Doğum Çantasında Olması Gereken 26 Şey

hastane-cantasi

Doğumdan sonra hastanede neye ihtiyacınız olacağını ve doğum çantasında olması gerekenleri öğrenmek için okumaya devam edin.  

 

Büyük güne hazır mısınız? Büyük olasılıkla son birkaç ayı bu günü hayal ederek geçirdiniz. Bebek kıyafetlerini doldurdunuz, bebek odasını dekore ettiniz, bebek araba koltuğunu arabaya koymayı bile öğrendiniz. Yapmanız gereken önemli şeylerden biri de doğuma giderken yanınıza alacağınız hastane çantasını hazırlamaktır. Bebeğiniz beklenenden daha erken gelebilir, bu nedenle 38. Haftada hastane çantanızı hazırlamaya başlamak iyi bir fikir olabilir. 

 

Peki nereden başlamalı? Herhangi bir gerekli eşyayı unutmak istemezsiniz ancak abartıp her bulduğunu götürmek için bir neden de yoktur. Hastaneye gittiğinizde bir şeyi unuttuğunuzu farkedip konforunuzu bozmamak için bu yazıyı okumanızı öneririz. Aşağıda bulacağınız kontrol listesi hastane çantasında neler olması konusunda size yardımcı olacaktır. Doğum çantası listesini oluşturmadan önce hastanenizin sağladığı hizmetleri kontrol edin. Böylece bu eşyaları almanıza gerek kalmaz. Doğum çantanız paketlendikten sonra arabada veya kapıya yakın bir yerde tutun, böylece zamanı geldiğinde hemen gitmeye hazır olacaksınız. 

 

Hastane çantası hazırlarken bebeğiniz ve eşinizi de unutmamalısınız! Hastane de kalacağınız gün sayısını da hesaba katarak üçünüz için de hastane çantası hazırlamalısınız. 

 

Anne için Doğum Çantası 

 

 • - Kimlik, Sigorta Belgeleri, Hastane Dosyası 
 

Hastaneye giriş yaparken kimlik belgesi, sağlık kartı ve sigorta belgesi gerekebilir. Bu nedenle bu belgelerin çantanızda olduğundan emin olun. 

 

Doktorlarınızın ve hemşirelerin tıbbi geçmişinizi kolayca görebilmesi için tıbbi kayıtlarınızı hazır bulundurun. 

 

 • - Sabahlık, Gecelik ve Rahat Kıyafetler
 

Yumuşak bir sabahlık, doğum öncesi ve sonrasında yürüyüşünüzü yaparken oldukça yararlıdır. Sıcak tutan bir sabahlık tercih etmeyi unutmayın, hastaneler genellikle belirli bir sıcaklık derecesinin altındadır.  

 

Hastanede kaldığınız süre boyunca uyumak için rahat bir şeye ihtiyacınız olacaktır. Yumuşak ve pamuktan yapılmış bir gecelik tercih edin. Emzirmeyi planlıyorsanız önden açılan bir tane seçmeniz size rahat ettirecektir. 

 

Hastanede kaldığınız süre boyunca gecelik ve sabahlık dışında rahat kıyafetler giymeyi tercih edebilirsiniz. Dar olmayan, rahat ve gevşek şeyler tercih edin. Hastanede hep gecelikle olacaksanız bile hastaneden çıkış için rahat bir eşofman almalısınız.

 

 • - Doğum Sonrası Pedi
 

Her ne kadar hastane sağlasa da her ihtimale karşı çok sayıda doğum sonrası pedi veya hasta bezini hastane çantanızda bulundurun. Doğumdan sonra kanama normaldir ve doğum sonrası pedleri standart pedlerden daha yumuşak ve emicidir. İlk günlerde pedleri çok sık değiştirmeniz gerekebilir ancak birkaç gün içinde yoğunluk azalacaktır. 

 

 • - İç Çamaşırı 
 

Doğum sonrası pedlerinin rahat oturması için yeterince büyük ve rahat olan iç çamaşırlarınızı  hazırlayın. Ayrıca, birkaç emzirme sütyeni veya rahat bir sütyen koyun. 

