BLW Yöntemine Geçiş Rehberi

BLW Yöntemine Geçiş Rehberi

Katı gıdalarla beslenmeye geçecek bebeklerine birçok ebeveyn çeşitli sağlıklı yiyecekleri püre haline getirip kaşıkla yedirmek yerine bebekleri katı gıdaya başlar başlamaz besleyici parmak parmak kesilmiş yiyecekleri sunuyor ve bebeklerin kendi kendilerine yemesine izin veriyor. 

 

Bu yöntem BLW olarak biliyor. Bu yöntem İngiltere ve Amerika’dan sonra ülkemizde de oldukça popüler olmaya başladı. 

 

Bu yazıda aşağıdaki başlıkları ayrıntılı olarak tartışacağız. 

 

1. Baby-Led Weaning (BLW) Nedir? 

2. BLW Yönteminin Avantajları ve Dezavantajları 

3. Hangi Yaşta BLW Yöntemine Geçebilirim? 

4. BLW Yöntemine Nasıl Başlanır?

5. BLW Yönteminde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler?

6. Bebeğin İlk Katı Gıdaları Ne Olmalı?

7. BLW Sürecinde Uzak Durmanız Gereken Besinler?

8. BLW Methoduyla Bebeğim Aç Kalır Mı? 

9. Bebeğimin Yeterince Yediğini Nasıl Bileceğim?

10. BLW Methodu İçin Bebeğin Dişleri Olması Gerekiyor Mu?

11. BLW Yöntemi Uygularken Gıdaları Nasıl Dilimleyeceğim?

12. BLW Yöntemi ile Püre Olarak Gıda Vermeyi Kombinleyebilir Miyim?

 

1. Baby-Led Weaning (BLW) Nedir? 

BLW olarak bilinen “Baby-Led Weaning” beslenme yaklaşımı, bebeklerin başlangıçtan itibaren kendi başlarına yemek yemelerini sağlayan bir beslenme şeklidir. Yiyecekler parmak büyüklüğünde kalın parçalar halinde sunulur ve yumuşaktır, parmaklarınızın arasında kolayca ezilebilir. Bu şekilde bebeğinizin yiyecekleri tutması kolaydır ve boğulma riski düşüktür. 

 

Bu yöntem, İngiliz bir yazar Gill Repley tarafından 2003 yılında yazılan “Baby Led Weaning: The Essential Guide to Introducing Solid Food” kitabının yayınlanmasından sonra popüler hale geldi. 

 

2. BLW Yönteminin Avantajları ve Dezavantajları 

BLW yönteminin birçok avantajı bulunmaktadır: 

 

 • - Püre yapmaktan daha az zaman alır. 
 

 • - El-göz koordinasyonunu, el becerisini ve çiğneme becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. 
 

 • - Katı gıdaya BLW ile başlayan bebekler yemek yerken daha uyumlu olma ve daha çeşitli yiyecekler yeme eğilimindedirler. Çünkü başlangıçtan itibaren farklı dokular ve tatlara alışıktırlar. 
 

 • - BLW bebeklerinin gıda alerjileri geliştirme olasılıkları daha düşüktür. Çünkü araştırmalara göre fıstık ve balık gibi alerjenik gıdalara erken yaşta maruz kalmanın alerjilere karşı koruyucu bir etkiye sahip olabileceği gösterilmektedir. 
 

 • - BLW methodu ile beslenen bebeklerin ilerleyen yaşlarında da fazla kilolu olma olasılıkları düşüktür. Çünkü ne kadar yediklerini kontrol etme alışkanlığı geliştirmişlerdir. Bu yöntem sayesinde bebekler sağlıklı yeme alışkanlıkları kazanır. 
 

Ama bazı dezavantajlarıda bulunmaktadır: 

 

 • - Oldukça dağınık bir süreç olan BLW yöntemi size zorlayabilir. Yemekler bebeğinizin, mama sandalyesinin ve zeminin her yerine bulaşacaktır. Bu noktada sabırlı olmalı ve her şeyin temizlenince geçeceğini kendinize hatırlatmalısınız. 
 

 • - BLW bebeklerinin ihtiyaçları olan tüm besinleri alıp almadığını takip etmek zor olabilir. Anne sütü bebeklerde ilk altı aya kadar yeterli miktarda demiri sağlar, ancak bundan sonra katı gıdalardan ihtiyaçları olan demiri tamamlamaları gerekir. Demir açısından zengin olan gıdaları çiğnemek zor olabileceğinden bebeğiniz kendi başına çiğnemiyorsa başlarda bazı et veya yapraklı yeşil sebzeleri püre etmeniz gerekebilir. 
 

