Çocukları Corona Virüsten Nasıl Koruruz?

koronavirüsekarşıelyıkayançocuk

Çocukları Corona Virüsten Nasıl Koruruz?

Corona virüs diğer adıyla COVID-19 tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılmakta. Çocuklarda görülen vakalar çoğunlukla hafif geçirilmesine rağmen çocuklar bu virüsten asla etkilenmeyecekler demek değil. Ayrıca, virüsü çevrelerine yayma riski kaçınılmazdır. Bu durumda yaşlılar ve bağışıklık sistemi düşük olanlar için tehlike oluşturmaktadır. Bu nedenle okullar kapatılmış ve herkesten acil bir durum olmadıkça evlerinde kalmaları istenmiştir.

Ebeveynler olarak, çocuklarımızı korumak için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Maalesef evden çıkmamayı iş ve ihtiyaçlar nedeniyle tam anlamıyla başaramıyoruz. Ancak aşağıda sıralayacağım sağlıklı alışkanlıkları edinerek çocuklarımıza da örnek olup, bu virüsün yayılmasını yavaşlatabiliriz. 

Öncelikle çocuklara sık ve düzgün olarak ellerini yıkamayı öğretmemiz COVID-19 krizinde sağlıklı kalmaya başarabilmemiz için yapabileceğimiz en önemli önlemlerden biri.

SAĞLIKLI VE GÜVENDE KALIN

Doğru hijyen şartlarına uymak koronavirüs salgını sırasında çocuğunuzu ve size sağlıklı tutmanın en etkili yollarından biridir. 

Koronavirüse yakalanma ve bulaştırma riskini azaltmak için çocuklarınıza öğretmeniz ve teşvik etmeniz gereken konuları biliyor musunuz?

Elleri Sıcak Su ve Sabunla 20 Saniye Boyunca Yıkamak: Çocuklarınıza ellerini yıkarken Kırmızı Balık şarkısını ya da başka sevdiği bir şarkıyı iki kere söylemelerini öğretin, böylece 20 saniyeye ulaştıklarından emin olabilirsiniz. 

Sizde onlarla beraber yıkayarak bu alışkanlığı kazanmaları yolunda örnek olun.

 

Hapşırırken ya da Öksürürken Ağzın Kapanması: Uzmanlar koronavirüsün enfekte kişiden solunum damlacıkları ile başkalarına yayıldığına inanmaktadır. Bu nedenle hapşırma ve öksürüklerde çevreye damlacık yaymamak çok kritiktir. 

Çocuklarınıza hapşırırken ve öksürürken peçete kullanmaları gerektiğini öğretin. Peçeteleri olmadığı zamanlarda ise alt kollarının iç kısımlarıyla ağızlarını kapamak bir opsiyon olabilir. Bu davranışı da kendiniz uygulayarak teşvik edebilirsiniz. 

 

Kalabalık Halka Açık Alanlardan Kaçının - Bahçe ve Parklar Dahil: Metrekare başına düşen insan sayısı arttıkça virüsün yayılma ihtimali ve oranı artmaktadır. Virüsün yayılmaz hızını azaltmak için, kalabalık ortamlardan kaçınmalı ve açık alanlarda bi yere dokunduktan sonra ellerimizi yıkamalıyız. Yürüyüşe çıkmak, parklarda oynamak gibi aktiviteler hem ailelerin hem de çocukların ruh sağlıkları için oldukça faydalı ama bu aktiviteleri yaparken çok insanın olmadığı yerlerde yapmaya özen göstermelisiniz. 

Uzmanlar çocukları tüm iç alanda olan oyun alanlarından ve oyun randevularından uzak tutmanız gerektiğini söylüyor. Çocuğunuz bahçe ve park gibi açık alanlarda oynarken de evden kendi getirdiğiniz oyuncak harici bir objeye dokunmamasına dikkat etmelisiniz. Virüs açık alanda ki ekipmanlarda 9 güne kadar barınabiliyor. 

