Güvenli Bir Bebek Odası Nasıl Olmalı?

beyaz-bebek-odası

Bebek veya çocuk odasını yenilemeyi mi planlıyorsunuz? Çocuğunuz için güvenli ve sağlıklı aynı zamanda dekoratif bir alan yaratmaya dair ipuçları için bu kılavuzu incelemeyi unutmayın. 

 

Genellikle ebeveynler olarak organik bebek bakım ürünleri, çocuklar için doğal beslenme ürünleri, toksik içermeyen bardaklar ve oyuncaklar seçmeye dikkat ediyoruz. Ancak çocuğumuzun odasındaki mobilyaları, döşemeleri, dekoru ve hatta evin diğer odalarında bulunan onları zararlı toksiklere maruz bırakabilecek halı gibi objeleri unutabiliyoruz. 

 

Tamamen kimyasal madde ve toksik madde içermeyen bir yaşam günümüzde neredeyse imkansızdır. Ancak, evinizde mümkün olduğunca çevre dostu ve zararsız olmayı hake den bir oda varsa, o oda tabiki küçük bebeğinizin odası!

 

Günümüzde markalar gittikçe daha fazla çevre bilincine sahip olduklarından, çevre ve sağlık dostu alternatifler yaygınlaşıyor. Bu rehberde, 5 adımda sağlıklı ve toksik içermeyen çocuk odasını tamamlayacağız. 

 
  1. 1.Düşük VOC İçeren veya VOC İçermeyen Boyalar Tercih Edin
 

Bebek odasını tasarlamak genellikle ilk karar verilen ve odanın geri kalan tasarımını etkileyen mükemmel duvar rengini seçmekle başlar. Ancak, boya seçerken tek seçmemiz gereken rengi olmamalıdır. Boyalar kimyasal maddeler oldukları için doğru boyayı seçerken göz önünde bulundurulması gereken birkaç detay vardır. 

 

Kısaltması VOC olarak geçen uçucu organik bileşikler, kan dolaşımına kolayca nüfuz eden ve merkezi sinir sisteminin normal işleyişini kötü yönde etkileyen kimyasallardır. Mobilyalarda kullanılan kontrplak, sunta ve tutkallar da VOC içerebildiği gibi, standart iç boya formüllerinde yüksek konsantrasyonlarda bulunur. 

 

Çocuk odasını tasarlarken VOC içermeyen ya da çok düşük seviyede içeren çevre ve sağlık dostu boyaları tercih etmelisiniz. Bunlar genelde su bazlı boya veya UV boya olarak da bilinen boyalardır. Bilinen tüm boya markalarında su bazlı seçenek veya VOC düşük boya seçeneği mevcuttur. Odayı boyadıktan sonra çocuğunuz odada uyumaya başlamadan önce 2-3 gün boyayı kurumaya bırakın ve havalandırın.

 

Bebeğinizin odasını tamamen zararsız tasarlamak istiyorsanız VOC içermeyen boyanın ahşap mobilya ve oyuncaklarda da kullanılması gerektiğini unutmayınız. 

 
  1. 2. Zararlı Maddeler (Toksik) İçermeyen Mobilyalar Seçin
 

Yeni döşenmiş bir bebek odası evdeki en zehirli odalardan biri olabilir. Bunun sebebi havaya çeşitli zararlı kimyasallar yayan tüm yeni mobilyalar, boyalar ve eşyalar olabilir. Bu, gelişmekte olan bebekler için sağlıksız bir ortam yaratır. Üzücü gerçek şu ki, bebek ürünlerinde zararlı kimyasallar konusunda oldukça gevşek düzenlemeler var. Bu nedenle çocuğunuzun odasını döşerken almayı düşündüğünüz her mobilya parçasının içerdiği hammaddeleri incelemelisiniz. 

 

İlk olarak, mobilyanın veya hammaddelerinin güvenlik sertifikaları olduğuna emin olun. Bunların en yaygın ve basit olanları E1, FSC, EN71-3 sertifikalarıdır. 

 

İkincisi, alev geciktiricilerden yapılmış olup olmadığına bakın. “Yangına dayaklı” diye de geçebilir. Eğer yangına dayanıklıysa ürünün fazla toksik içerdiğine emin olabilirsiniz. 

 

Eski vintage mobilya parçaları genellikle kurşun boyalarla boyanmıştır. Birçok eski model ahşap mobilyalar zararlı kimyasal verniklerle boyanmıştır. Bunlardan kaçınmalısınız. 

 

Bambu veya ahşap gibi sürdürülebilir malzemelerden yapılmış çocuk mobilyalarını rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Bambu toksik olmayan doğal bir malzemedir. Çok sert olduğu için işlemesi ve mobilyaya dönüştürülmesi zordur. Boya veya vernik gerektirmez. 

 

Ahşap veya ağaç malzemeli mobilyalar seçerken VOC içeren tutkal ve formaldehit oranlarına dikkat etmelisiniz. Kaplama olmayan doğal ahşap mobilyalar ya da E1 standartında MDF’den yapılmış ve su bazlı boyalar ve verniklerle boyanmış mobilyalar tercih edebilirsiniz. Bu ürünler de tüm Avrupa ve Amerika Güvenlik Standartlarına uygundur. 

 

En iyi ve kolay seçenek, toksik içermeyen çocuk mobilyaları üreten, bu süreçleri şeffaf bir şekilde paylaşan bir marka bulmak ve mobilyalarınızı onlardan satın almaktır. Satın alınacak en iyi markalar, ürünlerine giren malzemeler hakkında dürüst ve siz sormadan kendileri ürünlerde kullanılan malzemeler hakkında bilgi veren markalardır. 

