Bebek ve Çocuklar için Uyku Rehberi

çocuk uykusu

THE FLOA İYİ UYKULAR DİLER

Mükemmel Uyku Rehberi

İyi bir uyku neden çocuklarınızın sağlığı ve gelişimi için bu kadar önemli? Ebeveyn olarak çocuğunuza sağlıklı uyku alışkanlıkları kazandırmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? 

Bu soruların cevaplarını The Floa Uyku Rehberinde bulabilirsiniz. Bu rehber size çocuğunuza doğru uyku alışkanlıklarını nasıl kazandıracağınızla ilgili gerekli bilgileri içermektedir. 

İyi Bir Gece Uykusu Neden Bu Kadar Önemli? 

Öncelikle dinlenmiş çocuklar daha sağlıklı ve mutlu olurlar. Uykusunu alamamış çocuklara göre daha enerjiklerdir ve öğrenme algıları açık olur. 

Beynimiz 21 yaşına gelene kadar gelişimini sürdürmektedir ve o zamana kadar, iyi bir gece uykusu beynin gelişimini destekleyen en önemli etkenlerden biridir. Özellikle küçük yaşta çocukların her gün uzun ve iyi bir uyku almaları gerekir. 

Çocukların günleri yeni deneyimlerle doluyken, geceleri huzur bulup dinlenmeye ihtiyaçları vardır. Eğer çocuğunuz kaliteli bir gece uykusu almıyorsa, gün içinde yaşadığı tüm izlenimler birikecek ve ertesi gün yeni deneyimleri kaldıracak ruh halinde olmayacaktır. 

Kaliteli bir uyku çocuğunuzun odaklanma, hafıza ve yaratıcılık becerilerini arttırır. Ayrıca iyi bir uyku okuma ve anlama kabiliyetlerinin başarılı gelişimi için çok önemlidir. 

Yetersiz ya da kalitesiz bir uyku çocuğunuzun konsantre olma ve zihinsel süreçlerinde gerilemeye neden olabilir. 

Biliyor muydunuz? 

Kaliteli bir uykunun tarifi sadece odanın iyi havalandırılması ve uyku rutinlerine uymak değildir. Doğru mobilya, yatak, nevresim takımı ve yastık seçimi ile kaliteli uykuya ulaşılabilir. 

Yaş Küçüldükçe Uyku İhtiyacı Artar

Bütün çocukların uyku ihtiyacı birbirinden farklıdır, ama çalışmalar gösteriyor ki birçok çocuk ihtiyacından çok daha az uyuyor. İyi bir uykuya giden yol çocuğunuzun uyuma saatlerini değiştirmenizle başlayabilir.  

Çocuğun yaşı küçüldükçe, daha çok uykuya ihtiyacı vardır. Eğer çocuğunuz yeterli uykuyu almıyorsa, gelişiminde negatif sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Kalitesiz uyku öğrenme güçlüğü ve konsantre eksikliğine sebep olabilir. 

Yaşa Göre Uyku İhtiyacı 

0-2 aylık: 14-17 saat

3-11 aylık: 12-15 saat

1-3 yaş: 11-14 saat

3-5 yaş: 10-13 saat

6-13 yaş: 9-11 saat

14-17 yaş: 8-10 saat

18+ yaş: 7-9 saat

Çocuğunuzun Kaliteli Bir Uyku Almasını Nasıl Sağlarsınız?

Gün içinde aktif olan çocuklar geceleri uykuya kolay dalarlar. Mutlu ve huzurlu geçen günlerinde uyku kalitesine pozitif etkisi vardır. Çocuklarınızın aktivitelerini açık alanda planlayarak uykularına iyi uyku almalarına katkı sağlayabilirsiniz. 

Sağlıklı uyuma alışkanlıklarını aşağıda bahsedeceğimiz 4 ana konuya odaklanarak kazandırabilirsiniz.

Havası Temiz İç Mekan 

Çocuğunuzun uyuduğu odanın sağlıklı bir ortam olduğuna emin olun. Yatağı toplamadan önce yorgan ve yastığı havalandırın. Böylece yataktaki nem buharlaşarak, ortamı daha sağlıklı bir hale getirir. Odayı her gün havalandırın ve tercihen uyku saatinde oda sıcaklığını 18-21 derece arasına getirin. 

Düzenli Uyku Rutinleri

Çocuğunuzun her gün aynı zamanlarda yatağa girmesi ve uyanması konusunda efor harcayın.  Bu onlara doğal, düzenli bir rutin oluşturmalarını sağlar ve bu sayede daha kolay uyurlar. Bu düzen iyi oturursa hayatları boyunca uyku konusunda rahat ederler. 

Konfor

Çocuğunuza en iyi desteği ve konforu verecek yatak, yastık ve nevresim takımını seçmeye özen gösterin. 

Sağlık ve Güvenlik 

Yatak odası en katı güvenlik şartlarını karşılamalı ve mobilyalar zararlı kimyasal maddeler içermemelidir. Özellikle çocuğunuzun yatacağı karyola seçiminde mobilyanın solvent veya diğer kanserojen maddelerden içermediğine emin olun. Çocuk mobilyası seçiminde en güvenli ve zararsız olan su bazlı boyayı seçmeye özen göstermelisiniz. 