3. Hangi Yaşta BLW Yöntemine Geçebilirim? 

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), bebeğinizi katı gıdalarla tanıştırmak için altı aylık olana kadar beklemenizi önerir. Aşağıda yazdıklarımızı sağlıyorsa bebeğiniz BLW ile katı gıdaya geçebilir: 

 

- Mama sandalyesinde kendi başlarına oturabilmeli

 

- İyi bir boyun kontrolüne sahip olmalı

 

- Nesneleri parmaklarıyla kavrayabilmeli

 

- Dil itme reflekslerini kaybetmeleri gerekir (bu refleks nesneleri dilleriyle ağızlarından dışarı itmelerine neden olur). 

 

- Doğum kilosunun iki katı kiloda olmalı

 

- Siz ona yedirdiğinizde yemeği çiğnemeli ve yutmalı, ağzının içinde tutmamalı veya tükürmemeli

 

4. BLW Yöntemine Nasıl Başlanır?

Katı gıdaları bebeğinize ilk kez sunduğunuzda eğlenceli bir kilometre taşı olduğundan, bazı basit adımları izlemeniz yeterlidir. 

 

 • - Bebeğinizin bir önceki soruda bahsettiğimiz hazır olduğunu belirten konuları sağladığına emin olun. 

 • - Mama sandalyesini ayarlayın. Kayışları ve ayak desteğini bebeğinizin rahat edeceği şekilde ayarlayın. 

 • - Katı gıdaya geçtiğinizde su vermeyi de plana dahil edin. Bir suluk bulundurmanızı öneririm.

 • - Başlamak için bir yiyecek seçin ve bir seferde yalnızca bir yiyecek sunun. 

 • - Başlangıç gıdasını seçerken ilk deneyim olduğu için risksiz ve bebeğinizin sevme ihtimali yüksek muz gibi bir gıda ile başlayın. 

 • - Bebek huysuzlandığında, başını çevirdiğinde veya devam etmek istemediğinde durun ve zorlamayın. 


 •  

5. BLW Yönteminde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler?

İşte başarılı bir BLW uygulaması için bazı ipuçları:

 

 • - Bebeğinizin katı gıdaya geçmesi demek anne sütünü tamamen kesmeniz anlamına gelmiyor. Bebekler ilk yaşlarına kadar yararlı besin değerlerinin çoğunu anne sütünden alırlar. Bu nedenle emzirmeye veya biberonla anne sütünü vermeye devam edin. 

 • - Bebeğiniz yemek yerken kıyafetlerini büyük bir önlük takarak koruyun. Mama sandalyesinin altına da sıçrayan yemekler için bir örtü serebilirsiniz. 

 • - Bebeğinizin kolayca kavrayabileceği uzun şeritler veya parçalar halinde kesilmiş yumuşak yiyeceklerle başlayın. (Aşağıdaki önerilen yiyeceklere bakın.)

 • - Bebeğin bunalmaması için her öğünde bir veya iki parça yiyecek sunarak başlayın ve miktarı zamanla arttırın. Bebeği zorlamadan, ne kadar yemek istediğine karar vermesine izin verin. 

 • - Alerjik reaksiyonlara dikkat edin. Ancak gıda alerjilerini önlemek için reaksiyon göstermediği yiyecekleri alıkoymanıza gerek yoktur. 

 • - Farklı renk ve dokulara sahip, çok çeşitli sağlıklı yiyecekler sunun. 

 • - Bebeğinizin nasıl yediğinizi görebilmesi ve motive olması için yemekleri aile olarak beraber yiyin. Bir sonraki aşamada bebeğinizde sizinle aynı yemeği yiyebilecek. 

 • - Bebeğinize su vermeyi de unutmayın. 


 •  

Ve kaçınılması gereken birkaç şey: 

 

 • - Üzüm, kiraz, kabuklu elma, çiğ sebze, fındık, patlamış mısır ve sosis gibi boğulmaya neden olabilecek gıdalardan uzak durun.

 • - Çocuğunuzu yemek yerken asla gözetimsiz bırakmayın. 

 • - Bebeğiniz ilk başta öğürürse panik yapmamaya çalışın. Öğürme, bebeğinizin yutulması zor olan yiyecekleri çıkarmasına izin veren bir güvenlik tepkisidir. Öğürürken bebek öksürük sesi benzeri bir ses çıkarırken, boğulma sırasında bebek ses çıkaramaz ve nefes alamaz. Bu nedenle ikisi farklıdır ve karıştırılmamalıdır.

 • - Bebeğinizin yiyeceklerine şeker veya tuz eklemeyin. 