 

The Floa ilk günden şeffaf ve sürdürülebilir bir marka olmayı hedefleyerek kuruldu. Avrupa standartlarına uygun E1 standartında FSC sertifikalı MDF’lerden oluşan bebek ve çocuk karyolalarımız su bazlı boya ile boyanmıştır. Üretiminde hiçbir tutkal kullanılmamıştır. Montajında dahil plastik veya metal montaj malzemeleri kullanılmaz. Saf olarak sertifikalı MDF ve su bazlı boyadan oluşur. Çocuğunuz için sağlık ve çevre dostu mobilya seçmek isterseniz The Floa’yı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. The Floa ürünleri incelemek için tıklayın

 
  1. 3. Güvenli Yer Döşemesi Seçin 
 

Çocuk odası için en doğru yer döşemesi seçeneğini seçmek biraz araştırma gerektirebilir ama emin olun araştırmanıza değecektir. Halı döşemesindense çocuk odalarında parke kullanmak daha kullanışlıdır.  

 

Birçok parke çeşidi yerleştirildikten sonra aylarca kokan vernikle kaplanmıştır. Kokladığınız bu şey yukarıda da bahsettiğimiz VOC yani uçucu organik bileşiklerdir. Parke tercih ederken poliüretan içermeyen bir vernik seçmeye dikkat edin. 

 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bambu ahşabın çevre dostu bir alternatifidir ve ahşap döşemeye kıyasla çok daha uzun süreli kullanıma uygun, suya ve çizilmeye karşı dayanıklıdır. 

 

Halı döşeme yaptıracaksanız veya halı koyacaksanız sentetik elyaf yerine doğal kaynaklı malzemelerden yapılmış halıları tercih etmelisiniz. Naylon ve polyester gibi sentetik elyaflar VOC ve diğer toksinlerin yanı sıra bunları sabit tutan toksik yapıştırıcılar içerir. Yün, pamuk, sisal veya jüt kaynaklı organik doğal elyaflar, VOC ve diğer zararlı kimyasallardan arınmış olduğu için çocuğunuzun odası için uygundur. 

 

Halının sağlık riskleri ve daha detaylı bilgi için “Çocuk Odası Halısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?” blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

 
  1. 4. Odadaki Havalandırmayı Geliştirin
 

En küçük yatak odaları genellikle en küçük aile üyelerine verilir ve bu odalar her zaman en iyi havalandırmaya sahip değildir. Özellikle bebeklerin bulunduğu ortamda eski havayı dışarı atmak, odayı temiz hava ve taze oksijenle dolduracak yeterli hava sirkülasyonu gereklidir. Oksijen gelişmekte olan beyin için büyük bir ihtiyaçtır. 

 

Çocuğunuzun yatak odasında hava akışını iyileştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır: 

 
  • Havalandırma 
 

Odaya kaliteli hava akışını sağlamak için en başta yapılabiliecek şey iyice havalandırmaktır. Bol oksijenli taze havanın odaya girmesi için kış bile olsa sık sık havalandırmayı unutmayın.  

 
  • Çok Eşya ile Doldurmayın 
 

İyi bir hava için odanın temiz ve tozsuz olması önemlidir. Ne kadar çok eşya koyarsanız o kadar çok toz olacağından, çocuk odalarında gereksiz eşyalardan kaçının. 

 
  • Hava Temizleyici 
 

Çocuğunuzun odasına havadaki alerjenleri, patojenleri ve diğer partikülleri temizleyen bir hava temizleyicisi alabilirsiniz. Sessiz çalışan ve ECARF (Avrupa Alerji Araştırma Kurumu) sertifikalı bir hava temizleyicisi tercih etmenizi öneririz. 

 
  1. 5. Homojen Bir Aydınlatma 
 

Yeni doğmuş bebekler ışığa yenidir ve bu nedenle aydınlatmalar yumuşak ve loş olmalıdır. Çocuk odalarında mavi ışıklardan, dijital ekranlardan ve Led ampullerden kaçınılmalıdır. Çocukların gözleri yetişkinlerinkinden daha fazla ışık emdiği için mavi ışığa maruz kalma her yaştan çocukta görme sorunları geliştirme riskine sahiptir. 

 

Tüm ampullerin etrafında abajur gibi bir şeyle etrafının kapatıldığından ve direk yayılmadığından emin olun. Daha fazla mavi ışık yayan LED ampuller yerine yumuşak olan beyaz ampulleri seçin. 

 

Daha Güvenli Bir Bebek Odası İçin Toksik İçermeyen Çözümler 

 

Evinizin içinde hangi toksik maddelere maruz kaldığınıza bağlı olarak iç mekan hava kalitesi dış mekan kirliliğinden daha kötü olabilir. Evdeki döşeme ve mobilya gibi en yaygın nesneler zararlı kimyasallar yayabilir.

 

Çocuğunuzun odasını sağlıklı ve güvenli bir ortam olarak tutmanın en iyi yolu, odaya getirdiğiniz objeler üzerine araştırma yapmak ve mobilya, boya ve yer döşemesi gibi unsurlara toksik olmayan alternatifler bulmaktır. 

 

Etiketler: Çocuk Odası, Çocuk Sağlığı
Nisan 23, 2020
Listeye dön