Emzik Nasıl Seçilir?

Emzik Nasıl Seçilir?

Emzik Nasıl Seçilir? Emzik Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Bazı uzmanlar, toksik içermeyen doğal kauçuk emziklerden başka emzik kullanılmaması konusunda diretirken bazıları da kauçuk emziklerin kısa bir süre kullanılacağı için fiyatına değmeyeceğini ve gerek olmadığını söylüyor. Bir taraftan da bazı uzmanlar komple emzik kullanılmaması gerektiğini çünkü meme ucu ile karışıklığa neden olduğunu ve çocuğunuzun dişlerine zararlı olduğunu söylüyorlar. 

Bu kadar küçük bir bebek eşyasının bu kadar düşülmesi gerektiği kimin aklına gelirdi? 

İşte iyi haber! Emziklerin emzirme ile ilgili problemlere yol açtığına dair herhangi bir kanıt olmamakla beraber, diş ve ısırma problemlerine iki yaşından sonra kullanılmaya devam edilirse yol açabiliyor. 

Ancak, piyasada bu kadar seçenek varken bebeğiniz için doğru olanı nasıl seçeceksiniz? Emzik satın alma rehberimizde tüm soruları cevaplamaya çalıştık. 

Hangi Emzik Şeklini Seçmelisiniz? 

Yuvarlak uçlu ve ortodontik olmak üzere iki şekilde emzik vardır. 

Yuvarlak emziklerin meme ucu küçük bir topa benzer. 

Ortodontik emzikler ise altta düz, üstte yuvarlaktır. Bunun nedeni bebeğin dilinin rahat etmesidir. Araştırmalara göre ortodontik emzikler bebeklerin damak ve çene gelişimini daha iyi destekler. 

Çocuklarınıza istediğiniz şekilde emzik seçebilirsiniz. Ancak diş sorunlarından kaçınmak için, 2. yaş doğumgünlerinde emziğe elveda etmeyi unutmayın!

Genelde emzikler üç parçadan oluşur. Meme ucu, meme ucunun bağlı olduğu kalkan ve zincir olmak üzere üç parçaya bölebiliriz. Tek parçadan oluşan emzikler ise komple silicon, lateks veya kauçuktan yapılır. Tek parça emziklerde bakterilerin yaşayabileceği çatlaklar yoktur ve parçalanma ihtimalleri olmadığı için boğulma riskini de azaltır. 

Hangi Emzik Malzemesi En İyisidir?

Silikon: Bu emzikler dayanıklıdır, kolay temizlenir ve koku tutmaz. Ama lateks kadar yumuşak ve esnek değillerdir. Bebeklerin en kolay alıştığı emzik türü olması nedeniyle en çok tercih edilen emzik türüdür. Silikon emzikleri yüksek sıcaklığa dayanıklıdır bu sayede kaynar su içinde sterilize edebilirsiniz. 

Lateks: Latetsten yapılan emzikler diğerlerine göre daha yumuşaktır. Ancak daha çabuk yıpranır ve koku tutabilirler. Bazı çocukların latekse alerjisi vardır. Böyle bir durumda bu emziklerden kaçınmanız gerekir. 

Doğal Kauçuk: Doğal ürünler kullanmayı tercih eden ve bebeklerini her türlü toksin maddeden uzak tutmaya dikkatli olan ebeveynler tek parça doğal kauçuk emzikleri tercih edebilir. 1999 yılından itibaren üretilen emzikler BPA(plastiklerin içinde bulunan bir kimyasal bileşen) içermemesine rağmen, doğal kauçuk emzikler ayrıca PVC, paraben ve yapay renklendiriciler gibi kimyasallardan da arındırılmıştır. Bu nedenle diğer emziklere göre daha pahalıdır. 

Silikon veya lateksten daha sert olma eğilimdedirler ancak bazı bebekler katı hissi tercih ederler. 

Kauçuk emzikleri yüksek sıcaklığa dayanıklıdır bu sayede kaynar su içinde sterilize edebilirsiniz. 

Emzik Kullanımı Güvenlik İpuçları

Aşağıda emzik seçerken ve kullanırken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli güvenlik ipuçlarını sıraladık: 

Doğru Boyutta Emzik Seçin: Emziklerin farklı boyut seçenekleri vardır. Genellikle 0-6 ay, 6-18 ay ve 18 ay üstüne uygun farklı boyutlarda emzikler bulunur. Çocuğunuzun rahatlığı ve güvenliği için doğru boyutu alın.     

Emziğin Kalkanına Dikkat Edin: Emziğin ucunun bağlı olduğu kalkanın en az 4 cm olmasına dikkat edin. Tüm emziği bebeğin ağzına girmeyeceğinden, boğulma tehlikesi olmaması için emin olmalısınız. Ayrıca, bebeğinizin tüm emziği ağzına alma ihtimaline karşı havanın içeriye girmesini sağlayan havalandırma delilleri bulunmalıdır. 

Tek Parça Emzikleri Tercih Edin: Bakterilerin yaşayabileceği aralıklar ve parçalanıp boğulmaya neden olan parçaları olmadığı için tek parça emzik tercih etmek daha güvenlidir. 

Sık Sık Değiştirin: Emziklerin değiştirilme süresi bebeğinizin emzik kullanım sıklığına göre değişmekle beraber. Emzikte delikler oluştuğunda ya da renk değişimi olduğunda değiştirmelisiniz. Bunlar olmadığı takdirde de ortalama 3 ayda bir değiştirmelisiniz. 

Kullanmadan Önce Yıkayın:  Yenidoğan bebeklerin bağışıklık sistemleri ilk altı ay henüz tam oturmadığı için özellikle bu süre içinde her gün beş dakika emziklerin suda kaynatılarak dezenfekte edilmesi önerilir. Özellikle silikon ve lateks emzikler kimyasal maddeler içerdiği için kullanılmadan önce yıkanması önemlidir. 

Asmak İçin Kısa İp Kullanın: Emziği bebeğinizin yakasına ya da giysisine tutturacaksanız emzik asmak için tasarlanmış kısa bir ip tercih edin. Uzun ipler çocuğunuzun boynuna dolanabilir ve boğulma tehlikesi yaratabilir. 

Biberondan Emzik Yapmayın: Bazı ebeveynler biberonların uçlarını emzik olarak kullanıyorlar. Bu oldukça tehlikelidir. Boğulma tehlikesine sebep olabilir, kullanmayınız. 

Ürün Yorumlarını Okuyun: Emziği almadan önce alacağınız ürünün ürün yorumlarını okumayı unutmayın. En doğru kararı kullananların yorumlarından faydalanarak verebilirsiniz. 

Etiketler: Çocuk Sağlığı
Mart 31, 2020
Listeye dön