Çocuk Odası Halısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

bebek-odasi-haliları

Çocuk Odası Halısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? 

 

Çocuğunuz odasını hem sağlıklı hem de şık bir şekilde dekore edebilirsiniz. “Çocuk odası halı seçiminde nelere dikkat etmelisiniz?” cevabı bu yazıda.

 

Halılar size yumuşak ve sıcak bir hissiyat verebilir ancak mümkün olabilecek en zararlı döşeme seçeneklerinden biridir. Bunun nedeni, sizi zararlı kimyasallara, toza, bakterilere, ölü deriye ve diğer tüm alerjenlere maruz bırakmasıdır. Dünya genelinde evlerin %51’inde halı kullanıldığı düşünülürse halılar birçok aile için büyük bir toksik kaynağıdır. 

 

Özellikle çocukların temasta bulunduğu kreş, oyun odası ve oyun alanlarındaki halılar daha risklidir. Çocukların kilim ve halıların üzerinde sürünerek, oyun oynayarak ya da oturarak oldukça fazla zaman geçirir. Sonuç olarak, halıya cilt temasında bulundukları ve solunum yolları da halıya yakın olduğu için yetişkin bireylerden daha çok uçucu organik bileşiklere (VOC) ve toksik içeren kimyasallara maruz kalırlar. 

 

Bu riskleri ve zararları en aza indirmek için doğru halıyı seçmelisiniz. İçeriğinde bazı kimyasalların olmadığına emin olduğunuzda çocuğunuzun halının üzerinde rahat rahat oynamasına izin verebilirsiniz. 

 

Halı ve Kilimlerde Kaçınılacak 6 Tehlikeli Madde

 

Avrupa Birliği bir araştırmasında halılarda 10’dan fazla tehlikeli madde tespit etti. Bulunan kimyasallardan en zararlı olanları: 

 

 1. 1. Ftalatlar: Esnek plastik ve kokularda bulunan flatatlar halılarda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Halılarda altı tip ftalat bulunmuştur. Hepsinin toksik olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
 

 1. 2. Nonilfenoller ve Nonilfenoletoksilatlar: Bunlar tehlikeleri nedeniyle Avrupa Birliği’nde temizlik ürünlerinden aşamalı olarak uzaklaştırılan, ancak halılarda yapıştırıcı olarak kullanılan bir maddedir. Bu kimyasallar “endokrin bozucu maddeler” olarak bilinir.  
 

 1. 3. Antimikrobiyaller: Antimikrobiyal kimyasallar halıları tozlardan, küflerden ve mantarlardan korumak için sıklıkla kullanılır. Bu kimyasal göz ve deride tahriş edici bir etki bırakabilir. 
 

 1. 4. Alev Geciktiriciler: Alev geciktirici kimyasallarla ilgili sorun, püskürtüldükleri yere kolay yapışmamaları ve kolayca göç etmeleridir. Size ve çocuğunuza kolayca halıdan geçebilir. Kanser ve bazı nörolojik hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. 
 

 1. 5. Leke Önleyiciler: Birçok tekstil ürününde kullanılan leke önleyiciler halılarda da kullanılır. Avrupa Birliği testlerine göre kanserojen ve toksik madde olarak kabul edilir.  
 

 1. 6. Ağır Metaller: Halılar kir ve toksik maddeleri tutmada iyidir. Bu nedenle üzerinde ağır metal içeren masa, oyuncak vb. objelerden ağır metali yakalayabilir. 
 

Çocuklar yetişkin bireylere göre daha hassas olduklarından ve halının üzerinde daha çok zaman geçirdiklerinden, çocuk odalarında kullanılacak halılarda bu maddelerin bulunmaması önerilir.

 

Birçok yeni halı ilk satın aldığınızda çok belirgin bir kimyasal kokuya sahiptir. Bu koku zamanla daha az belirgin hale gelir. Ancak bu, koku gittiğinde artık kimyasallara maruz kalmayacağınız anlamına gelmez. 

 

Kimyasallar İçeren Halım Varsa Ne Yapmalıyım? 

 

Yukarıda yazdıklarımızdan durum karamsar görünse de bu kimyasallardan minimum etkilenmeniz için çözümlerimizi de hazırladık. Halılardaki kimyasallara maruz kalmanızı azaltmak için yapabileceğiniz şeyler var. 

