Bebeklerde Yastık Kullanımı

bebeklerde-yastik-kullanimi

Siz yumuşak ve rahat yastığınızda yatarken, bebeğinize de bir yastık vererek bir tür konfor vermeniz gerektiğini hissedebilirsiniz. Yastıkların maksimum konfor sağladığını, iyi uyku duruşlarını desteklemeye ve daha iyi uyumaya yardımcı olduğunu inkar etmiyoruz. Ancak, bebeklerde yastık kullanmak akıllıca olmayabilir. Yastıklar bebekler için tehlike riski yaratır. 


Bebeğiniz için yastık kullanıp kulllanmayacağınıza dair sorularınız var ise aşağıdaki yazıya göz atmanızı öneririz. Bebeğiniz için bir yastık ne zaman ve nasıl kullanılır sorularına ilişkin bilmeniz gereken her şeyi tartışacağız. 


Bebek Yastıkları Güvenli Mi? 


Her türlü yumuşak yatak malzemesi bebeklerde boğulmaya veya boğulma tehlikesine yol açabilir. Yenidoğanınızda yastık kullanmaktan kaçınmanızı öneririz. 


Bebeklerde kafa şekil bozukluğu yani düz kafa sendromu oluşmasını engellemek amacıyla pazarlanan bebek yastıkları karşımıza çıksa da, bebek güvenlik uzmanları ve birlikleri bebeğin ilk 24 ayında yastık kullanılmaması gerektiğini vurguluyor. 


Bebek Yastığı Nedir?


Normal yastıklara göre çok daha ince ve yumuşak yastıklardır. 


Bebek yastığı genellikle, yenidoğanlar ve küçük bebekler de plajiyosefali veya düz kafa sendromunu önlemek için tercih edilir.  


Bazen de 2 yaşın altındaki bebekler için reflü, kulak enfeksiyonu gibi bazı sağlık durumları nedeniyle kullanılır. Bebeğin başını kaldırmak için tasarlanmış reflü yastıkları sayesinde bebeğin daha kolay nefes alması ve sindirimi sağlanır. 


Ancak bebeğinizin başının altına bir yastık yerleştirdiğiniz zamanlarda yastığın bebeğin burnunu veya ağzını kaplamasına izin vermemek için her zaman dikkatli ve uyanık olmanız gerekir. Bebeğiniz için her gün birkaç saat ayırmalı ve ona bir yastık verirken onun yanında kalmalısınız. 


Hangi Yaşta Bebek Yastığı Kullanabilirim? 


Sağlık uzmanları ve güvenli uyku uzmanları çocuğunuz 24 aylık olmadan hiç bir yastığı (bebek yastıkları dahil) kullanmamanız gerektiğini söylüyor. Yastığa başlamak için önerilen yaş 2 – 8 yaş arasıdır. 


2 yaşından sonra bebeğinizde yastık kullanmayı deneyebilirsiniz anca yastık olmadan rahat uyuduğunu hissediyorsanız, yastık kullanmak zorunda değilsiniz. Genellikle bebekler beşikten çocuk yatağına geçerken yastık kullanımına başlanır. Ancak yastık kullanmak istemiyorsa bu konuda çocuğunuzu zorlamamalısınız. 


Yeni Doğmuş Bebeğime Neden Yastık Kullanamıyorum?


Uzmanlar bebek yastıklarının boğulma riskini arttırdığı için yani güvenlik nedeniyle bebeklerin kullanmaması gerektiğini vurguluyor. Bebeklerin özellikle doğumdan sonraki ilk aylarda boyun ve baş kontrolünde eksiklik olur. Bu bebeğinizin burnunun veya ağzının bir yastıkla veya başka bir yumuşak yatak malzemesiyle kaplanabileceği bir durumda başını uzaklaştıramayabileceği anlamına gelir. Bu da bebeklerde boğulma tehlikesine yol açabilir. 


Araştırmalara göre bebek yastıkları ani bebek ölümleri (SIDS) riskini %50 arttırıyor. Yastıklar boğulmaya yol açabilir ve bebeklerin vücut ısılarıyla ilgili sorun yaratabilir. 


Bunun yanı sıra, bebekler tüy, toz gibi çeşitli alerjenlere karşı çok hassastırlar. Yastıklarda uyumak bebeğinizde çeşitli alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle, çoğu çocuk doktoru bebeğinizi düz ve sağlam bir yatağa bırakmanızı ve büyük battaniyeler veya yastıklar kullanmamanızı tavsiye eder. 


