Montessori Felsefesine Göre Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Montessori Çocuk Odası

Montessori metoduna göre, çocuk odası çocukların bakış açısına göre düzenlenmelidir. Bu düzen iki ana ilkeye dayanır; minimalizm ve işlevsellik. Çocuk odasındaki tüm mobilya ve eşyaların her an çocukların erişiminde olması gerekir. Bu yöntem, çocukların bağımsız bireyler olma yolundaki gelişim hızlarının artmasına yardımcı olur. Montessori felsefesi alanları işlevi olmayan, gereksiz eşyalarla doldurmaya karşıdır. Fonksiyonu olmayan şeylerin gereksiz dikkat dağıttığını savunur. 


Bu felsefenin yaratıcısı Dr. Maria Montessori çocukların kendilerinin en iyi öğretmeni olduğuna inanıyordu ve ilkelerini bunun çerçevesinde geliştirdi. Maria Montessori der ki; "Çocuklarınızın bağımsız düşünceler geliştirmesini ve günlük işlerini kendi başlarına yapmaya teşvik eden ortamlar oluşturarak öz güvenlerinin artmasını sağlayın." Montessori felsefesini öğrenmek ve çocuğunuzun odasını buna göre tasarlamak istiyorsanız, bu yazımızda Montessori methodunun çocuk odasında nasıl uygulanacağına ve faydalı önerilere ulaşabilirsiniz. 

Beşiğe Elveda!

İlk yapmanız gereken şey beşiğinize veda etmek ve yerine Montessori karyolası olarak da geçen yere yakın bir karyola almaktır. Montessori'ye göre beşikler çocukların bireysellik kazanması yolundaki en büyük engellerden biridir. Çocuklar ne zaman uyuyacaklarına ve uyanacaklarına kendileri karar vermelidir. Eğer çocuk yatağına kendi erişemiyorsa, ebeveynlerinin kararına göre uyuması ve uyanması gerekir. Montessori'ye uygun karyolayı seçerken en önemlisi yeni yürüyen bebeğinizin yatağına kendi başına girip çıkabilmesidir. 

Çocuk odasının en önemli parçası olan karyolayı daha detaylı inceleyelim.

Montessori Karyola Nasıl Olmalı?

Montessori yatakta ilk fark edilen özellik yere yakın ve geniş olmasıdır. Bunun nedeni çocuğun yatağına kimseye ihtiyaç duymadan kolaylıkla ulaşabilmesidir. Montessori karyolalar genellikle sade bir ahşap iskeletten oluşur.  Montessori yataklar bebek yataklarına göre büyüktür, genellikle tek kişilik yataklar tercih edilir. Böylece aynı yatağı uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz. 

Montessori yatağın asıl amacı çocuğun zemine kolaylıkla ulaşabilmesidir. Yataktan çıkmak için kimseye ihtiyacı olmadığı için ne zaman oynayıp ne zaman uyuyacağına kendisi karar verebilir. Karar verme mekanizması gelişen bebeğin özgüveni de gelişir. Odasındaki tüm gününü kendi planlayan çocuk kendini odasına daha ait hisseder. 

Çocuğunuzun gelişimine sağladığı faydaların yanı sıra, çocuğun yataktan düşme ihtimali olmamasıdır. 

Montessori Yatak Modelini Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 

Montessori felsefesinin popüler olmasıyla birçok güzel tasarımlı montessori yatak modeli seçeneğine sahibiz. Ancak alacağımız yatağı seçerken materyaline dikkat etmeyi unutmayın. Yatağın doğal bir malzemeden üretildiğine emin olun. Bunlar ahşap ya da mdf olabilir. Diğer bir materyal ise yatağın boyasıdır. Kullanılan boyanın su bazlı olması oldukça önemlidir. Su bazlı olmayan boyalar sağlığa zararlı kimyasal maddeler içerir. 

Montessori yatağınızı masif bir panel ve su bazlı boya alarak evde kendiniz de alabilirsiniz. Eğer hazır almak istiyorsanız, The Floa Mayfair Montessori Karyolamızı incelemenizi öneririz.  

Az ama Öz 

Montessori tarzı bir çocuk odası sadeliğe ve yalınlığa dayanır. Odayı büyük mobilyalar ve oyuncak yığınları olmadan düzenlemelisiniz. Çok fazla oyuncak ile oynamak küçüklerin zihnini fazla yorabilir, bazen en basit oyunlar çocuklara en çok keyif verenlerdir. Bu nedenle çocuk odasını binbir çeşit farklı oyuncakla doldumak yerine en sevdikleri oyuncakları ve kitapları görebileceği ve ulaşabileceği yükseklikteki raflara koymaya çalışın. Böylece çocuklar oyuncak seçerken bunalmadan yeterli seçeneğe sahip olacaklardır. Çocuğunuz zamanla eşyalarının yerlerini de öğrenerek, yığınla önüne atılması yerine kendi tercihlerine göre istediği oyuncak ve kitabı seçecektir. 

Erişilebilir Mobilyalar 

Montessori prensiplerine göre tasarlanmış çocuk odalarında büyük ve ağır mobilyalara kesinlikle yer yok! Çocuğun ihtiyaç duyabileceği her şey elinin altında olmalıdır. Düşük yükseklikte raflar, kutular, sepetler bebeğinizin eşyalarını depolarken yardımcı olabilir. Oyun oynadıktan sonra kendi aldığı raftaki oyuncakları geri yerlerine koymayı öğrenmesi de Montessori eğitiminin bir parçası. 

Çocuklar kendi kıyafetlerini ne kadar erken yaşta seçmeye başlarsa karar verme ve bireysellik algısını kazanması o oranda gelişir. Kendi kıyafetlerini seçmelerine izin vermek ilk zamanlar fazla dağınıklık yaratabilir ancak faydaları çok etkili olacaktır. Çocuğun kıyafetlerine erişimini kolaylaştırmak için yüksek gardıroplar yerine kapaksız küçük bir dolap tercih edilebilir. Çocuğunuz kıyafetlerini askıdan kimseye ihtiyaç duymadan alabilmeli. 

Montessori eğitiminin bazı etkinlikleri masa başında yapılıyor. Çocuğunuzun boyama, okuma gibi aktivitelerini de yapması için kendi boyutlarına uygun masa ve sandalye alabilirsiniz. Böylece kitap okurken ve resim yaparken masaya oturma alışkanlığı kazanacaktır. 

Bu mobilyalar çocuğunuzun odasında daha fazla zaman geçirmesini sağlayacaktır. Montessori felsefesine göre çocuğun özel alan algısı kazanması oldukça önemlidir. 

Önce Güvenlik!

Çocuğunuzun odasında özgürce dolaşmasına izin vermenin ilk kuralı odayı güvenli hala getirmektir. Odaya koyduğunuz parçaların sivri köşelerinin olmadığına ve devrilme tehlikesine karşı duvara monte ettiğinize emin olun. Bu önlemlerin yanı sıra Montessori felsefesine göre dekore edilmiş odalar çocuklar için güvenli bir alan yaratmada oldukça başarılıdır.

Etiketler: Çocuk Odası
Mart 26, 2020
Listeye dön