 

Gözlerin, Burunların ve Ağzın Ellenmemesi: Bakteriler genellikle ellerimize bulaşır, bu nedenle çocuklarınız gözlerini ovuşturdukları ya da ağızlarıyla oynadıklarında virüsleri hassas alanlara ulaştırmış olurlar. Yüzlerini gereksiz ellememeleri için uyarıda bulunun. Dokunmadan önce ellerini yıkamaları konusunda teşvik edin. Çocukların bu tarz davranışları öğrnmesi uzun sürebilir, ancak öğretme konusunda devamlılık sağlarsanız sonuca ulaşacağınıza eminim ve bu da tüm uğraşınıza değer.

 

Tabak, Bardak, Su Şişesi Gibi Objelerin Ortak Kullanılmaması: Virüsler insan vücudu dışında da uzun süre hayatta kalabilirler ve yemek yerken vücuda alınmaları oldukça kolaydır. Çocuğunuzun sizin veya başkasının bardağından yudumlamaması için kullandıktan sonra hemen bulaşık makinesine koyun.

 

İyi Beslenin, Hareket Edin, İyi Uyuyun: Egzersiz yapmak, dengeli ve zengin içerikli besinler tüketmek ve kaliteli bir gece uykusu bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Çocuklarınıza bu sağlıklı davranışları uygulatırsanız böylece onları hastalıktan da uzak tutabilirsiniz.

 

Çocuklarınızla Birlikte Uyumayın: Çocuğunuzla birlikte uyumak oldukça büyük bir risk oluşturuyor. Aynı evde bile olsanız aile bireylerinin de mümkün olduğunca mesafeli durmaları gerekiyor. 

 

Hasta Arkadaşlar ve Aile Üyelerinden Uzak Durulması: Bu salgında hasta insanların virüsleri diğer insanlara bulaştırmamaları amacıyla evlerinde kalmaları çok kritikdir. Çocuklarınızı hasta olduklarında evde tutun ve diğer hasta olan insanlarla olan uzaklıklarını koruyun. Her ihtimale karşı çocuklarınızın arkadaşlarıyla görüşmelerini kısıtlayıp, bu süreçte online oyunlar oynamalarına teşvik edebilirsiniz. 

 

Doğru Önlem ve Davranışları Takdir Edin: Çocuklarınızın yukarıda bahsettiğimiz sağlıklı davranışları gösterdiklerinde onlara iyi bir iş çıkardıklarını söyleyip, takdir edin. Sağlıklı alışkanlıkları yaratmak uzun süre alabilir bu nedenle ara ara onlara teşvik edici hatırlatmalar yapmalısınız. 

 

Eğer Çocuğunuzda KoronaVirüs Semptonlarına Rastlarsanız! 

Çocuklarda COVID-19 vakaları çok nadir görülse de, çocuğunuz aşağıdaki yaygın belirtilerden birini gösteriyorsa doktorunuzu aramanız da fayda var:

Ateş

Kuru öksürük ve nefes darlığı

Yorgunluk ve vücut ağrıları

Koronavirüs hakkında daha fazla bilgiyi Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün web sitesindebulabilirsiniz. 

Çocuklarınızı Yanlış Bilgilerden ve Panikten Koruyun!

Çocuklar okullar kapanmadan önce okullarında ya da televizyonlarda COVID-19 hakkında bir şeyler duymuş olabilir. Bunların güvenilir bilgiler olduğuna emin olun. 

Çocuklarınıza bu virüs hakkında bir şeyler duyup duymadığını sorun. Eğer konu hakkında konuşmak istemiyorsa çok fazla soru sorup, büyük bir olay haline getirmeyin. Konu hakkında size soruları var ise onları sakince cevaplayın ve merak etmediği konularda daha fazla detaya girmeyin. 

Yukarıda bahsettiğimiz davranışları uyguladığında virüsün bulaşmadığını ona açıklayın. Hastanelerin hasta olanları tedavi ettiklerini bahsedip, umutsuzluluğa kapılmamalarını sağlayın. Yaşlıların koronovirüsten daha çok etkilendiğini duymuş olabilirler. Anneanne, babaanne ve dedelerinin sağlığından endişe duyabilirler. Çocuğunuzla birlikte çevrenizdeki yaşlılarla telefon görüşmeleri ve Skype yapın.

Hepimizin koronavirüs olacabileceğini ve bu salgın sırasında birbirimizi (güvenli bir mesafeden!) desteklememiz gerektiğini unutmayın. Sağlıkla kalın!

Etiketler: Çocuk Sağlığı
Mart 23, 2020
Listeye dön