 

 • - Banyo ve Bakım Malzemeleri 
 

Havlu, peçete, tarak, deodorant, parfüm, pamuk, kulak çubuğu, diş macunu ve fırçası, yüz yıkama jeli, vücut duş jeli, şampuan, krem, saç kurutma makinesi, saç tokası gibi banyo ve bakım malzemelerini hastane çantasına koymalısınız. Kirli kıyafetleri koymak içinde bir bez çanta ya da poşet almayı unutmayın. 

 

 • - Kozmetik ve Cilt Bakım Ürünleri 
 

Makyaj yapmak her zamanki rutininizin bir parçasıysa, kozmetik malzemelerinizi paketlemeyi unutmayın. Kendinizi kötü hissetmemek için normalde kulladığınız günlük cilt ürünlerini de çantanıza koyabilirsiniz. 

 

 • - Çorap
 

Doğum sırasında birçok anne üşür bu nedenle sonrasında giymek için yaz mevsimi bile olsa hastane çantanıza çorap koymalısınız. 

 

 • - Terlik 
 

Hastanede yürürken konforlu olması açısından yanınıza terlik almalısınız. Terliğin kaymayan bir terlik olmasına dikkat edin. Duşta kullanmak için parmak arası terliği de listenize ekleyebilirsiniz. 

 

 • - Dudak Kremi
 

Doğum sırasında dudaklarınız çatlayabilir. Yanınızda dudak kremi olması dudaklarınızı nemlendirmeye yardımcı olacaktır. 

 

 • - Göğüs Ucu Kremi
 

Emzirmeyi planlıyorsanız, göğüs uçlarında kuruma ve çatlamama olmaması için göğüs ucu kremini hastane çantanızda tutmayı tercih edebilirsiniz. 

 

 • - Vücut Losyonu veya Masaj Yağı 
 

Doğum öncesinde veya sonrasında rahatlamak için masaj iyi gelebilir. Masaj rahatlamanıza yardımcı oluyorsa çantanıza biraz losyon ve yağ koyun.

 

Hamilelik döneminde birçok kadın vücudunda çatlak oluşmaması için çeşitli kremler ve yağlar kullanır. Bu ürünleri de getirip doğum sonrası kullanabilirsiniz. 

 

 • - Yüz Spreyi 
 

Doğum sırasında fazla ısındığınızı hissedebilirsiniz. Yüzünüze ve boynunuza biraz serin su püskürtmek iyi gelebilir. 

 

 • - Rahat Yastıklar 
 

Hastaneniz size yastık sağlayacaktır ancak bu yastık sizin için uygun olmayabilir. Eğer yastık konusunda seçici ve hassassanız, yastığınızı yanınıza almanızı öneririz.

 

 • - Kitap, Dergi, Akıllı Tablet
 

Hastanede kalacağınız sürede rahatlatıcı boş zamanlar geçirmek için kitap veya dergi okuyabilirsiniz. Akıllı tabletinize film, dizi, müzik gibi zaman geçirmenize yardımcı olacak bazı şeyler indirin. Yeni doğan bebek bakımı gibi kitapları yararlı olacaktır. 

 

 • - Göz Maskesi ve Kulak Tıkacı 
 

Bunları kullanmanız muhtemelen gerekmeyecektir ama tedbirden zarar gelmez. Doğumdan sonra bazen klima sesi veya en küçük ışık süzüntüsü bile rahatsız edebilir. Bir göz maskesi ve kulaklıklar hak ettiğiniz dinlenmeye sahip olmanız için ihtiyacınız olan şey olabilir. 

 

 • - Gözlük veya Kontakt Lensler (Kullanıyorsanız)
 

Unutulmaz gibi gelebilir ancak birçok anne hastane çantası ve bebekle ilgili olmadığı için unutabiliyor. Gözlüğünüzü ve kontakt lensinizin yanında solüsyonunu ve kabını da unutmayın. 

