalarını istedikleri için bu öneriye sadık kalamıyor. 

 

Ne Yapmalıyız ve Nasıl Uymalıyız? 

 

Bebeğinizi sırt üstü yatağa koymaya ve uyutmaya devam etmekte ısrarcı olun. Uyku ortamlarının en ideal şekilde – karanlık, sessiz ve serin olduğundan emin olun. 

 

Birçok ebeveynin aklına sırt üstü yattığında tükürüklerinde boğulma riskleri geliyor. Neyse ki hiçbir araştırma bunun bir risk olduğunu göstermedi. Bebeklerde boğulmayı önleyici mekanizmalar var bu nedenle endişelenmenize gerek yok. Bebekler biraz öksürebilir ama tükürükle boğulmazlar. Boğulma tıkanmış hava yoluyla meydana gelebilir. Bu nedenle sırt üstü güvende olduklarından emin olabilirsiniz. 

 

  1. 4. Bebekler İle Oda Paylaşılabilir Ama Yatak Paylaşılmamalıdır
 

Yapılan bir anket sonucu annelerin %50’sinden fazlası bebekleri ile yatak paylaştıklarını gösteriyor. Yatak paylaşımı güvenli bir şekilde yapılabilmesine rağmen, ebeveynlerin çoğu bu kuralları araştırmadan ve uygulamadan güvensiz bir şekilde uyguluyor. 

 

Bebeğinizle sarılarak yatmak istemeniz ve bebeğinizin de sizinle yatmak istemesi çok normaldir. Ancak bu süreleri bebeğinizle beraber uyumak yerine, gün içinde sizin uyumamanız şartıyla yatakta bebeğinizle geçirebilirsiniz. 

 

Korkutucu gerçek şu ki, yetişkin yataklarında güvenli olmayan şekilde uyuyan bebekler için ani bebek ölümleri riski çok yüksektir. Bunun nedenleri, genellikle bebek ölçülerine göre çok fazla büyük battaniye ve yastık olması, yatağın yüksek ve bir duvara dayanmış olması, ebeveynlerin yeni doğmuş bir bebekle ilgilendikleri için çok yorgun olması dahil olmak üzere birçok faktörden kaynaklanmaktadır. Ebeveynler sigara, alkol kullanıyorsa, obeziteye sahipse veya bitkinse (merhaba yeni ebeveynler!) risk daha da artar. 

 

Yatak paylaşmayı önerenler genellikle bunun sizin ve bebeğinizin daha fazla ve kesintisiz uyku alacağınız varsayımına sahiptir. Ancak gerçek şu ki, yatak paylaşımı genellikle yatak paylaşımının büyük güvenlik risklerinden biri olan aşırı bitkinliğe yol açar!

 

Yatak paylaşımında ebeveynlerin uyurken bebeğin üzerine doğru dönmesi ile ani bebek ölümü riskini %40’a kadar arttırır.

 

Peki, Bu Kurallara Niye Uymuyoruz?

 

Bazı bebeklerin bütün gece bir memeye bağlı olmadan ya da sürekli emziğini düzeltmedikçe tüm gece uyumazlar. Bebeklerinin tüm gece uyku çekmesini isteyen ebeveynler yatak paylaşmayı seçebiliyor. 

 

Diğer nedenler arasında da kültürel normlar, bebekle daha fazla bağ kurma ve emzirmenin daha kolay olması yer alır.

 

Ne Yapmalıyız ve Nasıl Uymalıyız? 

Güvenli yatak paylaşımı için her bir yönergeye tam uymayacaksanız lütfen çizgiyi çizin ve uykuya dalacağınızı bildiğiniz an, özellikle de uykusuzken, bebeğinizini yatağınıza almayın. (Ama yine de, yatağınızda bebekle uykuya dalmak, sandalye veya koltukta bebekle uykuya dalmaktan daha güvenlidir.)

 

Sağlıklı uyku alışkanlıklarını bebeğinize teşvik etmeye çalışın. İçinizin rahat etmesine yardımcı olursa, bebeğinizi hemen yanınızda güvenli bir beşikte tutun. 

 

  1. 5. Bebek Beşiğinin İçine Herhangi Bir Şey Koymayın
 

Beşiklerin içinde minik bebekler yalnız ve boş görünebilir. Daha sevimli ve sıcak hissetmelerine yardımcı olamk için sevimli oyuncaklar, sıcak bir battaniye veya rahat bir yastık eklemek cazip görünebilir. Ancak, bu gerçekten en temel güvenli uyku kurallarına aykırıdır. Beşiklerin içi her daim boş olmalıdır. 

 

Beşikte bumper, yastık, battaniye ve oyuncak gibi şeylerin olması bebeğin aşırı ısınma veya yanlışlıkla kendi karbon dioksitlerini solumalarına sebep olacak hava cebini oluşturma riskini arttırır. İnce battaniyeler ve yatağın çevresine takılan bumperların ipleride boğaza dolanma ve boğulma riskini arttırır. 

 

Peki, Bu Kurallara Niye Uymuyoruz?

 

Beşik yan koruyucuları (bumper) hala satılmaya devam ediliyor ve rahat görünüyorlar. Ebeveynler başlarını beşik çıtalara çarpan veya çıtalar arasına sıkışmış bir bebek için tamponların gerekli olduğunu hissedebilirler. Bazen de ebevenyler battaniye ve yastıklar ekleyerek daha fazla sıcaklık veya konfor sağlamak isterler. 

 

Ne Yapmalıyız ve Nasıl Uymalıyız? 

 

Bebeğinizi sıcaklık için uygun şekilde giyindirmeye odaklanın. Bebekler sandığınız kadar kolay üşümez fazla kalın giydirmemeye çalışın. Bebeklerin uyku için yastık veya battaniyeye ihtiyaç duymadığını bilin. Sağlıklı uyku alışkanlıklarına odaklanın, bebeklerde aşırı yorgunluğu önleyin. Rahat pijamalarla ve kundaklar ile rahat bir alan yaratın. Battaniye kullanıyorsanız, bebeğin omuzlarının aşağısında kalacak şekilde yatağın kenarlarına iyice sıkıştırıldığına ve gevşek olmadığına emin olun. 

 

Yukarıdaki kolay uygulanabilen kurallara uyarak çocuğunuzun uyurken de güvende olmasını sağlayabilirsiniz! 

Etiketler: Çocuk Sağlığı
Mayıs 01, 2020
Listeye dön