Bebeğinizin uyumasına yardımcı olmanın ideal yolu, yastığı olmadan sırt üstü yatmasını sağlamaktır. 


Plajiyosefali (düz kafa sendromunu) ve Kafa Şekil Bozukluğu Konusunda Endişeliysem Ne Yapmalıyım? 


Düz kafa sendromunun her 1000 bebekten 16’sını etkileyen şaşırtıcı derecede yaygın bir durum olduğunu hatırlatmakta fayda var. 


Birçok ebeveyn bebeklerinde kafa şekil bozukluğu olmaması için bebek yastıkları kullanmak istiyor. Birçok şirket de bebek yastıklarını bu plajiyosefaliye yardımcı olduğunu söyleyerek pazarlamalarını yapıyor. 


Ancak yastık kullanmadan başka şeylere dikkat ederek de bu riski azaltabilirsiniz:


- Uyanıkken bebeğinizin sırt üstü geçirdiği zamanı sınırlayarak


- Bebeğinizi farklı taraflara dönük bir şekilde yatırın. Her zaman aynı taraf üzerinde yatmamasına dikkat edin. 


- Dışarıdayken bebeğinizin uzun süre çocuk arabasında aynı pozisyonda durmamasına dikkat edin. 


- Bebeğinizi bol bol karın üstü koyun. 


- Emziririken bebeğinizin farklı kasları kullanmaya alışması için emzirdiğiniz tarafı düzenli olarak değiştirin. 


Panik olmayın dönem dönem bebeklerin kafaların düzleşme olabilir ve genelde kendiliğindan düzelir. Endişeniz devam ediyorsa, doktorunuza danışın. 


Zamanı Geldiğinde Bebek İçin Doğru Yastık Nasıl Seçilir? 


Çocuğunuz 2 yaşından büyükse ve artık kendi yastığını almak istiyorsanız, yastığı seçerken aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin. 


Bebekler İçin Yastık Seçme İpuçları 


Bebeğiniz için uygun bir yastık seçmenize yardımcı olacak bazı ipuçları: 


- Bebeğiniz için düz ve sert bir yastık seçmenizi öneririz. 


- Bebek yastığı olarak dış yüzeyi saf pamuklu kumaştan oluşan bir yastık kullanmanızı öneririz.


- Konu bebek yastığına gelince en basit ve temel olanını seçmeye çalışın. Bebekler alerjiye daha yatkın oldukları için fazla özellikli yastıklardan satın almayın. 


- Mikroplastik dolgulu yastıklar kullanmayın. Çünkü yastık yırtılırsa, içindeki plastik boncuklar düşebilir ve bebeğiniz de onları yutabilir. Bu boğulma tehlikelerine ve başka komplikasyonlara yol açabilir. 


- Bebeğiniz için kaz tüyü gibi tüy ile doldurulmuş yastıklar kullanmaktan kaçının. Bu yastıklar çok yumuşak ve rahat olmasına rağmen, bebeklerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. 


Aldığınız yastığı düzenli olarak temizleyin. Yastıklar çoğu zaman enfeksiyona sebebiyet verebilir. Yastıkta biriken toz, ter, süt gibi maddeler mikropların oluşmasına neden olabilir. Yastığı bakım talimatlarına göre yıkayın ve kullanmadan önce tamamen kuru olduğundan emin olun.  


Sağlık ve güvenlik nedeniyle iki yaşına kadar bebekler için yastık kullanımı önerilmez. Daha büyük bebekler bile yastıklarda uyumayı sevmeyebilirler bu durumda çocuğunuzu kullanması için zorlamamalısınız. Yukarıda belirtildği gibi, bebeklerin yastık kullanmasını gerektiren tıbbi bir durum yoksa gerçekten yastıklara ihtiyaçları yoktur. Bebeğinizin yastıkla rahat olup olmadığını davranışlarını gözlemleyip ordan ipucu almanız önemlidir. Çocuğunuz 2 yaşını geçtiyse ve yastık kullanmak isterse, onun için doğru yastığı yukarıdaki ipuçlarına göre seçebilirsiniz. 


Etiketler: Çocuk Sağlığı
Mayıs 16, 2020
Listeye dön