 

 • - Telefon ve Şarj Aleti 
 

Bu özel süre boyunca küçük bir dijital detoks tercih etmedikçe, telefonunuzu ve şarj cihazınızı unutmayın. Bu şekilde sevdiklerinizle iletişimde kalabilir, bebeğinizin ilk birkaç fotoğrafını çekmek kullanabilir ve bu özel haberinizi sosyal medyada paylaşabilirsiniz. 

 

 • - Atıştırmalıklar 
 

Doğum bazen çok uzun sürebilir bu nedenle bazı sevdiğiniz atıştırmalıkları yemek size rahatlatabilir. Ancak, doğum sırasında herhangi bir şey yiyip içmemenize izin vermek doktorunuzun kararıdır. Ayrıca doğum sonrası hastanede kalırken yemek için de sevdiğiniz atıştırmalıklardan paketleyebilirsiniz. 

 

Baba için Doğum Çantası 

 

Doğum süreci boyunca eşinizde sizinle hastanede olacağı için onun için de bir çanta hazırlayabilirsiniz. 

 

 • - Kıyafet 

 • - Pijama

 • - Kamera 

 • - Telefon Şarj Aleti 

 • - Havlu, Diş fırçası

 • - Gözlük veya Kontakt Lens 
 

Bebek Hastane Çantası

 

Bebek hastane çantasını hazırlamak en kolayıdır. Hayata yeni başlayanan birinin fazla şeye ihtiyacı yoktur. Bebek hastane çantanıza eklemek isteyeceğiniz temel şeyler şunlardır: 

 

 • - Bebek Kıyafeti 
 

Hastanede bebeğinize ne giydirebileceğiniz doktorunuza danışın. Doktorların bu konuda önerileri öenmlidir. Genellikle önden bağlanan body (Tulum) tercih edilmektedir. 

 

 • - Çorap ve Patik 
 

Yenidoğanlar kolayca üşüyebilirler, bu nedenle ayaklarını sıcak tutmak önemlidir. Hastane çantanıza çorap ve patik koymayı unutmayın.  

 

 • - Battaniye 
 

Hastane muhtemelen battaniyeler sunacak olsa da, kendi battaniyenizi kullanmak her zaman daha iyidir. Ayrıca bebeğinizle eve dönerken bebeği araba koltuğunda sıcak tutmak için de kullanırsınız.

 

 • - Bebek Bezi 
 

Yenidoğanlara özel yapılan bebek bezlerinden yaklaşık 20 ila 30 adet almalısınız. Yenidoğanda her gün 10-12 çocuk bezi gerekir, bu yüzden stoklamaya şimdiden başlayın. 

 

 • - Islak Pamuk Mendil
 

Yenidoğanların cildi özellikle hassastır, bu nedenle ilk haftalarda sadece yenidoğan ıslak pamuk mendili kullanmak en iyisidir. 

 

 • - Müslin Örtü 
 

Sizin ya da bebeğinizin kıyafetine bebeğin salyası, süt gibi şeylerin bulaşmasını önlemek için muslin örtüleri de hastane çantanızda bulundurmalısınız. 

 

 • - Eve Gitme Kıyafeti 
 

Bebeğinize hastaneden çıkarken giydireceğiniz kıyafeti seçerken hava koşullarını göz önünde bulundurun. Bir body (Tulum), patik ve şapka sıcak aylarda iyi olabilir ancak kış mevsiminde ceket ve eldivende eklemelisiniz. 

 

 • - Araba Koltuğu 

Bu hastane çantası için değil ancak bebek çantanızı hazırladığınızda aynı zamanda arabanıza doğru araba koltuğu da takılmalıdır, böylece hastane için hazırsınızdır. 

 

 

Yukarıdaki hastane çantası listesiyle, doğum çantanızı iyice doldurmuş olacaksınız. Doğum zamanı geldiğinde direk çantanızı alın ve çıkın. İyi şanslar! 


Etiketler: Hamilelik
Mayıs 15, 2020
Listeye dön