 • - Çocuğunuza yemek yeme konusunda baskı yapmayın ve yemesi için zorlamayın. BLW yöntemine alıştıkça yemek miktarını kendiliğinden arttıracaktır. 

 • - Yeme sürecini aceleye getirmeyin. 


 •  

6. Bebeğin İlk Katı Gıdaları Ne Olmalı?

Çocuğunuza yumuşak ve kavranması kolay parçalar halinde kesilmiş yiyecekler verebilirsiniz. Her bir gıda grubundan bazı önerileri: 

 

Meyveler: Muz, armut, şeftali ve çilek

 

Sebzeler: Avokado, haşlanmış brokoli, haşlanmış havuç, fasulye, tatlı patates

 

Tahıllar: Haşlanmış tam buğdaylı makarna, diğer tahıllar

 

Protein: Küçük parçalara ayrılmış tavuk veya et, ızgara balık (kılçıksız), çırpılmış yumurta ve omlet

 

Süt Ürünleri: Yoğurt ve yumuşak peynirler

 

Bebeğiniz BLW’yi hemen uygulamazsa veya eksik beslendiğinden endişeleniyorsanız BLW’yi denemeye devam ederken bir yandan yiyecekleri püre halinde de verebilirsiniz. 

 

7. BLW Sürecinde Uzak Durmanız Gereken Besinler

Bebeğinizi katı gıdaya geçirirken parmaklarınızla ezebileceğiniz yumuşaklıkta besinler seçmeyi unutmayın. 

Uzak Durmanız Gerekenler:

 
 • - Sert, yapışkan veya gevrek bir şey 

 • - Parçalara ayrılacak yiyecekler

 • - Eklenti tuz ve şeker

 • - İnek sütü

 • - Bal

 • - Bebeğin tutması zor olan kaygan yiyecekler


 •  

8. BLW Methoduyla Bebeğim Aç Kalır Mı? 

Bebeğiniz BLW methodunun başında muhtemelen yeterince yemeyecektir. Kendini doyurmaktan çok tadlarına bakacaktır ama bu bir sorun değil. Ana beslenmeleri için hala anne sütüne devam edecekleri için aniden tam yemek yemeye başlamalarını beklememek gerekiyor. Bu sürecin zaman alan bir süreç olduğunu unutmayın ve endişelenmeyin.

 

9. Bebeğimin Yeterince Yediğini Nasıl Bileceğim?

Bebeğiniz yemek yedikten bir süre sonra başını çevirmeye başlıyor veya ağzını açmamakta direniyorsa, daha yemeyecek demektir. Bebekler doyduklarında veya mama sandalyesinde sıkıldıklarında huysuzlanmaya başlayabilirler. Bu yeni yeme düzenine alışmak zaman alır ve bebekler bu süreçten yorulabilirler. Onlardan çok fazla yemek yemelerini veya mama sandalyesinde uzun süre oturmalarını beklemeyin. Anne sütüne devam ettiği sürece eksik beslendiğinden korkmanıza gerek yok. 

 

10. BLW Methodu İçin Bebeğin Dişleri Olması Gerekiyor Mu?

Hayır! Diş etleri oldukça güçlüdür. Dişlerin bebeğin katı beslenememesiyle bir ilgisi yoktur. Bebeğin ilk çıkan dişleri ön dişleridir ve bunlar zaten çiğnemeye yardım etmezler. Çiğnemek için arka diş etlerini kullanırlar. 

 

11. BLW Yöntemi Uygularken Gıdaları Nasıl Dilimlemeliyim?

Katı gıdaya başlayan bebeklerin çoğunun parmaklarıyla tutma yetileri gelişmemiştir. Yiyecekleri avuç içleriyle kavrarlar. Yiyecekler bebeğin avucunun içindeyken yemesi için hala yiyeceğe erişmesi gerektiğinden yiyeceklerin uzun çubuklar şeklinde kesmek en iyisidir. 

 

12. BLW Yöntemi ile Püre Olarak Gıda Vermeyi Kombinleyebilir Miyim?

Kesinlikle evet! İki yöntemi birlikte uygulamak oldukça iyi bir fikir çünkü size daha fazla seçenek sunuyor ve bebeğin daha çok gıda deneyimlemesine izin veriyor. 

 

Sonuç olarak, BLW yöntemi bebeğinizin yeme sürecini sizden çok bebeğinizin yönetmesine izin vermekten oluşuyor. Alışma süreci biraz zorlu olsa da bir süre sonra bebeğiniz kendi kendine yediğinde ve bundan zevk aldığını gördüğünüzde bütün zorluklara değecektir. En azından bir süre denemekten zarar gelmez! 

Etiketler: Çocuk Beslenme
Nisan 06, 2020
Listeye dön