Beşikten Çocuk Yatağına Geçiş Nasıl Yapılmalı?

Beşikten Çocuk Yatağına Geçiş Nasıl Yapılmalı?

Beşikten Çocuk Yatağına Geçiş Hakkında 7 Öneri

 

Beşikten çocuk yatağına geçmek için en iyi zaman her çocukta ve durumda değişkenlik gösterir. Genellikle 2-3 yaş arasında bebekler beşiklerinden çocuk yatağına geçiş yaparlar. Beşikten yatağa geçme gece kendi kendine dolaşmasına ve güvensizliklere neden olabileceği için önemli bir gelişmedir. 

 

Geçişi olabildiğince pürüzsüz yapmak için, diğer önemli geçişler (tuvalet eğitimi, taşınma, yeni bir kardeş) sırasında yapılmasından kaçınılmalıdır. 

 

Bazı ebeveynler çocukları ayağa kalkmaya başladığı zaman onları çocuk yatağına geçirir. Beşikten dışarıya tırmanıp düşme tehlikesini olduğu için geçiş bu zamanda tercih edilebilir ancak her çocuğun mutlaka beşikten atlamaya çalışacağı düşünülmemelidir. 

 

Çocuğunuz yatak değiştirmeye hazır olmayabilir. Bazı çocuklar bu değişime hazır olmayabilir ve kendilerini beşiklerinde güvende hissedebilir. Böyle durumlarda çocukları zorlamamalısınız. 

 

1.Yeni Yatağını Birlikte Seçin 

 

Doğduğu günden beri içinde uyuduğu beşikten yeni bir yatağa geçme süreci zorludur. Bu geçiş döneminde çocuğunuzu sürecin içinde tutmaya efor harcamalısınız. Çocuğunuzun güvenli hissetmesi çok önemlidir. Bu nedenle yatak seçiminde ona da fikrini sormalısınız. 

 

Öncesinde çocuğunuzu “büyük çocuk yatağına” geçeceği konusunda heyecanlandırıp artık büyüdüğünü ve kendi yatağını seçeceğinden bahsedebilirsiniz. Yeni yatağa alıştırmak ve motive etmek için sevdiği figürleri içeren nevresim takımı da almak bir çözümdür. 

 

2.Tüm Odaların Güvenli Olduğundan Emin Olun

 

Çocuğun gece uyanıp gezme ihtimaline karşı ulaşabileceği mobilyaların duvara sabitlendiğinden emin olun. Merdivenlere korkuluk takmak, çekmecelere çocuk güvenliği koymak ve tırmanacağı yerleri engellemek gibi tedbirleride almayı unutmayın. Alternatif olarak tüm kapıları kapayıp sadece çocuğunuzun ve kendinizinkini açık bırakabilirsiniz. 

 

3.Yeni Yatağı Beşiğin Yerine Koyun 

 

Büyük geçişlerle tanışırken alışılmışa bir şekilde bağlı olmak her zaman işleri daha kolaylaştırır. Yeni yatağı beşikle aynı yere veya mümkün olduğu kadar yakına yerleştirmeye çalışın. Herşeyi hareket ettirmek ve değiştirmek çocuklarda strese neden olabilir. Odayı mümkün olduğunca aynı tutmaya çalışın. Ayrıca beşiğin odadan çıkarılmasını çocuğun görmeyeceği bir zaman yapın, bazı çocuklar bu ayrılığa üzülebilir. 

 

4.Yeni Yatağa Geçme İle İlgili Kitaplar Okuyun 

 

Beşikten çocuk yatağına geçmeyle ilgili birkaç kitap bulun ve bunları çocuğunuza okuyun. Kitaptaki karakterlerin tıpkı onun gibi olduğunu ve korkulacak bir şey olmadığını paylaşın. Yeni yatağa geçme konusunda ne kadar cesur olduğunu söyleyip bu konuda teşvik edin. 

 

5.Empati Gösterin 

 

Değişimler yetişkinler için bile zordur. Çocuklar bu değişim sırasında biraz huysuzlanıp, ağlayabilirler. Çocuğunuza empati gösterin ve onu zorlamayın. Bu değişim konusunda yaşadığı zorluğu anladığınızı sizinde küçükken bu zorluğu yaşadığınızı ama çocuk yatağında daha konforlu ve huzurlu olacağını anlatın. Bu tarz geçişlerde çocuklara sabır göstermek çok önemlidir. 

 

6.İyi Bir Uyku Rutini

 

Uyku rutini çocuğunuzun yeni bir yatakta uyumasına alışmasına yardımcı olabilir. Büyük bir yatapa geçmek çocuğunuza yabancı gelebilir ve yeni bir rutin oluşturmanız bu değişikliği kolaylaştırabilir. Oluşturduğunuz rutini eksiksiz bir şekilde her gün aynı şekilde yapmanız çok önemlidir. 

 

Rutin olarak şunları yapabilirsiniz:

 
  • Yatmadan önce çocuk odasında sessiz bir zaman geçirin. Oyuncakları toplayın ve odayı uyumaya hazır hale getirmek için sadece loş bir ışık açabilirsiniz. 

  • Çocuğunuzu yatağının içine kendi kendine girmesine teşvik edin. Ayrıca çocuklar kendi yatak örtülerini kendileri çekip yastıklarını istedikleri gibi düzenleyebildiklerinde daha yerleşmiş ve ait hissederler. 

  • Çocuğunuzun eski beşiğinden bir battaniye veya yastığını yeni yatağına koyun. Bu daha güvenli ve rahat hissetmesine yardımcı olabilir. 

  • Çocuğunuz yatağın içine yerleştikten sonra iyi geceler dedikten sonra pozitif ve ileriye dönük rahatlatıcı bir şey söyleyebilirsiniz: “Şimdi uyuma zamanı, sabah görüşürüz.” Gibi cümlelerle çocuğunuz uyku zamanını daha kolay geçirebilir.  
 

7.Doğru Karyola Seçimi

 

Yeni karyolayı seçerken dayanıklı ve yere yakın bir çocuk karyolası seçmeyi tercih edebilirsiniz. Çocuğunuz okula başlama yaşına gelene kadar ranzalı yataklardan kaçının. Beşikten ilk defa yatağa geçecek çocuğun güvende hissetmesi önemli olduğu için karyolanın malzemelerini ve dayanıklılığını incelemeyi unutmayın.

 

Beşikten direk tek kişilik yatak ölçüsündeki yataklara geçmek biraz hızlı bir geçiş olabilir. Bunun yerine yeni yürüyen çocuklar için tasarlanmış genelde 70x140 cm genişliğinde yatak konulan karyolaları tercih edebilirsiniz. Karyolanızın ölçülerine uygun yatak seçmeyi de unutmayın. 

 

Beşikten çocuk yatağına olduğunca kolay geçilmesi için tasarlanan The Floa Soho Çocuk Yatağı, yere yakın olmasıyla çocukların kendi kendilerine yatağa girip çıkmalarına yardımcıdır. Beşiktelerde kullanılan yatak 60x120 cm iken Soho Çocuk Yatağına 70x140 cm yatak uygundur. Çok büyük bir fark olmaması sayesinde çocuğunuz kendini yatakta kaybolmuş hissetmez. Dayanıklılığı ve sivri olmayan kenarlarıyla da olası kazalara karşı oldukça güvenlidir. 

Etiketler: Çocuk Odası
Mart 26, 2020
Listeye dön