Beşik Güvenliği: Beşik Yan Koruyucuları (Bumper) Neden Güvenli Değil?

beşik-bumper

Beşik Güvenliği: Beşik Kenar Koruyucuları (Bumper) Güvenli Mi?


Bebeğinizi yaralanmalardan korumak ve daha rahat hareket etmesini sağlamak için beşik kenarı koruyucusuna ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bu yazıyı okuyup sonra tekrar düşünmek isteyebilirsiniz. 


Yeni ebeveynlere beşik kenar korumalık ürünlerden almak gereklilik gibi görünebilir. Bebeğinizin daha güvenli bir ortamda olması için güvenli görülen her parçayı almak istemeniz çok normal. Bebek yatak koruyucuları da ilk bakışta bu ihtiyacınıza uyuyor gibi görünüyor. Piyasada oldukça fazla bulunan bebek beşiği koruyucuları size bebeğinizi sert yüzeylere çarpmasından ve beşiklerdeki aralıklardan düşme ya da sıkışma durumundan koruma sözü veriyor. 


Ancak Amerikan Pediatri Akademisi (American Academy of Pediatrics) başta olma üzere birçok uzman yıllardır beşik koruyucuları gereksiz bir koruma yöntemi olmasının yanında aynı zamanda bebeğiniz için ek bir güvenlik riski olarak görmektedir. Amerikan Pediatri Akademisi’nin açıklaması şu şekilde, “Bebek yatağı korumalıklarının güvenli bir uyku ortamında yeri yok.”


Bebek Beşiği Yan Koruyucusu Nedir?


Beşik yan koruyucuları beşiğin iç kısmına takılan ya da bağlanan yatak seviyesinden başlayıp beşiğin bitimine kadar uzayan ve tüm etrafını dönen yumuşak bir tekstil ürünüdür. Bumper, beşik yan koruma, beşik koruma minderi, bebek yatağı koruyucusu gibi bir çok isimle bilinir. Çok yumuşak olsalar da dışında hala beşik olduğu için bebekler için alçıpan gibidirler. 


Asıl amacı bebekleri beşik kazalarından, düşmelerden, sıkışmalardan veya yaralanmalardan korumaktır. 


Peki, Bebek Beşiği Yan Koruyucuları Bebeğiniz İçin Neden Güvenli Değildir?


Uzmanlar bebek beşiği koruyucuların tehlikeleri azaltmak yerine daha tehlikeli risklere sebebiyet verdiğini söylüyor. ABD Tüketici Ürünleri Güvenlik Komisyonu’nun (CPSC) verilerine göre 1990-2016 yılları arasında beşik yan korumasıyla ilişkili 282 yaralanma ve 107 ölüm gerçekleşmiştir. Bu tarz güvenlik riskleri nedeniyle Amerika’nın bazı eyaletlerinde ve bazı Avrupa şehirlerinde bebek beşiği koruyucusu kullanılması yasaklanmıştır. 


  1. 1. 4-9 aylık bebekler beşiklerinin içinde yuvarlanırlar. Kenara yuvarlandıkları zaman yüzleri direk beşik koruyucusuna geliyor ve bu durum zor nefes almaya hatta boğulmalara neden olabilir. 

  2. 2. Beşik koruyucuların beşiğe bağlanmasını sağlayan ipleri de boğulma tehlikesi yaratmaktadır. 

  3. 3. Ayağa kalkma yaşına geldiğinde bebekler bu bumperları beşikten dışarı tırmanmakta bir adım olarak kullanabilirler. Özellikle düğüm yastık ya da örgü korumalık şeklinde olan ve yatağın çevresinde olan korumalıklarda bebek bunların üzerine basıp beşikten dışarı düşebilir. 

Bebek Beşiği Yan Koruyucularına Neden Gerek Yok?


Beşiklerin kenarlarına takılan bebek yatağı koruyucularının herhangi bir kazayı engellediğine dair hiç bir bulgu bulunmamakla birlikte getirdiği ilave riskler dışında, bu koruyucuların çözmeyi hedeflediği riskler artık mevcut değil. Geçmişte doğru beşik standartları olmadığı için kullanmak daha mantıklı olabilirdi. Artık günümüzde Avrupa ve Amerika standartlarına uygun beşiklerde yaralanmaya sebebiyet verecek sivri kenarlar ya da birbirine çok yakın beşik yanı çubukları olmadığı için bebeğinizin güvenliğini doğru beşiği alarak sağlamış olursunuz. 


The Floa Chelsea beşiğin tüm kenarları yuvarlanmış olup sivri hiç bir yüzeyi bulunmamaktadır. Beşiğin yanlarındaki boşlukların ölçüsüde en güncel ve en katı 2020 Amerika Beşik Güvenliği Standartına göre tasarlanmış olup 6 cmdir. 


Neden Birçok Ebeveyn Hala Beşik Yan Koruyucusu (Bumper) Kullanıyor? 


Bebek yatağı korumalıkları güvenli değilse neden hala bu kadar kullanılıyor? sorusunu sorabilirsiniz.  Öncelikle çoğu aile yeterince araştırma yapmadığı için bumper’ların bebeği koruduğunu ve tehlikeleri azalttığına inanıyor.


1950’lerde beşik yanı koruyucuları beşik çıtaları arasındaki boşluğu kapamak ve bebeklerin düşmelerini, kollarını, bacaklarını sıkıştırmalarını önlemek için tasarlandı. Ancak yönetmelikler 1970’lerde değişti ve bebek beşiği çıtaları arasındaki boşluk 7 cm’yi geçmemeyi zorunlu kılıyor, bu da koruyucuların güvenlik gereğinden çok dekor olması anlamına geliyor. 


Ayrıca bu yönetmelikler zorunlu hale gelmediği için sadece güvenlik sertifikası almak isteyen beşik üreticileri tarafından uyuluyor. Bu nedenle öncelikle yapmanız gereken bebeğiniz için güvenli beşiği seçmek. Beşiğiniz Dünya Standartlarına Uygun mu? Yazımızı inceleyerek en güncel beşik güvenlik standartlarını öğrenebilirsiniz. 


Ebeveynlerin beşik koruyucu almaya devam etmelerinin diğer bir nedeni bu ürünlerin çeşitlerinin artarak satılmaya devam edilmesidir. Klasik bebek yatağı korumalıklarına ek olarak örgü korumalık, düğüm yastık gibi çeşitlerinde çıkması bunların güvenli olduğu algısını yaratıyor. 


Eğer güvenli değilse satılmazdı diye düşünmemek gerekiyor. Birşeyi alabiliyor olmamız, onu almalıyız anlamına gelmiyor. Özellikle bebek malzemeleri alırken ödevinizi iyi yapmanız ve çok iyi araştırma yapmanız gerekiyor. Güvenlik sertifikalar olan bebek ürünleri almaya dikkat edin. 


Etiketler: Çocuk Sağlığı
Nisan 04, 2020
Listeye dön