Montessori Eğitimine Göre Bebek Yetiştirme

Montessori Eğitimine Göre Bebek Yetiştirme

Montessori Bebeği Yetiştirme: Başlangıçtan İtibaren Bağımsızlık Nasıl Sağlanır?

Bebeğinizin doğduğu andan itibaren ona tüm hayatı boyunca yardım edecek bağımsızlık duygusunu ve konsantrasyon becerilerini geliştirmek için yapabileceklerinizi sıraladık. 

Montessori akla geldiğinde genellikle okul çağındaki çocuklar akla geliyor ancak Montessori felsefesi aslında doğumla birlikte başlar. 

Bebeğinizle konuşma şekliniz, ona keşfetmesi için verdiğiniz özgürlük, ona sunduğunuz oyuncakların hepsi dünyayı ve kendini o dünya içinde nasıl gördüğünü şekillendirir. 

Bebeğinizin odaklı ve bağımsız bir şekilde büyümesini sağlamak için yapabileceğiniz çok temel şeyler var. İşte başlamak için 5 kolay adım. 

  1. Hareket Özgürlüğüne Teşvik Edin

Bebeğinize kendi serbest dolaşması için zaman tanımak, ihtiyacı olan becerileri geliştirmesini sağlar. Ayrıca, dünyanın keşfetmek için güvenli bir yer olduğu mesajını verir. 

Yenidoğan bebek için serbest hareket onu sürekli taşımak veya bebek koltuğuna oturtmak yerine onu yere konulmuş yumuşak bir örtüye yatırmak olabilir. Yer de geçirdiği zaman hareket edemese bile görsel olarak etrafı keşfetmesine yardımcı olur. Aynı zamanda onu tutmadığınızda da güvende olduğu mesajını alır. 

Bebeğiniz biraz büyüdüğünde yani kendi özgürce hareket etmeye başladığında evde en az bir odayı tamamen çocuklar için güvenli (baby proof) hale getirin. Tehlikelerden arınmış odada bebeğiniz istediği gibi ve sizden “hayır” sözcüğünü duymadan özgürce hareket edebilir.   

Hareket özgürlüğü bebeğinizi henüz kendi giremediği pozisyonlara sokmamak anlamına da gelir. Örnek olarak, Montessori çerçevesinde bebekleri oturtmak için desteklemek yanlıştır. Bebeğimiz oturma pozisyonuna kendi ulaşana kadar bekleriz. Benzer bir şekilde, bebekleri yürüteçlere koymak yerine kendi kendilerine yürümelerini bekliyoruz. 

Bunlar küçük detaylar gibi görünebilir ama Montessori tamamen bebeğin kendini keşfi ile ilgilidir. Çocuk kendine bir şeyler öğretmek için çevreyi kullanır. Bebeğinizin kendi başına nasıl hareket edeceğini keşfetmesi bu sürecin sadece başlangıcıdır. 

  1. Saygılı Bir İletişim Kullanın

Bebeğinizle çevresindekiler hakkında konuşmak ve ona seçimler sunmaya başlamak için hiçbir zaman erken değildir. 

Örneğin, onu kucağınıza almadan önce ona bunu söyleyin. “Şimdi seni bezini değiştirmek için alacağım.” veya “Süt isteyip, istemediğine bakalım.” gibi cümleler kurabilirsiniz.  

Henüz konuşamasa bile basit seçenekler sunun. “Seni kucağıma almamı ister misin?” diye sorabilirsiniz. Ardından duraklayın ve bir yanıt bekleyin. Bebeğiniz cevap olarak gülümseyebilir veya kollarıyla onu almanız için size uzanabilir. 

Çevreniz hakkında konuşurken ayrıntılı betimlemeler kullanın. Birlikte yürürken tüm gördüklerinizi sanki büyük bir bireyle konuşur ciddiyette açıklayın. Bu erken iletişim sayesinde bebeğinizle ilişkinize iki taraflı saygı temelleri atılmış olur. Bebeğinize ona saygı duyduğunuzu ve onu bağımsız bir birey olarak gördüğünüzü göstermiş olursunuz. 