 

 1. 1. Yeni halınızın kokusunun geçmesi yani içindeki gazı atması için yeterli zamanı bekleyin. Çıkacak gazların çoğu ilk birkaç gün ve haftalarda çıkacaktır. Mümkünse halıyı en az bir hafta boyunca veya koku gidene kadar iyi havalandırılan bir yere yerleştirin. 
 

 1. 2. İyi filtreli bir süpürge makinesi ile haftada 3 kez vakum yapın. 
 

 1. 3. HEPA ve aktif karbon filtreli bir hava filtresini çocuk odasına koyabilirsiniz. 
 

 1. 4. Pencerelerinizi sık sık açın ve odayı havalandırın. Temiz havanın evin içinde dolaşması toksinlerin dışarı çıkmasına izin verecektir. 
 

Eviniz İçin Minimum Toksik İçeren Yer Döşemesi!

 

Artık belirli halı türlerinden kaçınacağınızı veya nasıl önlem alacağınızını biliyorsunuz. Yine de evde halıların kapladığı alanı minimum tutmanızda fayda var. 

 

Toksik İçermeyen Halıyı Nasıl Bulacağım?

 

Evinize halı alırken çocuklarınızı korumak için ne yapabilirsiniz? Parke gibi zeminler sağlık açısından daha ideal olsa da halı istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını izleyin: 

 

 1. 1. El dokuma halıları veya toksik içermediğini belirken bir halı arayın. Tekstili jüt, yün, sisal veya %100 pamuktan oluşan halılar iyi seçeneklerdir. Bu ürünler doğal ürünler olmalarından dolayı sağlıklı ve çevrecidir. 
 

 1. 2. Formaldehit içeren yapıştırıcılarla tutturulmuş halılardan kaçının. Bunlar genellikle püsküllü ve iğne delikli halılardır. Halının ek kısımınlarının yapıştırılmasında organik bir yapıştırıcı kullanıldıysa tercih edebilirsiniz. 
 

 1. 3. Güve geçirmez iddiasıyla satılan halılardan kaçının. İçerdikleri kimyasallar size güvelerden daha çok zarar verecektir. 
 

 1. 4. Halı alırken sertifikalarını konrol edin. CRI, Green Label Plus, Blue Angel gibi birçok sertifika çeşitinden birinin bile olması çok sayıda kimyasaldan uzak bir halı olduğu anlamına gelir. 
 

 1. 5. Halı evinize geldiğinde kimyasal kokuyorsa, iade edin. 
 

Bizim Favori Toksik İçermeyen Çocuk Odası Halı Önerilerimiz

 

Rahat ve dayanıklı oldukları kadar şık olan ve toksik madde içermeyen halı seçimlerimizden bazıları. 

 

Lorena Canals Halılar

 

Lorena Canals çocuk odası halı modellerinde uzmanlaşmış, Türkiye’de de bilinen 25 yıllık İspanyol bir markadır. Bu markanın farkı en iyi ham maddeleri seçmesi, doğal boyalar kullanması ve üretim sürecinin sürdürülebilir olmasını sağlamasıdır. 

 

%100 pamuktan oluşan bu kaliteli bebek halıları ve çocuk halıları bir çok sağlık sertifikasına sahiptir. 

 

Ayrıca bu halıların fark yaratan özelliklerinden biri de yıkanılabilir olmalarıdır. Bu sayede kolaylıkla halıda birikebilecek bakteri ve toksinlerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. 

 

Lorena Canals Hippy Stars Gri Çocuk Odası Kilimi

En çok tercih edilen çocuk halılarından gri yıldızlı halı modelini inceleyebilirsiniz.

Lorena Canals Bereber Canvas Halı

Daha bohem bir çocuk odası tasarlıyorsanız Bereber halı modeli her odada şık duracaktır.

Özetle, halılar göremediğimiz birçok toksik madde içerdiği için bebek halısı veya çocuk halısı seçimi çocuğunuza güvenli bir ortam sağlamak açısından oldukça önemlidir. Yukarıda bahsettiğimiz özelliklerdeki halıları tercih ederek çocuğunuz halının üstünde oynarken rahatlıkla arkanıza yaslanabilirsiniz. 


Etiketler: Çocuk Odası, Çocuk Sağlığı
Nisan 05, 2020
Listeye dön