İYİ UYKUNUN DÖRT YAKIN ARKADAŞI: 

YATAK, KARYOLA, YASTIK, NEVRESİM TAKIMI

Doğru Yatak 

Yatağı çocuğunuzun ağırlığına göre seçmelisiniz. 

Yataklar çocukların omurgalarını destekleyecek sertlikte olmalıdır. 

40 kg’nin altında olan çocuklar: Sünger veya lateks yatak seçin, böylece yatak çocuğun hareketlerine adapte olsun. Lateks yatakda bakteri ve tozlar barınamadığı için alerjen değildir ve vücut sıcaklığının ayarlanmasına da yardımcı olur. 

40 kg’nin üstünde olan çocuklar: Çocuk ağırlaştığı için gerekli desteği alması gerekir. Bu nedenle yaylı yatağa geçilmesi gerekir. 

Yatak çeşitlerini detaylı öğrenmek için Doğru Yatak Nasıl Alınır? adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.  

Karyola

Çocuk karyolası satın alırken güvenlik, kurulum ve ölçü gibi dikkat etmeniz gereken özellikler vardır. 

            Güvenlik

Karyola boyasının EN71-3 Avrupa Birliği standartı sertifikasına sahip olduğuna emin olun. Bu sertifika genellikle su bazlı boyalarda olduğu için su bazlı boyanmış bir karyola tercih edebilirsiniz. 

The Floa çocuk beşik ve karyolaları da EN71-3 sertifikalı su bazlı boya ile boyanmıştır. 

Montaj

Karyola alırken bazen montaj konusu önemsenmeyebiliyor. Ancak ürünü aldığınız firmanın ücretsiz montaj hizmeti vermesine önem gösterin. Uygun fiyatlı gözüken ürünlerin bazen ürün ücreti kadar montaj ücretleri çıkabiliyor. 

Demonte ürünlerde ise kurulum kılavuzunu inceleyip ürünü kurabileceğinizden emin olduktan sonra satın almalısınız. Kurulumlar bazen çok zor olduğu için ücretli kurdurmak zorunda kalabilirsiniz. 

The Floa ürünler herhangi bir malzeme kullanmadan sadece ana parçaları birbirine geçirerek kurulduğu için kurulum kitapçığına bakmadan bile kurabilirsiniz.  

            Ölçü

Çocuklar çok hızlı büyüdükleri için karyola satın alınırken en az üç yıl kullanabileceği boyutta karyola almayı unutmayın. Büyüyebilen karyolaları tercih edebilirsiniz ya da montessori tarzı karyolalardan alıp çocuğunuzun uzun yıllarca kullanması mümkün olabilir. 

Mayfair Montessori Karyola modelimiz 90x190 cm yani tek kişilik yatak için uygundur. Çocuğunuz 2 yaşından 18 yaşına kadar kullanabilir. 

Yastık

Kaliteli Uyku için Yastık 

Çocuğunuz için yastık seçerken, yastığın ölçülerinden iç dolgusuna kadar düşünmeniz gerekiyor. 

Yastık Yüksekliği

İdeal yastık yüksekliği çocuğunuzun uyuma şekline bağlıdır. 

Yan: Yüksek bir yastık 

Yüz üstü: Alçak bir yastık

Sırtüstü: Orta yükseklikte bir yastık 

Yastık Ölçüsü

Yastığın asıl amacı başı desteklemektir ve aslında bebeklerin ilk yıllarda yastığa ihtiyacı yoktur. Çocukların yastıkla uyuma yaşı çocuktan çocuğa değişir ama genellikle iki yaşlarında başlarlar. İlk yastık çok yüksek olmayan bebek yastığı olmalıdır. Altı yaşından sonra çocuk normal yetişkin yastığına geçebilir. 

Yastık Dolgusu 

Uzmanlar genellikle orta yumuşaklıktaki yastıkların kullanılmasını öneriyor. Orta yumuşaklıktaki yastıklar çocukların desteklerken aynı zamanda uyuma pozisyonuna adapte olur. 

Mükemmel Nevresim Takımı

Nevresim Vücut Sıcaklığına Uymalıdır

Bazı çocukların vücut sıcaklığı yüksekken bazılarının ki daha düşüktür. Fazla vücut ısısı değişimleri yaşayan çocuklar ısı düzenleyen nevresimlere ihtiyaç duyarlar. Bu nevresimler sürekli çocuğun değişen vücut ısısına uyum sağlar. 

Ne Çok Uzun – Ne Çok Kısa

Çarşaf en az çocuğun boyundan 30 cm uzun ve omuz genişliğinden 30 cm geniş olmalıdır. Çocuk çarşafı genelde 100 x 140 cm boyutundadır ve çocuklar bu ölçüdeki nevresimleri 6 yaşına kadar kullanabilirler. Büyük nevresim takımları çocuklara ağır gelebilir ve konforlu bir uyku almalarını engelleyebilir. 

Etiketler: Çocuk Sağlığı
Mart 23, 2020
Listeye dön