Bu alışkanlık sayesinde çocuğunuz daha küçükken onunla olan bağınızı güçlü tutar ve büyüdükçe aranızda daha sağlıklı bir iletişim olmasına yardımcı olur.

  1. Ona Ait Objeleri Ulaşabileceği Yerlere Koyun

Bebek odasını en baştan itibaren bağımsız olmasına göre dekore edebilirsiniz. Montessori bebek odaları çok eşya olmayan minimalist odalardır. Sadece birkaç basit ve güzel eşya içeren düşük yükseklikteki raflar tercih edebilirsiniz. Bebeğiniz bu düşük yükseklikteki raflardan oyuncaklarını seçebilecek yaşa gelmese bile odanın etrafını tanımasını ve ait olma duygusunun gelişmesini sağlar.

Biraz büyüdüğünde ise o oyuncaklara kendi ulaşmaya ve rafı kendi kendine keşfetmeye çalışacaktır. 

Henüz yürüyemeyen bebeğiniz yerde yumuşak örtüsünde oynarken, etrafına bir kaç oyuncak bırakabilirsiniz. Eline oyuncağı sizin vermeniz ya da ona oyuncakları sallamanız yerine kendi istediği oyuncağı seçeneklerden kendi seçmesi bağımsızlık duygusunu geliştirecektir. 

  1. Basit ve Sakin Bir Ortam 

Montessori felsefesinde konsantrasyon ve odaklanma çok önemlidir.

Basit, sakinleştirici bir bebek odası yeni doğmuş bir bebeğin bile konsantrasyonunun gelişmeye başlamasına yardımcı olur.

Parlak renklerle ve ses çıkaran oyuncaklarla dolu bir bebek odası fazla derecede uyarıcı içerdiği için çocuğun herhangi bir şeye konsantre olmasını engelleyebilir. 

Bunlar yerine bebeğinizin kendini keşfetmesi için odasına bir ayna koyabilirsiniz. Birkaç basit oyuncak ve kitapla konsantrasyon sağlayan minimalist odanızı tamamlayabilirsiniz. 

 

  1. Konsantrasyon Anlarını Takip Edin 

Yukarıda bahsettiğimiz odayı tasarladıktan sonra bebeğinizin konsantrasyon anlarını takip etmeye çalışın. Konstantrasyon anlarını bölmemeye çalışın. 

Kendi elini, bacaklarını inceliyor mu? Yatağının üstünde asılı olan oyuncaklara hayranlıkla bakıyor mu? Bu anları yakaladığınızda odağı oralardan kayana kadar bekleyin ve o zaman bezini değiştirin ya da yemeğini verin. 

Bu erken konsantrasyon anları önemlidir ve onları bölmeyerek çocuğunuzun gittikçe daha uzun süre odaklanabilmesine yardımcı olmuş olursunuz. 

Yeni doğan bebekler kendi kendilerine görünürde pek bir şey yapamasalar da, beyin ve duyu gelişimleri çok hızlı ilerlemektedir. 

Onlara nasıl bir yaklaşım sergilediğiniz konusunun etkilerini ilerleyen yıllarda gelişimlerinde görebilirsiniz. 

Küçük detayların bile daha bağımsız bir birey olmasına yardımcı olduğunu unutmayın. 

Montessori İpuçları

Montessori felsefesine göre çocuk odasını dekore ederken nelere dikkat edeceğinizi daha detaylı öğrenmek isterseniz. Montessori Felsefesine Göre Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır? yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Montessoriye göre düzenlenmiş oda örneklerini araştırmak için  Pinterest’i kullanabilirsiniz. 

Etiketler: Çocuk Eğitimi
Mart 31, 2020
Listeye dön